سرگردانی مسافران دروازه تمدن ایران پایان یافت

شیراز-ایرنا- پایانه مسافربری شهر مرودشت شنبه در آیینی با حضور استاندار فارس به بهره‌برداری رسید و مهر پایانی بر سرگردانی مسافران و ساکنان دومین شهر پرجمعیت استان فارس که نمادهای تمدنی همچون تخت‌جمشید را در خود جای داده است، زده شد.

عملیات اجرایی پایانه مسافربری مرودشت در سال ۱۳۸۹ از محل اعتبارات سفر سال ۱۳۸۷ مقام معظم رهبری به استان فارس آغاز شد اما این پروژه مهم و حیاتی حدود ۱۲ سال تعطیل اما در سالیان اخیر با همت مسئولان ارشد استان فارس و شهرستان مرودشت تکمیل آن از سر گرفته و امروز شنبه هشتم خردادماه ۱۴۰۰ به بهره برداری و یکی از مطالبات اصلی شهروندان شهر تاریخی مرودشت محقق شد.

کسی حق ندارد مردم را از انتخاب شایسته محروم کند

استاندار فارس روز شنبه در آیین افتتاح پایانه مسافربری ولایت مرودشت حضور در انتخابات و مشارکت در این امر اثرگذار را حق مردم دانست و تاکید کرد: هیچ کس نباید به خودش چنین حقی بدهد که مردم را از انتخاب کردن و انتخاب شایسته داشتن محروم یا آنها را محدود کند.

عنایت الله رحیمی افزود: به رغم همه معضلات و مشکلاتی که امروز کشور ما با آن دست و پنجه نرم می کند اقدامات خوب و درخور توجهی رقم خورده است.

وی  تحریم‌های ظالمانه علیه ایران را یکی از این مشکلات برشمرد و افزود: این تحریم ها بر سفره مردم فشار آورد و موجب زیان  زیادی برای آنها شد؛ اما  مردم با اقدامات جانانه مقاومت ارزشمندی کردند که نتایج این مقاومت  امروز به ثمر نشسته است.

استاندار فارس، یکی از ثمره های ارزشمند این مقاومت را توسعه قدرت بین‌المللی کشور به ویژه در مباحث و مواردی است که با امنیت ملی ما سر و کار داشته دانست و خاطرنشان کرد: جامعه بین المللی امروز پذیرفته است کسانی که معاهدات بین المللی را زیر پا گذاشتند خطا کردند و آنها نیز مجدداً به پای میز مذاکره باز گشتند و قطعاً در برابر مردم ما سر تعظیم فرود خواهند آورد.

 وی تاکید کرد: به رغم مشکلات عدیده ای که بیماری فراگیر کرونا و تحریم‌ها در کشور ایجاد کرد تلاش‌های زیادی شد که مملکت بدون درآمد نفت اداره شود.

استاندار فارس در ادامه بیان کرد: دولت بدون درآمدی که پیش از این هموراه وجود داشت، توانست پروژه های توسعه ای بسیار خوبی در کشور و استان فارس اجرا کند که این اقدامان به ما امید می دهد در آینده استانی توسعه یافته خواهیم داشت.

مرودشت شناسنامه ایران است

وی با یادآواری اینکه قطعا شهرستان مرودشت نیز از قافه این توسعه بی نصیب نخواهد ماند، اظهار کرد: مرودشت شناسنامه ایران و  معرف فرهنگ و تمدن و تاریخ کشور است و اگر به عنوان فرزند این خاک به اینجا علاقه‌مندم نه از سر تعصبات از جایگاهی است که به عنوان شهری ملی دارد.

رحیمی با بیان اینکه مرودشت دروازه معرفی تمدن ایران به جهان است، عنوان کرد: باید بکوشیم این شهر را در خور شایستگی و جایگاه آن و با توجه کردن به مباحث توسعه ای به جهان معرفی کنیم.

فارس وارد باشگاه صادرکنندگان آلومینیوم و فولاد شد

استاندار فارس با اشاره به اینکه در مرودشت نیز همگام با سایر نقاط استان اقدامات درخور توجهی در راستای توسعه رقم خورده است، بیان کرد: در چند سال گذشته اقدامات مهمی در استان انجام شده که عضویت در باشگاه صادرکنندگان آلومینیوم و بهبود رتبه جهانی ایران در تولید این محصول با احداث کارخانه آلومینیوم برای اولین بار یکی از این موارد است.

وی همچنین عضویت فارس در باشگاه صادرکنندگان فولاد برای نخستین بار را از دیگر اقدامات اثر بخش در استان برشمرد و گفت: این عضویت  با احداث کارخانه فولاد پاسارگاد که شمش فولادی را صادر می کند و درآمد ارزی مناسبی برای کشور و استان دارد و در کنار آن دو کارخانه فولاد بزرگ غدیر و خرامه به دست آمده است.

رحیمی به احداث کارخانه برزگ کربنات سدیم نیز اشاره کرد و در ادامه افزود: این کارخانه در خاورمیانه به عنوان بزرگترین کارخانه تولید کربنات سدیم مطرح است  که مواد اولیه کارخانجات شیشه سازی چسب و مواد شوینده را تولید می‌کند.

استاندار فارس خاطرنشان کرد: در چند سال گذشته بزرگترین کارخانه نوآوری کشور در استان فارس تاسیس شد که مکانی برای تبلور خلاقیت‌های افراد تحصیل کرده و شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌ها است.

وی ادامه داد: برای اولین بار در تاریخ فارس، با افتتاح شرکت شایان دیزل در شیراز، این استان تولید کننده خودرو و کشنده های تریلی شد.

رحیمی پروژه آزاد راه شیراز به اصفهان را یکی از اقدامات زیربنایی و زیرساختی ارزشمند انجام شده در استان دانست و با اشاره به اینکه شهرستان مرودشت نیز از این پروژه منتفع خواهد شد، عنوان کرد: تکمیل آزاد راه شیراز اصفهان در چند سال گذشته سرعت زیادی داشته و تنها در دو سال اخیر ۱ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار به آن تزریق شده که رقم حائز اهمیت و راهگشایی است.

وی ابراز امیدواری کرد که این پروژه در چند ماه آینده تکمیل شود و به بهره برداری برسد و مواهبی همچون کاهش تلفات جاده‌ای، کاهش مصرف سوخت فسیلی، کاهش فاصله بین مرکز فارس و مرکز کشور و کاهش هزینه های حمل و نقل را رقم بزند.

استاندار فارس با ابراز خرسندی از اینکه اعتبار ارزشمندی برای اجرا پروژه های آبرسانی در استان اختصاص یافته است، اظهار کرد: آبرسانی به شهرهای جهرم، داراب، جنت شهر، زرین دشت، استهبان، سعادت شهر از جمله این موارد بوده و پروژه آبرسانی به ارسنجان نیز در حال اجرا است.

وی یادآور شد: پروژه افزایش دبی آب از ۳۵۰ به ۵۰۰ لیتر در ثانیه در مرودشت نیز در چند روز آینده به بهره برداری می رسد که قطعا کم آبی شهر و تعدادی از روستاهای اطراف را برطرف خواهد کرد.

استاندار فارس تاکید کرد: این اتفاقات مهم در شرایطی رقم خورده که دولت بیش از ۴۰ درصد درآمد خود را از دست داده بود.

وی بیان کرد: در شهر مرودشت نیز فعالیت‌های خوبی در  حوزه های عمران شهری، توسعه صنایع، گردشگری، خدمات اجتماعی و سیاسی و اداری انجام شده که افزایش رتبه فرمانداری مرودشت به، احداث ترمینال شهرداری ، احداث ساختمان مدیریت بحران ، گازرسانی به روستاهای مختلف توسعه خطوط تلفن و افزایش سرعت اینترنت، احداث ۲۰ واحد آموزشی ، بهسازی ورودی تخت جمشید و احداث ایستگاه راه آهن برای نخستین بار از جمله این موارد است.

استاندار فارس تاکید کرد: یکی از کارهای اساسی که ما را به توسعه شهر امیدوار می‌کند استفاده از سرمایه انسانی با هر دیدگاه تفکر و رویکردی است.

وی خاطرنشان کرد:  به جای حذف نیروها و سرمایه‌های انسانی باید به سمت و سوی احصا و استفاده از این نیروها حرکت کرد تا در هر سطح محلی و ملی که بتوانند با قدمهای خیر خود توسعه را برای این شهرستان به ارمغان بیاورند.

رحیمی ادامه داد: این اتفاق در حال رخ دادن است و این فرهنگ در حال نهادینه شدن است که  به جای حذف به دنبال تکمیل و تعالی های نیروهای شهرستان بودن، قطعاً می‌تواند توسعه بهتری را رقم بزند.

رحیمی در بخش دیگری از سخنان خود به تلاش های مداوم خود برای به ثمر نشستن پروژه انتقال پروپیلن از عسلویه به مرودشت اشاره کرد و از دست اندرکاران در سطوح ملی و استانی خواست همکاری های لازم را در این خصوص داشته باشند و برای تحقق آن رایزنی کنند.

وی خاطرنشان کرد: این پروژه می تواند تحول اقتصادی عظیمی در منطقه ایجاد کند.

 به اعتقاد استاندار فارس اگر در گذشته نیز با سرعت چند سال اخیر در شهرستان مرودشت اقدامات توسعه ای انجام می شد این شهرستان امروز جز بهترین شهرستان‌های کشور بود و مردم از همه زیرساخت‌ها و مواهب توسعه برخوردار بودند که این موضوع در آینده رقم خواهد خورد.

استاندار فارس تاسیس شرکت توسعه و عمران شهرستان مرودشت را نیز اقدامی مهم توصیف و  توصیه کرد که از این ظرفیت در شهرستان بهره کافی برده شود.

پایانی برای سرگردانی مسافران دروازه تمدن ایران

شهردار مرودشت نیز در ادامه این مراسم گفت: پایانه مسافربری این شهر با هدف ارایه خدمات حمل و نقل مسافر و بار ایجاد شده است.

مهدی مکی افزود: نبود این پایانه مسافربری نقیصه بزرگی بود که سالها مردم مرودشت را با مشکل مواجه کرده بود بگونه ای که آنها برای سفرهای کوتاه به شهرهای اطراف نیز مجبور بودند در سرما و گرما در محورهای مواصلاتی مجاور شهر و کنار اتوبان و جاده برای سوار اتوبوس شدن ساعتها معطل بمانند که این موضوع در شان اهالی این شهر تاریخی نبود.

وی اظهار داشت: با تاکید استاندار فارس راه اندازی عملیات ساخت پایانه مسافربری مرودشت که ۱۲ سال تعطیل شده در دو سال اخیر در دستور کار جدی قرار گرفت.

شهردار مرودشت ادامه داد: با تلاش های مجموعه استان و مدیریت شهری مرودشت تکمیل پایانه مسافربری این شهر تاریخی انجام و حجم گسترده کار که در این مجموعه باقیمانده بود انجام شد و علیرغم تعطیلی چندساله این پرژه اکنون با مساحت ۲۲ هزار و ۶۰۰ مترمربع و هزینه بیش از ۶۲ میلیارد تومان افتتاح شد.

سرگردانی مسافران دروازه تمدن ایران پایان یافت
افتتاح پروژه‌های مرودشت در سفر استاندار فارس

برای تکمیل و ساخت پایانه مسافربری شهر مرودشت با نام ولایت ۶۲۹ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال اعتبار هزینه شده است.

در ادامه سفر استاندار فارس به شهرستان مرودشت دبستان ۱۲ کلاسه حاج نادر گودرزی واقع در خیابان حضرت رسول(ص) این شهر با هزار و ۱۷۱ مترمربع زیربنا و ۶۵ میلیارد ریال اعتبار به بهره برداری رسید.

عملیات اجرایی ساخت ۱۹۲ مسکن در قالب طرح اقدام ملی توسط سپاه فجر استان با ۷۰۰ میلیارد ریال اعتبار نیز در مرودشت آغاز شد.

سرگردانی مسافران دروازه تمدن ایران پایان یافت
بازدید استاندار فارس از ایستگاه در حال ساخت راه آهن مرودشت

استاندار فارس در پایان این سفر از ایستگاه در حال ساخت راه آهن شهر مرودشت نیز بازدید کرد.

حضور در گلزار شهدا و ادای احترام به مقام شامخ شهیدان مرودشت نخستین برنامه استاندار فارس در این سفر بود.

شهرستان مرودشت در فاصله ۴۵ کیلومتری شمال شیراز واقع شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha