کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۹

تهران – ایرنا – یافته های جدید دیدبان زیست محیطی اروپا حاکی است که انتشار گازهای گلخانه ای اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۹ به میزان تقریبا چهار درصد کاهش یافته است.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا به نقل از گاردین، این کاهش ۸/۳ درصدی، سطح انتشار گازهای گلخانه ای کشورهای عضو این اتحادیه را در سال ۲۰۱۹ به ۲۴ درصد زیر سطح انتشار سال ۱۹۹۰ رسانده است یا به عبارتی ۲۶ درصد چنانچه کاهش میزان انتشار کربن نیز مورد توجه قرار گیرد.

طبق داده های آژانس محیط زیست اروپا، هدف اتحادیه اروپا کاهش ۵۵ درصدی انتشار گازهای گلخانه ای تا سال ۲۰۳۰ در مقایسه با میزان انتشار سال ۱۹۹۰ است که البته کاهش انتشار گاز کربن را نیز شامل می شود، از اینرو در صورت تداوم کاهش در دهه آتی، این نهاد احتمالا به هدف خود دست می یابد.

انگلیس به طور مجزا قصد دارد سقف کاهش را تا سال ۲۰۳۰ به ۶۸ درصد برساند و میزان کاهش را در سال ۲۰۳۵ به ۷۸ درصد افزایش دهد.

آژانس محیط زیست اروپا اعلام کرد که حدود ۸۰ درصد از کاهش انتشار در سال ۲۰۱۹ از بخش برق و حرارتی بوده است. اما انتشار بخش حمل و نقل در اتحادیه اروپا همچنان افزایش داشته و این بدان معناست که سیاست ها و سرمایه گذاری های جدیدی برای نائل شدن به هدف انتشار گازهای گلخانه ای اتحادیه اروپا در آینده مورد نیاز است.

فعالان زیست محیطی می گویند اهداف اتحادیه اروپا برای کاهش دی اکسید کربن به میزان کافی تحقق نیافته است، اگرچه کشورهای عضو استدلال می کنند که جدی تر از بسیاری از کشورهای دیگر در این زمینه اقدام کرده اند.

لورلی لیموزین فعال سازمان زیست محیطی صلح سبز (گرین‌پیس) گفت: اروپا باید به سرعت به استفاده از سوخت های فسیلی پایان دهد و بخش بیشتری از انرژی اش را از منابع تجدیدپذیر همچون باد و انرژی خورشیدی تولید کند.

وی افزود: اروپا همچنین باید در مجموع انرژی کمتری مصرف کند از جمله در بخش حمل و نقل که انتشار در آن واقعا رو به افزایش است.

خبر کاهش انتشار گازهای گلخانه ای اتحادیه اروپا در حالی منتشر شده که کشورهای عضو مذاکرات سه هفته ای مجازی سازمان ملل در زمینه آب و هوا را آغاز کرده اند تا مقدمه ای بر مذاکرات زیست محیطی Cop۲۶ در سال جاری باشد.

مذاکرات Cop۲۶ که سال گذشته به دلیل همه گیری کووید – ۱۹ به تاخیر افتاد، قرار است در ماه نوامبر (آبان) در گلاسکو اسکاتلند برگزار شود.

در سال های عادی، سازمان ملل دو هفته مذاکرات مقدماتی را در مقر آب و هوایی اش در شهر بن برگزار می کند. امسال، محدودیت های سفری مرتبط با کرونا بدان معناست که این مذاکرات برای نخستین بار به صورت مجازی برگزار می شود و تا سه هفته ادامه می یابد.

برای بررسی کمیت و کیفیت مذاکرات لازم جهت برگزاری کنفرانس موفقیت آمیز Cop۲۶ در فضای مجازی، ماه ها بحث و تبادل نظر شده است. کشورهای در حال توسعه به طور ویژه نگرانند، زیرا بسیاری شان ارتباطات و ظرفیت کارکنان محدودی برای برعهده گرفتن این مذاکرات پیچیده در فضای مجازی دارند.

این کشورها همچنین تاکید دارند که موافقت شان با برگزاری مذاکرات مجازی نباید به عنوان نشانه ای بر برگزاری مجازی نشست Cop۲۶ تلقی شود و بسیاری از کشورهای یاد شده مصمم هستند که این مذاکرات باید به صورت حضوری برگزار شود.

انگلیس به عنوان کشور میزبان درصدد تضمین دهی به کشورهای در حال توسعه برآمده و نسبت به واکسیناسیون و انجام آزمایش های لازم جهت اطمینان دهی برای برگزاری مذاکرات حضوری وعده داده است.

در واقع، مذاکرات مقدماتی وجهه کاملا رسمی نخواهد داشت و هر تصمیمی که در جریان آن اتخاذ شود، باید بعدا به طور رسمی مورد تائید قرار گیرد.

چنانچه این مذاکرات به خوبی پیش رود، کشورهای شرکت کننده می توانند از جنبه بوروکراتیک تر عبور کنند و به گفت و گو در مورد موضوعات بیشتر بپردازند.

در حال حاضر، اکثر کشورهای بزرگ دستیابی به هدف طولانی مدت رسیدن به انتشار صفر تا اواسط قرن را تائید کرده اند. مهمتر از این مساله، طرح هایی برای مهار انتشار گازهای گلخانه ای در دهه جاری وجود دارد که مطابق با توصیه های علمی است که نشان می دهد کربن جهانی باید تا سال ۲۰۳۰ به نصف کاهش یابد تا جهان را در قالب افزایش ۵/۱ درجه سانتیگراد درجه حرارت که بالاتر از سطح قبل از صنعتی شدن است، حفظ کند.

کشورهای توسعه یافته همچنین باید میلیاردها دلار بیشتر به کشورهای فقیر کمک مالی کنند تا به کشورهای فقیر در زمینه کاهش انتشار گازهای گلخانه ای و کنارآمدن با اثرات زیست محیطی کمک شود.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha