چین ۴۰۰ میلیون دلار در بخش برق افغانستان سرمایه گذاری می‌کند

کابل - ایرنا - دفتر ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرد، چین ۴۰۰ میلیون دلار در بخش تولید انرژی برق در این کشور سرمایه گذاری می‌کند.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا، کاخ ریاست جمهوری افغانستان افزود: اشرف غنی با گروه سرمایه گذاران چینی دیدار کرده و آنها اعلام آمادگی کرده‌اند که با سرمایه‌گذاری ۴۰۰ میلیون دلاری از زغال سنگ افغانستان ۳۰۰ مگاوات برق تولید کنند.

رئیس جمهوری افغانستان در این دیدار در رابطه با منابع طبیعی افغانستان و فرصت های سرمایه گذاری در عرصه انرژی برق، اطلاعاتی ارائه کرده و به واحد تسهیل سرمایه گذاری افغانستان دستور داده است تا بررسی های لازم را جهت همکاری با اداره عمومی برق افغانستان (شرکت برشنا ) برای فراهم نمودن فرصت سرمایه گذاری گروه چینی انجام دهد.

چین پیش از این نیز در یک رقابت برای استخراج بزرگترین معدن مس این کشور به نام «مس عینک لوگر» نیز برنده شده بود اما تاکنون کار عملی و قابل ملاحظه ای انجام نداده است.

افغانستان اعلام کرده است که از منابع مختلف آبی، زغالی و گازی ظرفیت تولید ۳۰۰ هزار مگاوات برق را دارد اما خود از کشورهای آسیای میانه و ایران برق مورد نیاز شهروندان را وارد می کند که ۷۰ درصد انرژی مورد نیاز شهروندان افغانستان را تأمین می کند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha