یک زمین شناس: اهالی گرمه و جاجرم خراسان شمالی نگران پس‌لرزه‌ها نباشند

بجنورد- ایرنا- نماینده سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی در خراسان شمالی گفت: وقوع ۴۰ پس لرزه بعد از زمین لرزه ۵.۵ ریشتری ۲۷ اردیبهشت ماه در شهرستان‌های گرمه و جاجرم تنها برای تخلیه انرژی زمین است و اهالی این خطه نباید نگران باشند.

حسن علی حسین زاده روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: براساس مطالعات انجام شده خراسان شمالی از حیث پهنه بندی خطر لرزه در سطح کشور رتبه دوم را دارد و این پهنه بندی با توجه به زمین لرزه های تاریخی، تراکم و فعالیت گسل ها به دست آمده است.

وی تخلیه انرژی گسل سنخواست را دلیل ادامه پس لرزه ها دانست و افزود: تحریک یک گسل به صورت دومینووار گسل های دیگر را نیز فعال می کند و این پس‌لرزه‌ها با تخلیه انرژی، فعالیت گسل های منطقه را کمتر می کند و از خطر وقوع زلزله هایی با قدرت بیشتر می کاهد.

نماینده سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی در خراسان شمالی ادامه داد: از لحاظ علمی معمولا بعد از یک زلزله باشدت بیشتر پس لرزه هایی نیز وجود خواهد داشت ولی تعدد این پس لرزه ها بعد از زلزله ۵.۵ ریشتری ۲۷ اردیبهشت ماه در تاریخ منطقه بی سابقه بوده است و از لحاظ علمی زمان پایان این پس لرزه ها را نمی توان پیش بینی کرد.

حسین زاده توصیه کرد که آنچه که مرکز لرزه نگاری نشان می دهد پس لرزه ها در حال کاهش است و مردم خویشتندار باشند و تنها در در منازل مسکونی ایمن سکونت داشته باشند زیرا که احتمال افتادگی دیوارهای ترک خورده و ریزش سقف وجود دارد.

زمین لرزه ای به بزرگی ۵.۵ ریشتری ساعت ۳.۳۴ دقیقه بامداد روز دوشنبه ۲۷ اردیبهشت مناطقی از جنوب خراسان شمالی و شهر سنخواست و روستاهای اطراف را لرزاند و طبق آخرین گزارش در این زلزله به یک هزار و ۲۰۰ واحد مسکونی در بیش از ۴۷ روستا خسارت وارد شد.

استان خراسان شمالی از دیدگاه لرزه زمین ساختی در زون کپه داغ قرار دارد که در این زون گسل های فعال و مهمی وجود دارد، این گسل ها برخی مواقع با حرکاتی که انجام می دهند موجب وقوع زمین لرزه های مخرب می شوند.

مهم ترین گسل های خراسان شمالی گسل اسفراین است که این گسل با درازای حدود ۱۷۰ کیلومتر و راستای شمال باختری- جنوب خاوری واقع شده که از حاشیه شمال خاوری شهر اسفراین گذر می کند.

گسل باغان- گرماب نیز گسلی است با درازای ۵۵ تا۵۰ کیلومتر و راستای شمال، شمال باختری – جنوب، جنوب خاوری واقع است.

براساس آمارهای موجود در سده اخیر ۱۳ زمین لرزه با قدرت بیش از ۵.۵ ریشتر در خراسان شمالی رخ داده است. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha