واتیکان تحت فشار بومیان کانادا برای عذرخواهی

تهران- ایرنا- پایگاه خبری اکسیوس نوشت: در پی کشف گورهای جمعی کودکان در یکی از مدارس شبانه روزی کانادا تحت مدیریت کلیسای کاتولیک، تقاضا برای عذرخواهی این نهاد دینی بالا گرفته است.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا به نقل از این پایگاه خبری آمریکایی، یک گروه بومیان کانادا اعلام کرد که از روز شنبه برای شناسایی بقایای ۲۱۵ کودکی که در میان آنها کودکان سه ساله هم بوده است و اجساد آنها در یک مدرسه شبانه روزی پیدا شده، کار خود را آغاز می کند.

کشف بقایای کودکان متعلق به یکی از گروه های بومی در کانادا بار دیگر سبب شده تا تقاضا برای عذرخواهی کلیسای کاتولیک رم به دلیل نقش آن در سیاستهای کانادا در قرن های ۱۹ و بیستم بالا بگیرد؛ کلیسایی که باعث می شد کودکان بومی از خانواده های خود برای حضور در اینگونه مدارس دینی جدا شوند.

واشنگتن پست گزارش می دهد که  نزدیک به ۱۵۰ هزار کودکی که از سال ۱۸۸۳ و ۱۹۹۶ برای "جذب" در جامعه سفیدپوست کانادا به این مدارس می رفتند، با بی توجهی و سوء استفاده روبرو می شدند و این در حالی است که زبان و فرهنگ بومی آنها ممنوع شده بود.

دولت کانادا در سال ۲۰۰۸ ضمن عذرخواهی اعتراف کرد که سوء استفاده های جسمی و جنسی در اینگونه مدارس گسترش داشته است.

رئیس این گروه بومیان کانادا روز پنجشنبه در بیانیه ای با اعلام خبر کشف گورهای جمعی این کودکان گفت: «از نظر ما مرگ این کودکان گمشده ثبت نشده است و احتمالا بتوان اجساد بیشتری را در این مدرسه شبانه روزی تحت مدیریت کلیسای کاتولیک کشف کرد که در سال ۱۹۷۸ تعطیل شد. وی تاکید کرد جستجو در تمامی بخش های این مدرسه انجام نشده است».

«جاستین ترودو» نخست وزیر کانادا روز جمعه در توییتی نوشت این کشف "یادآوری دردناک آن فصل تاریک و شرم آور از تاریخ کشورمان است."

اما کلیسای کاتولیک رم علی رغم اینکه ترودو از «پاپ فرانسیس» رهبر کاتولیک های جهان خواسته  است به دلیل نقش این نهاد مذهبی در آنچه کمیسیون حقیقت و آشتی کانادا در سال ۲۰۱۵ "نسل کشی فرهنگی" خواند، عذرخواهی کند، تا کنون از این اقدام خودداری کرده است.

هنوز دلیل مرگ این کودکان مشخص نیست اما حوادث، آتش سوزی ها و بیماری های واگیر در مدارس همگی منجر به مرگ و میر زیادی شده است که کمیسیون حقیقت و آشتی در سال ۲۰۱۵ تخمین زد بیش از چهار هزار کودک در مدارس شبانه روزی کانادا به این دلایل جان خود را از دست داده باشند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha