رایزنی‌های اسلام‌آباد-بغداد؛ پیگیری پرونده تنش‌زدایی در منطقه

اسلام‌آباد - ایرنا - همزمان با سفر وزیرامورخارجه پاکستان به عراق، منابع دیپلماتیک در اسلام‌آباد این بازدید را یک حرکت جدید برای پیگیری پرونده تنش‌زدایی در منطقه پس از شنیده شدن زمزمه‌هایی مبنی بر تلاش بغداد برای کمک به رفع کدورت‌ها میان ایران و عربستان، عنوان کردند.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا، منابع دیپلماتیک پاکستان تاکید کردند که این کشور دنبال هدف مشترکی است‌ که هفته‌های اخیر زمزمه‌های آن در پایتخت عراق به گوش رسید، یعنی استقبال از هرگونه بهبودی در روابط تهران-ریاض.

وزیر امور خارجه پاکستان که روز جمعه راهی سفر ۳ روزه به عراق شد، پیش از دیدار با مقام‌های این کشور با حضور در شهر کاظمین به زیارت بارگاه مطهر حضرت امام کاظم علیه السلام و امام جواد علیه السلام رفت.

قریشی طی دیروز و امروز به ترتیب با فوادحسین همتای عراقی، برهم صالح رئیس جمهوری، مصطفی الکاظمی نخست وزیر، عثمان الغانمی وزیر کشور و جمعه عناد وزیر دفاع جمهوری عراق دیدار کرد.

وزیر امور خارجه پاکستان علاوه بر اعلام آمادگی کشورش برای توسعه روابط با عراق و تقویت همکاری‌های مشترک در بخش‌های مختلف، نگاه دولت اسلام‌آباد به تحولات منطقه به ویژه تلاش برای تنش‌زدایی و کمک به تحکیم انسجام امت اسلامی را تشریح کرد.

وی همچنین طی کنفرانس مطبوعاتی مشترک با وزیر امور خارجه عراق گفت: ما خواستار حل اختلافات به ویژه فلسطین و کشمیر هستیم.

رایزنی‌های اسلام‌آباد-بغداد؛ پیگیری پرونده تنش‌زدایی در منطقه

نگاه رو به جلو اسلام‌آباد برای تنش‌زدایی در منطقه

در همین حال روزنامه پاکستانی «اکسپرس تریبیون» به نقل از منابع دیپلماتیک این کشور گزارش داد: همزمان با سفر وزیر خارجه دولت عمران‌خان به عراق جایی که ادعا شده مقامات ارشد ایران و عربستان اخیراً دیدار کرده‌اند، پاکستان بار دیگر برای افزایش نقش خود جهت دستیابی به بهبودی در روابط تهران-ریاض اعلام آمادگی کرد.

در این‌ گزارش آمده است: اسلام‌آباد در گذشته نیز تلاش کرده بود تا میان دو کشور مهم اسلامی میانجی‌گری کند. پاکستان سهم بالایی در روابط با ایران و عربستان دارد زیرا تنش بین این دو کشور مهم اسلامی، اسلام‌آباد را اغلب برای حفظ تعادل تحت شرایط دشواری قرار داده است.

اکسپرس تریبیون به نقل از یک مقام ارشد وزارت امور خارجه پاکستان نوشت: هرگونه تعامل میان جمهوری اسلامی ایران و عربستان مطمئناً پیشرفت بسیار مثبتی برای پاکستان است. به گفته این منابع، قریشی در سفر خود به بغداد علاوه بر سایر موارد برای کاهش تنش بین عربستان و ایران دوباره تلاش می‌کند.

این روزنامه پاکستانی مدعی شد: عراق نیز نقشی اساسی در این زمینه داشته و در ماه های اخیر میزبان گفت وگوهای مقامات ایرانی و سعودی بوده است. این تلاش ها منجر شد تا ولیعهد سعودی ماه گذشته سخنان مصالحه جویانه درباره روابط با ایران عنوان کند.

رایزنی‌های اسلام‌آباد-بغداد؛ پیگیری پرونده تنش‌زدایی در منطقه

احتمال سفر قریشی به تهران و ریاض

اکسپرس تریبیون نوشت: پس از مواضع اخیر محمدبن سلمان، تهران نیز به این اقدام پاسخ مثبت داد و گفت برای حل همه مسائل با ریاض از طریق گفت وگو آماده است. این تحولات همچنین به کاهش سردی در تعاملات بین پاکستان و عربستان سعودی کمک کرد.

منابع دیپلماتیک می گویند، احتمال دارد وزیر امور خارجه پاکستان طی هفته های آینده برای پیگیری نتایج تنش‌زدایی و تشریح رایزنی‌های منطقه‌ای در این خصوص، به ایران‌ و عربستان سعودی سفر کند.

وزیر امور خارجه پاکستان هجدهم اردیبهشت امسال طی گفت‌وگو با رسانه‌های این کشور ضمن تایید بررسی تلاش‌های منطقه‌ای برای کاهش تنش‌ها با مقام‌های سعودی، افزود: ما پیگیر این اقدامات هستیم و اطمینان داریم که گام‌های برداشته شده با قوت تمام مسیر آشتی را طی خواهد کرد.

قریشی افزود که وی پس از سفر به ریاض، قرار است به بغداد پایتخت عراق سفر کند و در آنجا تلاش‌های صلح را پیگیری خواهد کرد؛ زیرا بغداد طی هفته‌های اخیر کانون برخی اقدامات برای تنش زدایی منطقه ای بوده است.

وزیر امور خارجه پاکستان ۳ روز بعد از پایان سفر به عربستان، طی کنفرانس خبری در اسلام‌آباد با استقبال از تلاش‌ها برای رفع کدورت‌ها میان جمهوری اسلامی ایران و عربستان، گفت: راه برای تنش زدایی کوتاه نیست اما تهران و ریاض این حرکت را آغاز کرده‌اند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha