هماهنگی نهادهای نظامی و انتظامی برای برگزاری انتخابات پرشور

تهران- ایرنا- داده کاوی ایرنا نشان می‌دهد انتشار اظهارات فرمانده ناجا در تلگرام و فرمانده کل سپاه پاسداران در توییتر در ارتباط با برگزاری انتخابات پرشور و برخورد قاطع با اخلال‌گران از جمله پست‌ها و توییت‌های پربازدید و پرلایک در این دو شبکه اجتماعی طی ۲۴ ساعت گذشته بود.

به گزارش گروه داده کاوی ایرنا، فضای مجازی در هفته‌ های منتهی به انتخابات به یکی از اصلی‌ ترین عرصه‌ های فعالیت نامزدها، رسانه‌ ها و کاربران برای اعلام نظر در خصوص انتخابات ۱۴۰۰ تبدیل شده است. کاربران در فضای مجازی به اظهار نظر در خصوص مسایلی چون مشارکت در انتخابات می پردازند و چهره‌ های مختلف جریان های سیاسی در شبکه‌ هایی نظیر توییتر و کلاب هاوس به صریح‌ ترین شکل مورد نقد و تحلیل قرار می گیرند.

گروه داده کاوی ایرنا در گزارش‌ های مستمر خود و در فاصله کمتر از  ۲۰ روز مانده به انتخابات ریاست جمهوری، پربازدیدترین محور های مطرح شده در شبکه‌ های اجتماعی را مورد رصد قرار می دهد. این گزارش بر اساس روش تحلیل کیفی، پست‌ های تلگرامی و توییت‌ ها در بازه زمانی ۱۱ صبح  شنبه هشتم خرداد تا ۱۱ صبح یکشنبه نهم خرداد ماه جمع بندی شده است.

تلگرام و اظهارات رییس جمهوری در خصوص رعایت پروتکل های بهداشتی

سخنان روز گذشته رییس جمهوری در خصوص میزان رعایت پروتکل های بهداشتی و همچنین تبیین وضعیت کشور در آستانه انتخابات در شرایط کرونایی مورد توجه رسانه های مختلف خبری در فضای مجازی قرار گرفت. یک کانال تلگرامی به نقل از ایرنا نوشت: امیدواریم تا در زمان انتخابات در سراسر کشور جایی نقطه قرمز نداشته باشیم و مناطق نارنجی هم به حداقل کاهش یابد. رعایت پروتکل‌ها باید بالای ۸۰، ۹۰ درصد باشد که از این بیماری عبور کنیم. کرونای انگلیسی وارد کشور شد و جهشی ایجاد کرد که بسیار بد بود و مشکلات زیادی هم ایجاد کرد. از مردم خواهش می‌کنیم سفرهای بین‌ استانی را انجام ندهند و تحمل کنند تا به خوبی به پایان ماه خرداد و انتخابات برسیم. در جلسه امروز تصمیم گرفتیم از روز چهارشنبه سفرهای بین‌ استانی تا روز دوشنبه ممنوع شود.

همچنین به نوشته یک کانال تلگرامی، حسن روحانی روز چهارشنبه درراستای اصل۱۱۳ قانون اساسی در رابطه چگونگی اعمال نظر و بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری نامه‌ای را به شورای نگهبان ارسال کرده است. نامه روحانی تاکنون از سوی شورای نگهبان پاسخی به دنبال نداشته است.

هماهنگی نهادهای نظامی و انتظامی برای برگزاری انتخابات پرشور

رئیس ستاد انتخابات کشور نیز از اهمیت رعایت پروتکل‌های بهداشتی در ایام انتخابات سخن گفت. یک کانال تلگرامی به نقل از جمال عرف معاون سیاسی وزیر کشور و رئیس ستاد انتخابات کشور نوشت: روز شنبه ۸ خرداد  برای همه نامزدهای انتخابات پروتکل‌های بهداشتی مصوب را ابلاغ کرده‌ایم که همه ستادها باید آن را رعایت کنند. رعایت نکردن این پروتکل‌ها تخلف انتخاباتی بوده و قابل پیگیری است. مهمترین موضوع در ایام تبلیغات، رعایت پروتکل‌های بهداشتی مصوب است.

اظهارات فرمانده ناجا در خصوص برخورد با کسانی که مردم را به عدم شرکت در انتخابات ترغیب می کنند، در صدر اخبار پربازدید کانال های تلگرامی قرار گرفت. یک کانال تلگرامی منتسب به اصولگرایان به نقل از سردار حسین اشتری نوشت: با کسانی که مردم را به عدم شرکت در انتخابات دعوت کنند برخورد می‌شود. سردار حسین اشتری در ارتباط با هنجارشکنان انتخاباتی و کسانی که مردم را به عدم شرکت در انتخابات دعوت می‌کنند، گفت: رهبر انقلاب در دیدار با نمایندگان، مطالب را کامل فرمودند و تکلیف همه را مشخص کردند و پلیس و دستگاه قضایی، طبق قانون با هرکسی که تخلف کند، برخورد خواهد کرد.

موضوع برگزاری مناظرات انتخاباتی و جزئیات مربوط به آن از جمله انتخاب مجری مناظرات از جمله مباحث داغ فضای مجازی در روزهای اخیر بود. یک کانال تلگرامی درباره جزییات مناظرات تلویزیونی نامزدها به نقل از قاضی‌زاده هاشمی عضو کمیسیون بررسی تبلیغات سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری نوشت: تلاش کردیم پرسش‌های مناظره‌ها متنوع باشد و با پرهیز از طرح پرسش‌های کلی و عمومی از پاسخ کلی به پرسش‌ها پیشگیری خواهد شد.

به نوشته یک کانال تلگرامی، مرتضی حیدری مجری مناظره‌های انتخاباتی شد. قاضی زاده هاشمی عضو کمیسیون بررسی تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری از انتخاب آقای مرتضی حیدری به عنوان مجری مناظره‌های انتخاباتی خبر داد.

هماهنگی نهادهای نظامی و انتظامی برای برگزاری انتخابات پرشور

یک کانال تلگرامی منتسب به اصلاح‌طلبان با بیان این پرسش که «انتخابات ریاست‌جمهوری دومرحله‌ای خواهد شد؟» نوشت: ۷۵درصد مخاطبان خبرفوری می‌گویند نتیجه انتخابات در مرحله اول مشخص می‌شود. نتیجه یک نظرسنجی  نشان می‌دهد، بیش از ۷۵درصد مخاطبان معتقدند باتوجه به ترکیب نامزدهای این دوره انتخابات، نتیجه در همان مرحله اول قطعی می‌شود. با این حال بررسی سبد رای نامزدها نشان می‌دهد که اگر تا ۲۸خرداد نامزدها به نفع یکدیگر کنار نکشند، ممکن است به دلیل پراکندگی رای، امکان پیروزی در مرحله اول برای هیچ نامزدی ممکن نباشد.

یک کانال تلگرامی اصولگرا به نقل از ایرنا با بیان اینکه «سپاه از هیچ یک از نامزدهای انتخاباتی حمایت نمی‌کند» اعلام کرد: معاون سیاسی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با اشاره به اینکه سپاه در انتخابات ورود مصداقی ندارد گفت: این نهاد نه تنها نامزدی در انتخابات ندارد بلکه از هیچ فرد و یا لیست خاصی حمایت نمی کند. اینکه یک پاسدار در محله خود و در جایی عمل و رفتاری داشته را که نباید به پای سپاه نوشت، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تحت هیچ شرایطی در انتخابات ورودش مصداقی نیست چرا که درست است که عمل و اقدام سیاسی دارد اما سپاه حزب سیاسی نیست. ورود و نقش سپاه در انتخابات، امیدآفرینی، افزایش مشارکت مردم، تببین ملاک و معیارها به خصوص در جاهایی که دشمنان ما به دنبال ضربه زدن هستند است.

هماهنگی نهادهای نظامی و انتظامی برای برگزاری انتخابات پرشور

توییتر و تبیین سیاست‌های تبلیغاتی دشمنان نظام

حساب توییتری منتسب به رهبر معظم انقلاب در توییتی در تبیین سیاست تبلیغاتی دشمنان در آستانه انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم آورد: سیاست تبلیغاتی دشمن در انتخابات در طول سالها این بوده، امروز هم همین است: قبل از انتخابات، تبلیغات میکردند که مردم شرکت نکنند و ممکن است تقلب شود و... بعد از آنکه انتخابات پُرشوری انجام میگرفت، میگفتند مهندسی‌شده. بعد که یک نفری انتخاب میشد، میگفتند رئیس‌جمهور که اختیاری ندارد.

سردار حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با اشاره به بیانات رهبری توییت زد: مردم ایران به توصیه مقام معظم رهبری برای مشارکت گسترده در #انتخابات لبیک می گویند چرا که هر رای در صندوق های رأی مانند موشکی است که برای سرنگونی قدرت های استکباری حمله می کند.

سید محمدمهدی میرباقری مــدرس حوزه‌ علمیـــــه قـــــــم و رئیس فرهنگستـــان علوم اسلامی توییت زد: انقلاب اسلامی موفق شد ابزارهای طراحی‌شده‌ی‌ دشمن برای سلطه جهانی را ناکارآمد کند و از بیشتر آن‌ها عبور کند. امروز، اهرم به‌روزشده‌ی دشمن برای فشار بر انقلاب و اثرگذاری بر انتخابات، رسانه و فضای مجازی است که با آن، جنگ نرم انجام می‌دهد و دستگاه محاسباتی نیروهایمان را تغییر می‌دهد.

هماهنگی نهادهای نظامی و انتظامی برای برگزاری انتخابات پرشور

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha