زمین بیش از ۷ هزار مسکن اقدام ملی در خراسان جنوبی تامین شد

بیرجند - ایرنا - مدیرکل راه و شهرسازی خراسان جنوبی گفت: از شروع اجرای طرح اقدام ملی مسکن در این استان تاکنون اراضی مورد نیاز برای بهره‌مندی هفت هزار و ۱۴۳ واحد مسکونی در شهرهای بالای ۱۰۰ هزار نفر و زیر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت تامین شده است.

وحید داعی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: از مجموع ۴۰۰ هزار واحد مسکونی ابلاغی طرح اقدام ملی در سراسر کشور سهمیه خراسان جنوبی ۲ هزار و ۴۵۰ واحد بوده که شامل هزار و ۳۸۳ واحد در شهرهای بالای ۱۰۰ هزار نفر و هزار و ۶۷ واحد در شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت است.

وی بیان کرد: با وجود سهمیه ابلاغی هزار و ۳۸۳ واحد طرح اقدام ملی مسکن در شهرهای بالای ۱۰۰ هزار نفر جمعیت استان، این اداره کل اراضی مورد نیاز برای بهره‌مندی سه هزار و ۷۲۷ واحد مسکونی به مساحت ۳۶ هکتار را تامین کرده و تا خرداد امسال در شهرهای بالای ۱۰۰ هزار نفر، سه هزار و ۲۲۷ واحد دارای قرارداد ساخت شده‌ است.

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان جنوبی گفت: در شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر نیز اراضی به میزان ۵۰.۵ هکتار برای ساخت سه هزار و ۴۱۶ واحد تامین شده و در حال حاضر ۲ هزار و ۵۲۳ واحد دارای قرارداد ساخت است.

وی افزود: از ابتدای شروع طرح اقدام ملی مسکن در استان خراسان جنوبی تاکنون ۲ هزار و ۷۷ واحد وارد مرحله اجرا شده است.

داعی اظهار داشت: در مجموع تعداد ۱۵ هزار و ۸۹ نفر در سامانه طرح اقدام ملی مسکن استان خراسان جنوبی ثبت‌نام کردند که از این تعداد پنج هزار و ۳۷۱ نفر واجد شرایط شناخته شدند، پنج هزار و ۳۳۹ نفر اقدام به افتتاح حساب در بانک مسکن و پنج هزار و ۱۸۹ نفر اقدام به واریز وجه کرده‌اند.

وی گفت: علاوه بر اقدامات اعلام شده در دولت تدبیر و امید زمین مورد نیاز ۲۸۲ واحد برای بهره‌مندی مددجویان کمیته امداد به صورت رایگان واگذار شده که میزان آن حدود ۳.۷ هکتار در سطح استان است.

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان جنوبی بیان کرد: در حال حاضر سهمیه این استان هفت هزار و ۱۰۰ واحد است اما بیش از ۹ هزار واحد معادل سه و نیم تا چهار برابر سهمیه اولیه در خراسان جنوبی احداث خواهد شد.

وی افزود: برای احداث واحدهای طرح اقدام ملی مسکن با برخی دستگاه‌های اجرایی استان از قبیل آموزش و پرورش، نیروهای مسلح و جهاد کشاورزی تفاهم‌نامه منعقد شده است.

داعی گفت: پیش‌بینی این است که واحدهای مسکونی طرح اقدام ملی مسکن طی ۲ سال آینده در این استان تکمیل و بهره‌برداری شود.

طرح اقدام ملی تولید و عرضه مسکن، جدیدترین طرح خانه‌دار کردن مردم در کشور است که سال گذشته با حضور رییس جمهوری رونمایی شد و کارشناسان پیش بینی می‌کنند اجرای این طرح که با هدف افزایش تولید مسکن و پاسخ به نیاز جامعه در دست اجراست، بتواند در بلندمدت، تغییرات مثبتی را در بازار مسکن ایجاد کند.

بر این اساس مقرر شد ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در کشور ساخته شود که از این تعداد ۲۰۰ هزار واحد در شهرهای جدید، یکصد هزار واحد در بافت‌های فرسوده شهری و یکصد هزار واحد در شهرهای کوچک ساخته می‌شود.

طرح واگذاری زمین برای ۱۳۵ هزار واحد مسکونی به صورت گروهی و همچنین معرفی ۲۵۳ هزار و ۵۰۰ واحد به واجدین شرایط در قالب طرح اقدام ملی مسکن در ۳۱ استان کشور آبان سال گذشته با دستور رییس جمهوری از طریق ارتباط تصویری در بیست و نهمین هفته افتتاح طرح‌های مهم ملی با شعار «تدبیر و امید برای جهش تولید» و با حضور معاون وزیر راه و شهرسازی و جمعی از مسوولان استان در بیرجند رونمایی شد.

همزمان با سراسر کشور قرارداد واگذاری ۲ هزار و ۲۸۳ قطعه زمین برای واحدهای مسکونی استان خراسان جنوبی به صورت گروهی انجام شد و متقاضیان طرح اقدام ملی در استان به ۱۵۶ گروه پنج، چهار و سه نفره تقسیم بندی شده‌اند که این قراردادها برای ساخت مسکن ملی به گروه‌های مربوطه واگذار شد.

بعد از واگذاری قرارداد زمین، این گروه‌ها باید نسبت به تهیه نقشه، اخذ پروانه و ساخت و ساز مسکن اقدام کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha