اعتراض های ضد دولتی در کلمبیا ۱۰ کشته بر جای گذاشت

تهران- ایرنا- مقام های کلمبیایی همزمان با ورود به دومین ماه از اعتراض ها در این کشور اعلام کردند که دست کم ۱۰ تن در جریان اعتراضات ضد دولتی در شهر کالی کشته شدند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، کارلوس روخاس دبیر امنیتی شهر کالی به رادیو کاراسول گفت که در رابطه با تظاهرات روز جمعه تا صبح امروز آمار کشته ها ۱۰ تن ارزیابی شده است.

روخاس ادامه داد: در جنوب شهر با صحنه ای واقعی از درگیری ها و یک جنگ شهری روبه رو هستیم که بسیاری از مردم نه تنها جان خود را از دست دادند بلکه تعداد زیادی نیز زخمی شدند.  

ایوان دوکه رییس جمهوری کلمبیا روز جمعه پس از یک جلسه امنیتی در شهر کالی اعلام کرد که اعزام حداکثری نیروهای نظامی برای کمک به پلیس ملی به سرعت آغاز می شود.

دیده بان حقوق بشر که پیشتر تعداد کشته ها را بیش از آمار رسمی گزارش کرده بود، وضعیت شهر ۲.۲ میلیون نفری کالی را بسیار وخیم توصیف کرد.

در تظاهرات ضد دولتی مردم کلمبیا که از ۲۸ آوریل (۹ اردیبهشت) علیه طرح مالیاتی دولت به راه افتاده، خشونت مرگبار پلیس تاکنون ۵۰ کشته و صدها زخمی بر جای گذاشته است. به باور کارشناسان موج عظیم اعتراضات مردمی، حاکی از زخمی کهنه و عمیق از عملکرد بد دولت «ایوان دوکه» رییس جمهوری این کشور است که با بهانه ای سر باز کرده است.

به مدت بیش از ۵۰ سال، جنگ کلمبیا علیه چریک های چپگرا موسوم به «نیروهای مسلح انقلابی کلمبیا» سایر اولویت های دولت را تحت الشعاع قرار داده است. در سال ۲۰۱۹ پس از به قدرت رسیدن دوکه جوانان کلمبیایی به خیابان ها آمدند و خواستار دسترسی آزاد و راحت تر به آموزش عمومی، شغل بهتر و یک دولت حمایتگر شدند.   

از سوی دیگر منطقه آمریکای لاتین به ویژه آمریکای جنوبی، به شدت از همه گیری کرونا آسیب دیده اند به گونه ای که بسیاری از کشورهای این منطقه در صورت اجرا نشدن اصلاحات اقتصادی، با شرایط مالی بسیار وخیمی روبه رو  خواهند شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha