نشاء برنج در ۳۵۰ هزار هکتار از شالیزارهای گیلان و مازندران کشت شد

تهران- ایرنا- مدیرکل دفتر امور غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی گفت: عملیات نشاکاری برنج تاکنون در سطح حدود ۳۵۰ هزار هکتار معادل ۸۰ درصد از شالیزارهای استان های گیلان و مازندران انجام شده است.

به گزارش روز شنبه ایرنا از وزارت جهاد کشاورزی، «فرامک عزیزکریمی» افزود: با وجود افزایش نسبی قیمت برنج و اقتصادی شدن کشت این محصول، به دلیل خشکسالی شدید و کاهش بارندگی در سال زراعی جاری، سطح کشت برنج حدود ۶۵۰ هزار تا ۷۰۰ هزار هکتار پیش‌بینی می شود.

مدیرکل دفتر امور غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت: به‌دلیل کاهش بارش، بخش هایی از شالیزارهای استان های گیلان و مازندران با تنش مواجه خواهند شد، ضمن آن که پیش بینی می کنیم سطح کشت برنج در سایر استان ها حدود ۲۰ درصد نسبت به سال گذشته کاهش یابد.

وی با بیان این که اکنون ۱۰ رقم برنج در استان های گیلان و مازندران کشت می شود، اظهار داشت: بیشترین فراوانی کشت در ارقام محلی متعلق به ارقام محلی صدری هاشمی و طارم و در ارقام پرمحصول مربوط به ارقام فجر و شیرودی است.

عزیزکریمی ادامه‌داد: در سال های اخیر ارقام پرمحصول و اصلاح شده زیادی مانند «روشن»، «گیلانه»، «گیلار»، «تیسا» و «کیان» متناسب با شرایط آب و هوایی و با عملکرد کمی و کیفی مناسب به جامعه کشاورزان معرفی شده و در حال توسعه است.

مدیرکل دفتر امور غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی، سطح کشت ارقام پر محصول در سال گذشته را ۳۲۲ هزار هکتار معادل ۴۰ درصد و ارقام محلی را ۴۸۱ هزار هکتار معادل ۶۰ درصد عنوان کرد.

وی پیش بینی‌کرد: با توجه به ارتقای قیمت ارقام پرمحصول، سهم این ارقام در اراضی زیر کشت  افزایش یابد.

این مسوول درباره تغییر کاربری اراضی شالیزاری نیز اظهار داشت: به دلیل بارندگی های مناسب در سال های ۹۸ و ۹۹ سطح برنج‌کاری کشور با بیش از ۸۰۰ هزار هکتار نسبت به میانگین بلندمدت، نزدیک به ۳۰ درصد افزایش داشت و با نظارت های جدی انجام شده در سطح زیر کشت کاهشی نداشتیم.

مدیرکل دفتر امور غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به عملکرد تولید شلتوک در شالیزار های کشور نیز گفت: در برداشت سال ۹۹ متوسط عملکرد تولید شلتوک در کشور حدود پنج هزار کیلوگرم در هکتار بوده است.

عزیزکریمی، رکورد عملکرد تولید شلتوک برای ارقام محلی در مزارع پیشرو در سال ۹۹ را ۶ هزار کیلوگرم در هکتار و برای ارقام پرمحصول  ۱۰ هزار کیلوگرم در هکتار عنوان کرد.

به گزارش ایرنا، براساس آمار فائو، ایران از لحاظ تولید و سطح زیر کشت رتبه بیست و هشتم تولید برنج جهان را دارا است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha