۱۱ خرداد ۱۴۰۰،‏ ۱۸:۳۶
کد خبرنگار: 832
کد خبر: 84351756
۰ نفر

برچسب‌ها

لاوروف: اعضای برجام به دنبال توافق در سریعترین زمان هستند

مسکو - ایرنا - سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه گفت: اعضای مذاکرات برجام به دنبال دسترسی به حصول توافق در سریعترین زمان ممکن هستند.

به گزارش ایرنا  لاوروف روز سه شنبه در ششمین همایش سیاسی «روسیه و چین: همکاری در عصر جدید» که در مسکو در حال برگزاری است، مواضع مسکو و پکن در برجام را یکسان و مطابق یکدیگر خواند.

مسکو و پکن در مذاکرات وین که چند روز پیش دور پنجم آن برای احیای برجام و بازگشت آمریکا به آن آغاز شد شرکت دارند و با طرف های دیگر برجام شامل فرانسه، انگلیس، آلمان و ایران و نیز آمریکا مذاکره می کنند. 

توافق هسته‌ای ایران و گروه موسوم به ۱+۵ و اتحادیه اروپا در سال ۱۳۹۴ به امضا رسید و به موجب قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد تأیید شد. اما دونالد ترامپ در ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ به طور یکجانبه به مشارکت آمریکا در این توافق پایان داد و تروریسم اقتصادی را با هدف فشار حداکثری علیه مردم ایران اعمال کرد.

جو بایدن رییس جمهوری جدید آمریکا، بازگشت به برجام را مشروط دانسته و بدون اشاره به اینکه کدام دولت در قبال برجام خلف وعده کرده و از آن خارج شده است، وعده داده در صورت بازگشت ایران به اجرای کامل برجام، واشنگتن نیز به این توافق بازخواهد گشت.

جمهوری اسلامی ایران هم اعلام کرده است که در صورت لغو تمام تحریم‌ها و اجرای تعهدات برجامی از سوی دیگر طرف‌های این توافق بین المللی، به گونه‌ای که از منافع خود تحت برجام بهره مند شود، گام‌های برداشته شده در مسیر کاهش تعهدات برجامی از سوی تهران به سرعت برگشت پذیر خواهد بود.


لاوروف همچنین گفت: با خرسندی اعلام می کنم که مسکو و پکن در اکثر مسائل جهانی ازجمله حفظ ثبات راهبردی بین المللی، کنترل تسلیحات و مبارزه با تروریسم مواضع مطابق با یکدیگر دارند.

وی افزود: ما در چارچوب های چندجانبه و سازمان هایی همچون سازمان ملل، سازمان همکاری شانگهای، گروه بریکس، گروه ۲۰ کشور صنعتی و مجمع اقتصادی آسیا و اقیانوس آرام با یکدیگر همکاری سودمند و ثمربخش داریم.

لاوروف گفت: دو کشور (روسیه و چین) اقدامات خود در مساله سوریه، حل و فصل مساله افغانستان، عاری سازی شبه جزیره کره از سلاح هسته ای و برجام را هماهنگ می کنند و خواهان توسعه صلح و پیشرفت منطقه آسیا و اقیانوس آرام و ایجاد مکانیسم تامین امنیت برابر و یکسان مبتنی بر رویکردهای غیربلوکی هستند. 


وی اظهار داشت: پوتین و بایدن در دیدار ژنو باید در مورد تهدیداتی که هر دو کشور شاهد آن است تبادل نظر کنند.


 لاوروف همچنین با بیان اینکه روسیه آماده از سرگیری ارتباطات در چارچوب شورای روسیه- ناتو است گفت: گفت و گو باید توسط نظامیان آغاز گردد


وی خاطر نشان کرد که ناتو برنامه های شومی علیه روسیه دارد.

روسیه و چین در چارچوب گروه ۱+۴ برای حل و فصل اختلافات پیرامون برنامه هسته ای ایران و اجرای کامل برجام با یکدیگر همکاری می کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha