تداوم اعتراض‌ها در برزیل و آینده متزلزل سیاسی بولسونارو

تهران-ایرنا- اعتراض‌ها در برزیل علیه رئیس‌جمهوری این کشور در حالی همچنان ادامه دارد که محبوبیت ژائیر بولسونارو نیز همچنان رو به کاهش است و این شرایط، آینده سیاسی وی را در مخاطره جدی قرار می‌دهد.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا به نقل از خبرگزاری رویترز، مردم برزیل در حالی روز گذشته در ۱۶ شهر این کشور علیه نحوه مدیریت اوضاع کرونایی کشورشان توسط دولت بولسونارو دست به تظاهرات زدند که در جدیدترین نظرسنجی انجام شده مشخص شد که ۵۷ درصد از برزیلی‌ها خواهان استیضاح رئیس‌جمهوری این کشور هستند.

مخالفان بولسونارو دلیل اصلی اعتراض ها را نحوه مدیریت کرونا در برزیل اعلام کرده اند.

محبوبیت بولسونارو نیز طی بحران کرونا در برزیل که منجر به مرگ بیش از ۴۵۰ هزار نفر شده، به شدت کاهش یافته است. رئیس‌جمهوری تندرو برزیل پیشتر با کوچک شمردن بحران شیوع کرونا، مخالفت با ماسک زدن و همچنین تردید در مورد اهمیت واکسن زدن واکنش های منفی گسترده داخلی و خارجی را ایجاد کرده بود.

اعتراض های گسترده روز گذشته احزاب سیاسی، اتحادیه ها و انجمن های دانشجویی در چند شهر این کشور نشان داد که مخالفت‌ها علیه بولسونارو همچنان رو به افزایش بوده و این شرایط آینده سیاسی وی را که احتمالا به دنبال نامزدی دوباره در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده نیز است، در خطر جدی قرار می دهد.

آینده سیاسی بولسونارو در حالی متزلزل شده که گمانه‌زنی‌ها در مورد احتمال حضور لولا داسیلوا رئیس‌جمهوری چپ‌گرای سابق این کشور در انتخابات سال آینده مطرح می شود.

محبوبیت بولسونارو در حالی همچنان رو به کاهش است(در آخرین نظرسنجی فقط ۲۴ درصد از مردم برزیل عملکرد وی را تایید کرده اند) که این کشور در سال آینده انتخابات ریاست جمهوری پیش رو دارد و در این وضعیت، احتمال دارد معادلات سیاسی برزیل دستخوش تغییرات جدیدی شود.

سیاست های بولسونارو در حالی با انتقادهای گسترده ای در داخل روبرو بوده که برزیل دومین کشور از لحاظ آمار مرگ و میر کرونا را در جهان داشته است.

همزمان با بحران بهداشتی بی سابقه، اوضاع نابسامان اقتصادی، ابطال پرونده‌های فساد علیه لولا داسیلوا رئیس جمهوری سابق و تا حدی هم سرنوشت دونالد ترامپ رئیس جمهوری سابق آمریکا در انتخابات ۲۰۲۰، سبب شده تا شانس پیروزی ژائیر بولسونارو در انتخابات سال آینده برزیل کمرنگ شود.

در نظرسنجی اخیر انجام شده مشخص شد که اگر انتخابات ریاست جمهوری امروز در برزیل برگزار شود، لولا داسیلوا می تواند بر بولسونارو غلبه کند.

پیش از این نمایندگان ۹ حزب مخالف در برزیل خواستار نشست مجازی فوری به منظور یکپارچه‌سازی درخواست‌ها و طرح آن در مجلس نمایندگان برای استیضاح «ژائیر بولسونارو» رئیس جمهوری این کشور شدند. در حال حاضر ۱۰۵ درخواست استیضاح علیه بولسونارو در جریان است.

برزیل از جمله کشورهایی است که از آغاز شیوع همه‌گیری کووید-۱۹، رکوردهای حیرت‌انگیز موارد ابتلا و جانباختگانش، یکی از تیترهای اصلی اخبار کرونایی رسانه‌های جهان بوده اما وجود نام «ژائیر بولسونارو» رئیس‌جمهوری این کشور در صدر فهرست ناقضان دستورالعمل‌های بهداشتی و انکارکنندگان وخامت این بیماری سبب شده تا تنور انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۲ برزیل از هم اکنون داغ شود. به بیان دقیق تر باید دید آیا پس از دونالد ترامپ، بولسونارو دومین رئیس‌جمهوری پوپولیست قاره آمریکا خواهد بود که هم‌پای وجود شماری دلایل دیگر، کرونا طومار ریاست جمهوری تک دوره ای آن را در هم می‌پیچد یا خیر.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha