۱۱ خرداد ۱۴۰۰،‏ ۱۱:۵۲
کد خبرنگار: 2331
کد خبر: 84351254
۰ نفر

برچسب‌ها

دورخیز صادرکنندگان نفت برای افزایش سقف تولید

تهران – ایرنا – بهبودی نسبی اقتصاد جهان بعد از رکود دوران شیوع کرونا و افزایش تقاضا برای نفت باعث شده اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و دیگر صادرکنندگان (اعضای اوپک پلاس) به دنبال افزایش تولید باشند.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، ائتلاف اوپک پلاس متشکل از ۲۳ کشور پس از همه گیری کرونا و ضربه به اقتصاد جهانی در سال گذشته، رویکرد کاهش شدید تولید نفت را به اجرا گذاشتند. اما این کارتل از اوایل ماه می (اردیبهشت) شروع به افزایش تولید سخاوتمندانه تری کرده، زیرا بهای نفت رو به افزایش گذاشته و اوضاع بهداشت و سلامت در کشورهای توسعه یافته بهبود یافته است.

در حال حاضر، نقشه راه تولید اعضای اوپک پلاس افزایش بین ماه می و ژوئیه (اردیبهشت – تیر) را دربر می گیرد که به حدود ۲/۱ میلیون بشکه در روز می رسد.

در دستور جلسه نشست امروز (سه شنبه) اعضای اوپک تمدید این مدت تا ماه اوت (مرداد) مورد بررسی قرار می گیرد.

در میان اعضای اوپک پلاس، روسیه اصرار بیشتری بر افزایش سریعتر تولید داشته است، اما عربستان سعودی عضو قدیمی این کارتل از رویکرد محتاطانه تری حمایت می کند و در توجیه این مساله، به افزایش موارد ابتلا به کرونا در بخش هایی از آسیا اشاره دارد.

متیو ولر رئیس جهانی تیم تحلیل بازار فارکس گفت: مثل همیشه، مساله حساس و کلیدی احتمالا تنش بین روسیه و عربستان است.

وی افزود: روسیه بی تردید درصدد افزایش سریعتر تولید برای حمایت از اقتصاد خود است، اما انتظار می رود که عربستان از رویکرد محافظه کارتری که ماه گذشته مورد توافق قرار گرفت، دفاع کند.

عربستان احتمالا به تاثیر موج سوم شیوع ویروس کرونا در هند، سومین مصرف کننده بزرگ نفت جهان پس از آمریکا و چین اشاره می کند.

چند کشور آسیایی دیگر نیز باید درصدد اتخاذ محدودیت های کرونایی برآیند، امری که کاهش تقاضای نفت را به همراه دارد.

با این حال، پیش بینی اوپک برای سال ۲۰۲۱میلادی خوش بینانه است و  این کارتل انتظار دارد میزان تقاضا به بیش از ۵/۹۶ میلیون بشکه در روز رسد که بیش از شش میلیون بشکه در روز در مقایسه با میزان سال ۲۰۲۰ است.

این مساله توام با سیاست قبلی اوپک در اعمال محدودیت های تولید، بدان معناست که تحلیل گران انتظار دارند بازار تا ماه اوت به میزان کافی تقویت شود تا تقاضا از عرضه پیشی گیرد.

علاوه بر مساله تقاضا، عامل دیگری که اوپک و متحدانش باید مورد توجه قرار دهند، اقدام دیگر کشورهای غنی از نفت همچون آمریکا تولید کننده شماره یک جهان است.

در این میان، تغییرات در میان اعضای ائتلاف اوپک نیز بی شک به مساله ای بحث برانگیز تبدیل خواهد شد.

خبرگزاری فرانسه در ادامه این گزارش می افزاید: پس از آنکه تاسیسات نفتی در کشور جنگ زده لیبی شروع به تولید نفت از اواخر سال ۲۰۲۰ کرد که در نهایت یک میلیون بشکه نفت در روز به بازار افزوده است، همه چشم ها به ایران دوخته خواهد شد.

درصورت موفقیت آمیز بودن مذاکرات وین در مورد توافق هسته ای، زمینه لغو بسیاری از تحریم های اقتصادی از جمله تحریم صادرات نفت ایران از سوی آمریکا فراهم می شود.

چنانچه ایران به سطح صادرات سه سال پیش خود بازگردد، این به منزله آن است که ۵/۱ میلیون بشکه نفت در روز به بازار افزوده می شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha