بارندگی‌ها در آذربایجان غربی ۳۳ درصد کاهش یافت

ارومیه- ایرنا- رییس گروه تحقیقات هواشناسی آذربایجان غربی گفت: میانگین بارش استان در سال زراعی جاری تا روز ۹ خرداد ماه، ۲۳۴.۹ میلی‌متر است که نسبت به مدت مشابه سال قبل که ۳۴۹ میلی‌متر بوده ۳۳ درصد کاهش دارد.

آزاد توحیدی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بارشهای استان نسبت به دوره آماری بلند مدت که میزان بارش ها ۳۱۱.۷ میلیمتر بود، نیز ۲۵ درصد کاهش داشته است.

وی اضافه کرد: در سال آبی جاری بیشترین بارش استان از شهرستان سردشت با ۴۷۶.۲ میلیمتر و کمترین بارش از شهرستان چالدران با ۱۴۷.۷ میلیمتر گزارش شده است.

توحیدی بیان کرد: بارش در حوضه آبریز دریاچه ارومیه در سال آبی جاری نسبت به دوره مشابه سال گذشته ۳۱ درصد کاهش و نسبت به دوره آماری بلند مدت ۳۳ درصد کاهش را نشان می دهد.

رییس گروه تحقیقات هواشناسی آذربایجان غربی گفت: از لحاظ دمایی در سال آبی جاری تا ۹ خرداد ماه ۱۴۰۰ میانگین دمای استان نسبت به دوره مشابه سال گذشته ۰.۹ درجه افزایش و نسبت به دوره آماری بلند مدت ۰.۱ درجه افزایش را نشان می دهد.

توحیدی گفت: در این مدت در همه شهرستان های استان نسبت به سال گذشته کاهش بارندگی گزارش شده است که بیشترین کاهش ها از شهرستان های چالدران با ۴۸ درصد و مهاباد با ۴۴ درصد است.

اداره‌ کل ‌هواشناسی آذربایجان‌غربی دارای ۱۸ ایستگاه هواشناسی اصلی و تکمیلی و بیش از ۱۲۰ ایستگاه باران‌سنجی و اقلیم‌شناسی است که از ایستگاه‌های هواشناسی استان، ۹ ایستگاه اصلی (سینوپتیک) و ۹ ایستگاه هم تکمیلی هستند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha