طرح‌های فصلی فروش کتاب نیاز دوران کرونا

تهران- ایرنا- مدیرکتابفروشی و فعال حوزه نشر، طرح‌های فصلی فروش کتاب را به ویژه در این ایام کرونایی، عاملی تاثیر گذار برای مخاطبان دانست تا علاقه‌مندان به این بهانه سری به کتابفروشی‌ها زده و ضمن آشنایی با این فضا، کتاب‌ها را از نزدیک لمس کرده، ورق زده و در نهایت خرید کنند.

معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به منظور رونق بخشیدن به بازار کتاب و ترویج کتابخوانی، تسهیلاتی را در قالب یارانه خرید کتاب از طریق کتابفروشی های سراسر کشور، مستقیماً به خریداران کتاب پرداخت می کند. در این طرح کتابفروشی هایی که شرایط لازم را دارا باشند، پس از ثبت نام، می توانند کتاب های خود را که با شرایط تعیین شده مطابقت داشته باشند به خریداران بفروشند.

سیدمجتبی حسینی روز پنج شنبه در گفت وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا و با اشاره به این که بیماری کووید ۱۹ سبب شده است تا کتابفروشان مخاطب کمتری داشته باشند، بیان کرد: از این رو که مردم موظف‌اند در این ایام برای حفظ سلامتی خود و دیگران فاصله‌گذاری‌های تعیین شده را رعایت کنند قاعدتا حضورشان در کتابفروشی‌ها کمرنگ‌تر می‌شود.
 
وی در خصوص برگزاری طرح‌های توزیع یارانه کتاب از طریق کتابفروشی‌ها (طرح‌های فصلی فروش کتاب) اظهار کرد: طرح‌هایی از این قبیل که به صورت کمکی برای کتابفروشان در نظر گرفته می‌شود هم در دوران تورم و هم در شرایطی که کشور درگیر بیماری کرونا است نیز کمک ویژه‌ای به مردم می‌کند، برای این که مخاطبان بیش از پیش جذب کتابفروشی‌ها شده و سبب می‌شود در این ایامی که کتاب بسیار مهجور است به این پاتوق‌های فرهنگی روی بیاورند.

به واقع بیماری کووید ۱۹ سبب شده است تا ما و دیگر همکاران کتابفروشمان مخاطب کمتری داشته باشیم؛ از این رو که مردم موظف‌اند در این ایام برای حفظ سلامتی خود و دیگران فاصله‌گذاری‌های تعیین شده را رعایت کنند و قاعدتا حضورشان در کتابفروشی‌ها کمرنگ‌تر می‌شود.

حسینی توضیح داد: اگر این تخفیفاتی که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با ارائه یارانه به کتابفروشی‌ها اختصاص می‌دهد، نباشد این حضور کمرنگ‌تر نیز می‌شود. به این جهت که بسیاری از مردم کشورمان به اینترنت دسترسی ندارند تا بتواند به صورت آنلاین و از طریق سایت‌های مجازی و... اثر مورد نظر خود را سفارش دهند.

ولی این طرح سبب می‌شود حداقل مخاطبان در ایام برگزاری آن سری به کتابفروشی‌ها بزنند و هم با این فضا آشنا شوند و هم این که کتاب‌ها را از نزدیک لمس کرده و ورق بزنند؛ به هرحال قرار گرفتن در فضای کتابفروشی یا خواندن کتاب کاغذی با کتابی که به صورت الکترونیک منتشر می‌شود متفاوت است.

این فعال حوزه نشر در عین حال تاکید کرد: گاهی با حضور شخص در کتابفروشی ممکن است فرد کتاب‌هایی که در آینده نیاز دارد را رصد کرده و تهیه کند. به واقع من طرح فصلی فروش کتاب همچون طرح بهارانه را از این جهت که مردم را پای کتابفروشی‌ها می‌کشاند مناسب و مفید می‌دانم.

حسینی در پایان گفت: از طرفی هم این طرح بهارانه به ما کتابفروشی‌ها کمک بزرگی می‌کند چون روزهای زیادی کتابفروشی‌ها تعطیل بودند و ما با رکود کتابخوانی مواجه شدیم. به واقع این طرح‌هاست که می‌تواند زیر پر و بال فرهنگ کتابخوانی و کتابفروشان را بگیرد.

به گزارش ایرنا، به منظور رونق بخشیدن به بازار کتاب و ترویج کتابخوانی، معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تسهیلاتی را در قالب یارانه خرید کتاب از طریق کتابفروشی های سراسر کشور، مستقیماً به خریداران کتاب پرداخت می کند.

در این طرح کتابفروشی هایی که شرایط لازم را دارا باشند، پس از ثبت نام، می توانند کتاب های خود را که با شرایط تعیین شده مطابقت داشته باشند به خریداران بفروشند.

این طرح که از آن با عنوان طرح‌های فصلی فروش کتاب یاد می شود از جمله مزیت هایی است که کتابفروشان حضور آن را در ایام رکود فروش کتاب در همه‌گیری کووید ۱۹ ضروری می دانند.

طرح بهارانه کتاب از ۱۷ خردادماه جاری در کتابفروشی‌های سراسر کشور آغاز و به مدت یک هفته ادامه می یابد.

تاکنون بیش از ۱۶ طرح فصلی کتاب برگزار شده که درآخرین دوره ۹۳۶ کتابفروشی از سراسر کشور در این طرح مشارکت فعال داشته اند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha