مرگ روزانه ۱۰۰۰ نفر در هشت کشور آمریکای لاتین در اثر مصرف سیگار

تهران - ایرنا - براساس نتایج به‌ دست‌ آمده از مطالعه موسسه بالینی و پزشکی(IECS) در بوئنوس آیرس که با همکاری مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی دولتی کشورهای آمریکای لاتین انجام شده است، مصرف سیگار به عنوان عامل مرگ‌ومیر روزانه ۹۶۰ نفر در هشت کشور آمریکای لاتین شناسایی شده است.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا به نقل از خبرگزاری افه، مصرف سیگار روزانه ۱۲۳ نفر در آرژانتین، ۵۲ نفر در شیلی، ۸۳ نفر در کلمبیا، ۴۴۳ نفر در برزیل، شش نفر در کاستاریکا، ۱۹ نفر در اکوادور، ۱۷۳ نفر در مکزیک و ۶۱ نفر در پرو را به کام مرگ می‌کشاند.

براساس آمار ارائه شده، میزان مرگ‌ومیرهای مرتبط با استعمال دخانیات در این کشور بین ۹ تا ۲۲ درصد موارد فوت افراد بالای ۳۵ سال را شامل می‌شود.

نتایج این تحقیقات همچنین نشان داد که در هشت کشور مورد مطالعه، سیگار کشیدن هزینه‌ هنگفتی برای نظام بهداشتی و اقتصادی کشورها به دنبال داشته به طوری که هزینه‌های مستقیم مراقبت‌های پزشکی به منظور ارائه خدمات به این دسته بیماران، از دست دادن بهره وری نیروی کار و مراقبت‌های خانگی در منطقه، بیش از ۴۶ میلیارد و ۳۴۶ میلیون دلار برآورد شده است.

این در حالی است که درآمد مالیاتی حاصل از فروش دخانیات تنها بین پنج تا ۳۰ درصد از مجموع خسارت‌های اقتصادی ناشی از مصرف سیگار را پوشش می‌دهد.

آندرس پیچون ریبیِره مدیر اجرایی موسسه بالینی پزشکی بوئنس آیرس معتقد است، سیگار کشیدن یک مشکل عمده در بخش بهداشت عمومی است که می‌بایست سیاست‌های عمومی کارآمد به منظور فائق آمدن بر آن، به کار گرفته شود.

آلفردو پالاسیوس هماهنگ کننده اقتصادی این موسسه نیز گفت: سازمان جهانی بهداشت معتقد است، افزایش قیمت محصولات دخانیات از طریق مالیات بهترین اقدام برای کاهش استعمال و به دنبال آن کاهش پیامدهای مضر آن در جامعه است. به طور کلی قیمت سیگار در آمریکای لاتین بسیار پایین است اما زمینه برای افزایش مالیات بر دخانیات وجود دارد.

بر اساس پیش‌بینی‌های این تحقیقات، افزایش ۵۰ درصدی قیمت سیگار در هشت کشور تجزیه و تحلیل شده، در ۱۰ سال آینده ۶۱ میلیارد و ۸۷۰ میلیون دلار سود اقتصادی به همراه داشته و از مرگ بیش از ۲۷۸ هزار نفر جلوگیری خواهد کرد.  

این تحقیق جامع که از سوی مرکز تحقیقات بین المللی توسعه کانادا و انستیتوی تحقیقات سرطان انگلیس تأمین مالی شده است، همچنین تعداد افرادی که هر ساله در این منطقه از سیگار کشیدن یا قرار گرفتن در معرض دود ساطع شده توسط دیگران بیمار می شوند را اینطور نشان داد؛ در آرژانتین سالانه حدود ۲۲۵ هزار نفر به بیماری‌های قلبی، عروقی، انسداد ریوی مزمن، سرطان و ذات‌الریه مبتلا می‌شوند.

همچنین در شیلی سالانه ۱۲۰ هزار نفر، در کلمبیا ۱۶۴ هزار نفر، در برزیل یک میلیون و ۱۰۰ هزار نفر، در کاستاریکا ۱۶ هزار نفر، در اکوادور ۵۰ هزار نفر، در مکزیک ۴۲۹ هزار نفر و در پرو ۱۲۵ هزار نفر به این بیماری‌ها مبتلا می‌شوند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha