برداشت گندم در استان اردبیل آغاز شد

اردبیل- ایرنا- برداشت گندم از مزارع دیم و آبی منطقه مغان و خرید محصول استحصالی کشاورزان مناطق گرمسیری شمال استان اردبیل آغاز شد.

به گزارش ایرنا، امسال در سطح ۳۰۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان اردبیل محصول گندم کشت شده و برداشت این محصول از مزارع دیم و آبی شمال استان اردبیل در شهرستان‌ بیله‌سوار آغاز شده است.

به گفته مسئولان جهاد کشاورزی استان اردبیل، برداشت محصول از مزارع دیم شهرستان‌های پارس‎آباد، اصلاندوز و گرمی مغان و نیز مزارع مناطق سردسیری استان نیز به تدریج آغاز می شود.

همزمان با آغاز برداشت محصول، عملیات خرید تضمینی محصول برداشت شده گندم مازاد بر نیاز کشاورزان استان اردبیل نیز نیز در ۴۴ مرکز خرید شروع شده است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل اعلام کرد: برای برداشت محصول گندم در استان یکهزار و ۴۵۰ دستگاه کمباین دارای تاییدیه فنی مجاز آماده سازی شده است.

احمد شهریار با اشاره به پیش بینی تولید ۳۵۰ تا ۴۰۰ هزار تن گندم در استان اردبیل در سال زراعی جاری افزود: این میزان برداشت حدود ۲۰۰ هزار تن کمتر از میزان پیش بینی شده تولید این محصول است.

وی از پیش بینی خرید ۲۵۰ هزار تن محصول گندم مازاد بر نیاز از کشاورزان استان اردبیل در سال زراعی جاری خبر داد و بیان کرد: برداشت محصول گندم از مزارعی آغاز شده که در پی خشکسالی کم سابقه به شکل جدی دچار خسارت شده است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل علت کاهش پیش بینی تولید گندم در این استان را بروز خشکسالی شدید در منطقه و آسیب جدی مزارع گندم اعلام کرد و گفت: مزارع گندم استان شرایط مساعدی برای افزایش تولید نداشت و با شدت گرفتن گرما و باد گرم کم‌سابقه، سطوح زیادی از مزارع استان دچار تنش خشکسالی و کاهش تولید شد.

وی با اشاره به کشت گندم دیم در ۲۴۸ هزار هکتار از اراضی زراعی استان اردبیل به عنوان بیشترین سطح زیر کشت محصول در این استان بیان کرد: شدت خسارت و آسیب خشکسالی و کاهش بارندگی در مزارع دیم شهرستان بیله‌سوار و گرمی بیشتر است.

شهریار بیمه شدن ۱۹۲ هزار هکتار از مزارع گندم استان را اقدامی موثر در کاهش خسارت وارده به کشاورزان عنوان کرد و افزود: کارشناسان بیمه در حال ارزیابی میزان دقیق خسارت به مزارع گندم استان هستند.

به گزارش ایرنا، در سال زراعی جاری خشکسالی حادی در کل کشور حادث شده و در استان اردبیل نیز با استناد به آمار و اطلاعات متقن، میزان بارش‌ها در فصل زمستان گذشته در مقایسه با مدت مشابه سال ماقبل، حدود ۳۰ درصد کاهش داشته است.

وزش مستمر بادهای گرم جنوبی یا گرمیج در سال زراعی جاری در سطح استان اردبیل همچنین موجب افزایش دما به میزان ۲ درجه، تبخیر آبهای جاری، کاهش آب سدها، خشکیدگی خاک، تبخیر و تعرق بیشتر گیاهان و در نهایت ایجاد تنش آب در خود گیاهان کشتزارها و بیشتر شدن میزان خسارت شده است.

این خشکسالی کم سابقه و کمبود بارش بر مراتع استان نیز اثر منفی گذاشته و موجب شده که رویش علوفه و غنای گیاهی مراتع و چراگاه‌های استان نیز دچار خسارت شود و به طور یقین این وضعیت در تامین علوفه دام سبک و سنگین و نیز تولید گوشت در استان تاثیر منفی و جدی خواهد گذاشت.

سالانه ۷۵۰ هزار هکتار از اراضی استان اردبیل کشت می‌شود که ۲۷۰ هزار هکتار آن اراضی آبی و ۴۸۰ هزار هکتار نیز جزو اراضی دیم است.

محصول گندم با حدود ۳۰۰ هزار هکتار، بیشترین سهم اراضی کشت محصول کشاورزی در استان اردبیل را دارد.

استان اردبیل کمتر از یک درصد مساحت ایران را دارد ولی با تولید سالانه ۴.۵ میلیون تن انواع محصول کشاورزی، چهار درصد تولیدات کشاورزی کشور را به خود اختصاص داده است.

اردبیل در تولید بسیاری از ارقام از جمله رتبه اول تولید عدس، رتبه اول تولید کلزا، رتبه دوم تولید سیب زمینی، رتبه سوم تولید عسل، رتبه پنجم تولید چغندر قند، رتبه هفتم تولید حبوبات و رتبه هفتم تولید گندم و جو را دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha