نماینده پیشین مجلس: مجلس یازدهم نباید دچار آزمون و خطا شود

تهران-ایرنا- حجت الاسلام «حسین سبحانی نیا» نماینده پیشین شش دوره از مجلس شورای اسلامی با اشاره به عملکرد مجلس یازدهم در یک سال گذشته به ایرنا گفت: مجلس یازدهم مجلس انقلابی است که به دنبال تحقق مطالبات مردم است اما نباید دچار آزمون و خطا شود.

مجلس یازدهم وارد دومین سال فعالیت خود شده است. این دوره از مجلس شورای اسلامی در حالی آغاز به کار کرد که انتقاد از مجلس دهم بالا گرفته بود. در این فضا و با ردصلاحیت تعداد زیادی از نمایندگان دوره دهم، مجلس یازدهم با ترکیب خاصی شکل گرفت. اکثریت مطلق نمایندگان مجلس یازدهم از جریان اصولگرا و طیف جدید این جریان هستند. از سوی دیگر مجلس یازدهم با انگیزه به دنبال حل مشکلات مردم است. در این زمینه طرح‌ های متعددی از طرف نمایندگان مطرح شده اما به نتیجه نرسیده است. ناکام ماندن این طرح‌ ها هم به انتقاداتی منجر شده است. درواقع مجلس یازدهم از یک سو دغدغه مند و به دنبال رفع مشکلات مردم است اما از طرف دیگر دچار آزمون و خطا شده است.
در کنار ناکامی در به نتیجه رساندن برخی از طرح‌ های مطرح شده، اخیرا مجلس یازدهم طرح شکایتی نیز از دولت و شخص رییس جمهوری را به قوه قضاییه در مورد سند ۲۰۳۰ ارسال کرده که براساس گفته‌های «محمود واعظی» رییس دفتر رییس جمهوری هیچ مبنایی ندارد. او در این زمینه گفته: اول باید مجلس با دولت در این زمینه صحبت می‌کرد، دولت هیچ موضعی در مورد۲۰۳۰ ندارد نه مصوبه‌ای دارد و نه اقدامی کرده است.  وی با بیان اینکه این شکایت هیچ مبنایی ندارد، اضافه کرد: این مجلس موضوعات مختلف پیدا کرده که یکی پس از دیگری پرونده قضایی درست می‌کند. دولت یازدهم و دوازدهم آنچه براساس  صحبت رهبری بوده، همه دقت ها را انجام داده تا اهداف مورد نظر محقق شود.

در گفتگو با حجت الاسلام «حسین سبحانی نیا» نماینده دوم، سوم، چهارم ، هفتم، هشتم و نهم مجلس شورای اسلامی، عملکرد مجلس یازدهم در طول یک سال گذشته را مورد بررسی قرار دادیم. او مجلس یازدهم را نسبت به مجلس گذشته فعال تر و با انگیزه تر می‌داند اما در عین حال معتقد است مجلس یازدهم هم با مطالبات زیادی مواجه است که قطعا در یک سال نمی توان به همه این مطالبات پاسخ داد.

رویکرد مجلس یازدهم انقلابی است

سبحانی نیا در پاسخ به این سوال که ارزیابی شما از عملکرد مجلس یازدهم در سال اول فعالیت این دوره از مجلس چیست، گفت: مجلس یازدهم، مجلس انقلابی است که اقدامات درخور توجهی هم در طول یک سال گذشته انجام داده است. اما شما به این نکته دقت داشته باشید که جامعه ما با مطالبات انباشته شده مواجه است و پاسخ دادن به این مطالبات کار راحتی نیست. مجلس یازدهم هم با مطالبات زیادی مواجه است که قطعا در یک سال نمی توان به همه این مطالبات پاسخ داد.

وی با بیان اینکه مجلس یازدهم در مجموع عملکرد مثبتی داشته، ادامه داد: مجلس یازدهم از جهات مختلف دارای ویژگی هایی است که در مجلس گذشته کمتر به چشم می آمد. جوان بودن و با انگیزه و پرتحرک بودن مهم ترین ویژگی مجلس یازدهم است که باعث شده مجلس از انفعال خارج شود. نکته دیگر در مورد مجلس یازدهم تاکید به مساله تقویت بعد نظارتی مجلس است که در مجالس گذشته شاید گاهی مورد غفلت واقع شده است.

سبحانی نیا ادامه داد: نکته مهم دیگر در مورد مجلس یازدهم دغدغه مند بودن نسبت به مشکلات مردم است. همانطور که در یک سال گذشته شما مشاهده کردید طرح هایی مهم و خوبی در زمینه هایی مختلف مثل حوزه مسکن، مالیات ها، خودرو و دیگر حوزه ها توسط مجلس یازدهم مطرح شده که نشان دهنده دغدغه نمایندگان نسبت به مشکلات عمده مردم است. به عنوان مثال اگر مجلس یازدهم بتواند ایده های خود را در مورد مسکن به مرحله نهایی برساند قطعا تحول خوبی در کشور شکل خواهد گرفت.
 

نمایندگان باید تلاش کنند طرح ها را با کار کارشناسی جلو ببرند

وی در پاسخ به این سوال که چه نقد هایی به مجلس یازدهم وارد است، گفت:  نمایندگان مجلس یازدهم باید تلاش کنند طرح ها را با بیشترین کار کارشناسی جلو برده و از عجله و هیجان زدگی در امر قانون گذاری پرهیز کنند. در حوزه نظارت هم مساله باید با هم افزایی با دیگر نهادهای کشور اقدامات خود را انجام دهند به نحوی که بقیه نهادها برداشت نکنند مجلس به دنبال تضعیف و مچ گیری از آن ها است.

وی با بیان اینکه نمایندگان باید تعداد طرح ها را کاهش داده و بیشتر به کمیت طرح ها توجه کنند، ادامه داد:  در یک سال گذشته طرح های متعددی در مجلس مطرح شد که در این تعداد چندان مناسب نیست و نمایندگان خیلی از این طرح ها را می توانند با هم ادغام کرده و  یک طرح قوی در صحن مطرح کنند. از طرف دیگر با دولت فضای سیاسی در مجلس باید کنار گذاشته شود چرا که قانون گذاری و نظارت نمی تواند با فضای سیاسی آمیخته شود.

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha