معدن باریت و چشم انداز طبیعت بلوبند زرندیه

ساوه - ایرنا - طبیعت خرقان شهرستان زرندیه و روستای بلوبند از مناطق بکری محسوب می‌شود که علاوه بر گونه های جانوری و گیاهی از مناطق هدف گردشگری محسوب می شود.

به گزارش ایرنا، صدور پروانه اکتشاف معدن در اراضی روستای بلوبند از توابع بخش خرقان شهرستان زرندیه در روزهای اخیر سوژه ای داغ میان کاربران فضای مجازی و طرفداران محیط زیست تبدیل شد و مردم و فعالان زیست محیطی ضمن استقبال از هرگونه سرمایه گذاری و ایجاد اشتغال بر ضرورت صیانت از محیط زیست و طبیعت هم تاکید دارند.

طبق گفته یکی از اهالی منطقه که عضو شورای حفاظت منابع آب شهرستان زرندیه هم به شمار می آید، عرصه ای افزون بر یک هزار و ۱۹۰ کیلومترمربع قرار است به معدن تبدیل شود که می تواند تبعاتی بر زیستگاههای جانوری و گیاهی، منابع آبی و همچنین سلامت انسانی برجا خواهد بگذارد.

هرچند ایجاد اشتغال و سرمایه گذاری همواره مورد تاکید و پذیرش است اما نباید بازخوردهای برخی اقدامات از جمله دست بردن در طبیعت و محیط زیست را هم نادیده انگاشت زیرا هم این عرصه ها و هم منابع زیرزمینی سرمایه های متعلق به عموم هستند و باید از آنها برای نسل های آینده صیانت کرد.

نکته قابل تامل دیگری که نباید از آن چشم پوشی کرد این است که اهالی روستا معتقد هستند طبق اسناد موجود، اراضی مذکور در زمره زمین های ثبتی بلوبند قرار دارد و حتی قبل از انقلاب هم میل گذاری شده است و بنابراین نمی توان آن را به شخص ثالث به هر بهانه ای از جمله در قالب مجوز معدن، واگذار کرد.

پس از آنکه اهالی روستای بلوبند و دوست داران محیط زیست تجمع هایی برای مقابله به تبدیل اکوسیستم منطقه به معدن برگزار کردند، 2 سازمان مردم نهاد به نام های انجمن حافظان طبیعت ساوه و زرندیه و جمعیت احیاگران آینده خرقان نیز در نامه ای به نماینده مردم این شهرستان ها در مجلس شورای اسلامی خواستار اقدام لازم در این خصوص شد.

این سازمان های مردم نهاد پس از یادآوری مواردی از معادن ایجاد شده در بخش های مختلف شهرستان های ساوه و زرندیه از جمله در مسیر سه راه خان آباد به سمت خرقان و تخریب محیط زیست، در بخشی از نامه این سرگشاده، آورده اند: «همین روزها خبر رسید که در بهترین نقطه طبیعت روستای بلوبند بیل های مکانیکی به بهانه‌ معدن باریت نه تنها دل طبیعت را خراشیده اند، بلکه قلب و روح مردمان با صفایش را نیز مجروح کرده اند.

آیا خرقان به محلات دوم استان مرکزی تبدیل خواهد شد؟

کسی نیست بپرسد چه خبر است که اینگونه پنهانکارانه و ناگهانی سر و کله کاشفان معادن در خرقان پیدا می شود».

 در ادامه این نامه خطاب به نماینده ساوه و زرندیه آمده است: «آمایش سرزمین، سندی است که با توجه به اکوسیستم داخلی و بیرونی زمین و بر اساس میزان تاثیر و نقش آفرینی عوامل متعدد برای زندگی بهتر و تعامل بیشتر با طبیعت تنظیم می گردد و با توسعه و محیط زیست پایدار هم در ارتباط است؛ یعنی توسعه ای که آینده ای مطلوب را برای جوامع بشری متصور می شود اما سئوال اینجاست که آیا در چشم انداز آینده خرقان به آمایش سرزمینی آن دقت و توجه شده است؟

لطفاً با دقت ببینید که تریلی و کامیون‌های معادن گرگباغی، ورامه، ویدر در کنار کارخانه های سیمان و سنگ آهک چه بلایی بر سر جاده نیم بند آن منطقه آورده اند و رفت آمد در این جاده باریک روستایی چه خطرات بالقوه و بالفعلی را برای رانندگان و سرنشینان خودروهای سواری ایجاد می کند؛ از این رو توقع ما دوست داران محیط زیست و اهالی خرقان از شما به عنوان نماینده مردم در خانه ملت این است که همین امروز در مقابل این حرکت‌های مرموز به بهانه ایجاد اشتغال و تولید که تاکنون بهره ای جز زیان و خسارت به محیط زیست و مردم منطقه در بر نداشته، اقدام کنید زیرا فردا دیر است».

۱۱۹۰ کیلومتر مربع از اراضی و طبیعت منطقه در خطر تخریب

مدیر سابق پژوهشکده مهندسی  هیدرولیک و محیط‌های آبی و از اهالی روستای بلوبندکه اکنون عضو کمیسیون حفاظت از منابع آب شهرستان زرندیه است، به ایرنا گفت: معدن واقع در روستای بلوبند دارای منابع باریت است و به دلیل ارزش این ماده، خواهان زیادی دارد و حتی قبل از انقلاب هم توسط کارشناسان امریکایی روی آن بررسی هایی انجام شده است.

«یوسف خلج امیرحسینی» اظهار داشت: پروانه صادر شده برای این معدن برای اکتشاف و نه استخراج، است و به طور متعارف گام های نخست در این زمینه امکان سنجی، مطالعه و گمانه زنی باید باشد اما بدون انجام این مراحل، فرد دارای پروانه با ماشین آلات سنگین به قصد حفاری و تخریب طبیعت اطراف روستا مبادرت کرد که با واکنش اهالی روستا و همچنین فعالان حوزه محیط زیست مواجه شد.

وی افزود: اعتبار پروانه اکتشاف صادر شده برای مدت یک سال است تا مطالعات لازم برای مشخص شدن حجم منابع و عیار معدن مشخص شود تا ارزش اقتصادی و توجیه آن معلوم شود.

خلج امیرحسینی اظهار کرد: ابزار و ماشین آلاتی که ما در منطقه مشاهده کردیم هیچ سنخیتی با کار اکتشاف نداشت زیرا برای این مرحله از گریدر و ماشین آلات سنگین استفاده نمی شود.

به گفته او، هفته گذشته که قصد حفاری داشتند با تجمع اهالی و حضور پاسگاه انتظامی، کار متوقف شد و بر اساس صورتجلسه، مقرر شد تا تعیین تکلیف هیچ اقدامی انجام نشود.

وی گفت: نکته دیگر که باید به آن اشاره شود این است در پروانه صادر شده هیچ مسیر دسترسی برای عبور ماشین آلات تعیین نشده و خودروهای مورد استفاده یا باید از درون روستای بلوبند عبور کنند یا از داخل اراضی کشاورزی که در هر ۲ حالت منطبق با قانون نیست.

وی اظهار کرد: میزان سطوح و اراضی که در پروانه صادره برای اکتشاف معدن باریت روستای بلوبند تعیین شده است، یک هزار و ۱۹۰ کیلومترمربع است که وسعت زیادی به حساب می آید اما از نظر مالکیتی طبق اسناد موجود، این محدوده در زمره اراضی ثبتی روستا قرار دارد.

وی گفت: در بخشی از این اراضی دامداران به چَرای گوسفندان مشغول هستند یا اینکه مزرعه هستند و به صورت دیم کشت می شوند و سند ثبتی آن هم موجود است و قبل از انقلاب هم ثبت و میل گذاری شده اند.

بلوبندی ها: به فریادمان برسید
تصویری از سند اراضی منطقه که در اختیار ایرنا قرار گرفت

تبعات زیست محیطی احداث معدن در بلوبند

به گفته این فعال زیست محیطی،  در صورتی که معدن باریت در این منطقه فعال شود تبعات و خسارت های جبران ناپذیری بر طبیعت منطقه و همچنین ایجاد اختلال در امنیت اجتماعی و فرهنگی ساکنان اطراف برجا می گذارد.

خلج امیرحسینی گفت: ایجاد آلودگی های هوا با برخاستن گرد و غبار حاصل از حفاری ها که منجر به بروز بیماری های تنفسی در افراد می شود را هم نباید نادیده گرفت ضمن اینکه ریزگردهای حاصل از آن زمانی که روی گیاهان و درختان منطقه قرار گیرند، باروری و عملیات فتوسنتز را کاهش می دهند و منابع آبی را هم آلوده خواهد کرد.

وی اظهار کرد: منطقه بلوبند از نظر محیط زیستی و وجود گونه های جانوری و گیاهی بسیار بکر است و احداث معدن به این داشته ها آسیب می رساند و آلودگی صوتی با وقوع انفجارهای مکرر هم یکی دیگر از عوامل مختل کننده اکوسیستم طبیعی و انسانی منطقه است.

خلج امیرحسینی تاکید کرد: احداث معدن به نام توسعه که می تواند تبعات مخربی بر طبیعت و محیط زیست برجا بگذارد، توجیه پذیر نیست و سند این ادعا هم فعالیت چند معدن سنگ در روستاهای پایین تر از بلوبند است که نه تنها منفعتی از نظر اقتصادی برای منطقه نداشته اند بلکه سبب تخریب محیط زیست، جاده های دسترسی و آلودگی های صوتی و هوایی هم شده اند.

وی گفت: در این زمینه مراتب اهالی روستای بلوبند مراتب اعتراض خود را در سایت سازمان حفاظت محیط زیست کشور و سایر مراجع ذیربط در قالب نامه ثبت کرده اند.

وی که دارای یک مرکز پژوهشی آب و محیط زیست است، توضیح داد: محیط زیست یک اکوسیستم با موجودات مختلف است که همه آنها هم حق حیات دارند و نباید با رفتارمان به آنها ظلم کنیم.

به گفته خلج امیرحسینی، ماده باریت در حفاری های و صنعت نفت، تهیه لوازم آرایشی و فیلم های رادیولوژی کاربرد دارد و به همین دلیل از مواد ارزشمند و قیمتی به شمار می آید.

سرمایه گذاری مهم است اما اولویت با حفظ محیط زیست است

فرماندار زرندیه نیز در این رابطه به ایرنا،  گفت: مجوزی از سوی صنعت، معدن و تجارت برای اکتشاف معدن باریت در روستای بلوبند صادر شده است اما رویکرده ما به این صورت است که در عین احترام به سرمایه گذار و اشتغالزایی اما حفظ محیط زیست و صیانت از طبیعت را اولویت اصلی خود می دانیم.

«سیامک سلیمانی» اظهار کرد: اگر قرار باشد در منطقه بلوبند سرمایه گذاری انجام شود ولی تخریب محیط زیست و اکوسیستم را به همراه داشته باشد، مورد تایید و موافقت ما نیست.

وی گفت: باید حد وسطی در این زمینه رعایت شود به این ترتیب که با حفظ حقوق و خواسته های اهالی منطقه، سرمایه گذار هم بتواند فعالیت داشته باشد و به محیط زیست هم آسیبی وارد نشود.

فرماندار زرندیه گفت: امروز قرار است اکیپی از کارشناسان با مدیریت فرمانداری و محیط زیست از منطقه بازدید کنند و گزارشی در این زمینه تهیه کنند تا بر اساس آن تصمیمی عقلایی در شهرستان اتخاذ شود.

وی گفت: از همه طرف ها درخواست می کنم که از رفتارهای احساسی که هیچگونه منفعتی برای مردم و شهرستان زرندیه به همراه ندارد، خودداری کنند.

سلیمانی گفت: همه صبور باشند تا روال قانونی و کارشناسی در این خصوص انجام شود و قطعا ما پشت درهای بسته هیچ تصمیمی نخواهیم گرفت و معتقدیم که مردم از هر کسی برای ما محرم تر هستند و اقدامات خود را به صورت شفاف اعلام خواهیم کرد.

فرماندار زرندیه گفت: همه جوانب از جمله بررسی این مساله که آیا بهره برداری معدن در منطقه بلوبند به صلاح است یا خیر و اینکه اگر قابلیت اجرا دارد، سرمایه گذار چه مواردی را باید رعایت کند مدنظر قرار خواهیم داد و تا گردش کار و گزارش کارشناسی ارائه ندهند، هیچ تصمیمی اتخاذ نخواهیم کرد.

وی گفت: امروز در جلسه ای در همین رابطه برای بررسی گزارش گروه اعزامی به منطقه بلوبند در فرمانداری برگزار خواهیم کرد و به جمع بندی خواهیم رسید.

بلوبندی ها: به فریادمان برسید

به هر حال بلوبندی ها هم حق دارند نگران طبیعت، محیط زیست پیرامون و سلامت خود باشند و انتظار دارند که در این زمینه بررسی های کارشناسی صورت گیرد و مسئولان فریاد آنها را بشنوند تا طبیعت بکر و منابع غنی آن برای نوه و نتیجه های خود و فرزندان ایران زمین باقی بماند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha