۹ خرداد ۱۴۰۰،‏ ۱۸:۲۴
کد خبرنگار: 1272
کد خبر: 84349272
۰ نفر

برچسب‌ها

آتش‌سوزی جنگل‌های سردشت مهار شد

مهاباد-ایرنا- فرماندار شهرستان مرزی سردشت گفت: آتش سوزی در جنگل های این شهرستان بعد از ۲ روز تلاش بی وقفه نیروهای امدادی و مردم مهار شد.

اقصی نخشی پور روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: آتش سوزی جنگل های حد فاصل مناطق " کولسه" و "زیرمیرگ " این شهرستان با تلاش و همت همه نیروهای نظامی، بسیجیان ، نیروهای امدادی و مردمی مهار و از سرایت به بخش های دیگر جلوگیری به عمل آمد.

وی افزود: به دلیل سخت گذر بودن منطقه و دسترسی سخت به این مناطق ، خشکی علف های اراضی و وزش باد ، این آتش سوزی به سرعت گسترش یافت و به بیش از ۶۰ هکتار از اراضی جنگلی سرایت کرد.

وی علت حادثه را عامل انسانی عنوان کرد و افزود: با توجه به سخت گذر بودن منطقه هنوز میزان خسارات وارده مشخص نیست و کارشناسان در حال بررسی و برآورد آن هستند.

فرماندار سردشت ادامه داد: آنچه که باعث سختی کار برای اطفای آتش می شد نبود تجهیزات و امکانات لازم و عدم آموزش نیروها در مقابله با چنین حوادثی بود که بایستی در این راستا اداره کل منابع طبیعی استان و شهرستان اقدامات لازم را انجام دهد.

مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان غربی نیز که به سردشت سفر کرده است گفت: کشور ما جزو کشورهای حادثه خیز است و به دلیل موقعیت های جغرافیایی، توپوگرافی و شرایط اقلیمی، ما هر ساله شاهد وقوع حوادث و بحران های مختلف طبیعی و انسان ساخت در سطح کشور، حوادث مختلفی از جمله زلزله سیل ، طوفان، سائقه، رانش زمین، سرمازدگی بهمن و نهایتا آتش سوزی مراتع و جنگل ها هستیم.

امیر عباس جعفری با بیان اینکه حادثه هیچگاه خبر نمی کند افزود: در مقابله با حوادث بایستی هر لحظه و هر ثانیه آمادگی داشت و تجهیزات و امکانات لازم را  در دسترس داشت.

وی با اشاره به وقوع زلزله قطور شهرستان خوی، اظهار کرد: خوشبختانه آنچه که این شهر را دوباره از نو ساخت همدلی ، هماهنگی ، یکپارچگی ووحدت ما بین نیروهای مدیریت بحران ، نظامی، سپاه و مردمی بود.

وی بیان کرد: در موارد بحرانی ضمن ایجاد هماهنگی بایستی با جدیت موضوع را مدیریت و آموزش های لازم را به دهیاران و شوراها در روستاها و نیروهای مردمی و حتی نیروهای بسیجی که در روستاها حضور دارند ارایه داد.

به گزارش ایرنا، سردشت با ۹۰ هزار هکتار جنگل و ۳۰ هزار هکتار مرتع بیشترین جنگل‌های آذربایجان‌غربی را داراست؛ جنگل‌های سردشت جزو جنگل‌های زاگرس شمالی است که در طول بیش از ۵۰ هزار سال گذشته تشکیل شده و به لحاظ محافظت از منابع آب و خاک، تولید محصولات فرعی، ذخایر ژنتیکی، مصارف درمانی، توانایی‌های اکوتوریستی و ارزش‌های زندگی دارای اهمیت زیادی است.

مهم‌ترین گونه‌های گیاهی سطح جنگل‌های این شهرستان بلوط ایرانی، بنه، بادام وحشی، گلابی وحشی و سرو کوهی و بیش از صد گونه دیگر است.

سردشت در جنوب آذربایجان‌غربی و در امتداد مرزهای ایران با کشور عراق قرار دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha