۸ خرداد ۱۴۰۰،‏ ۱۴:۲۸
کد خبرنگار: 2843
کد خبر: 84347739
۱ نفر

برچسب‌ها

برداشت گندم در شیراز ۳۰ هزار تن کاهش خواهد داشت

شیراز-ایرنا- مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شیراز گفت: براساس حوادث اقلیمی سال زراعی کنونی پیش بینی می‌شود که محصول گندم دیم شهرستان شیراز در فصل برداشت کنونی به نسبت مدت مشابه سال قبل که حدود ۷۰ هزار تن بوده است ۳۰ هزار تن کاهش داشته باشد.

ذبیح الله سیروسی شنبه در ستاد هماهنگی برداشت شهرستان شیراز افزود: بیش از ۳۰ هزار هکتار از مزارع دیم گندم شهرستان شیراز به دلیل حوادث اقلیمی غیرقابل برداشت یا با کاهش شدید عملکرد مواجه شده است.

وی ادامه داد: بر اساس برآوردها تولید گندم این شهرستان در فصل برداشت کنونی ۴۲ هزار تن پیش بینی می شود که ممکن است بخشی از آن نیز وارد چرخه خرید دولتی نشود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شیراز گفت: بالغ بر ۲۲ هزار هکتار از اراضی این شهرستان به مزارع غلات قابل برداشت اختصاص دارد که کار برداشت در افزون بر ۴ هزار و ۵۰۰ هکتار از مزارع جو آغاز شده است و با ۱۷ هزار هکتار محصول گندم ادامه می یابد.

این مقام مسئول اظهار داشت: قیمت مناسب گندم در کشور نسبت به کشورهای همسایه زمینه ساز قاچاق این محصول راهبردی می شود از طرفی خشکسالی و افزایش قیمت علوفه به منظور تغذیه دام باعث رغبت دامداران به مصرف گندم شده است؛ این دو موضوع به عنوان تهدیدی جدی برای خروج گندم تولیدی از چرخه خرید محصول شناسایی شده است.

سیروسی با اشاره به اینکه نیروی انتظامی و پلیس راهور در کنترل محموله های گندم در سال گذشته بسیار خوب عمل کردند، افزود: انتظار می رود که امسال نیز حمل و نقل و جابجایی گندم در مراکز چهارگانه از مزارع تا مراکز خرید و سیلو بر اساس دستورالعمل های ابلاغی و با توجه به مستندات کنترل شود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شیراز با تاکید بر اهمیت تامین بذور گندم مورد نیاز در کشت سال زراعی آینده افزود: مزارعی که گندم تولیدی در آنها به منظور استفاده بذری قابل قبول هستند شناسایی می شوند تا برای کشت گندم آتی بامشکل تامین بذر مواجه نشویم.

او با اشاره به اینکه بر اساس پیش بینی ها در سال آینده نزدیک به هفت هزار تن گندم بذری در شهرستان شیراز مورد نیاز خواهد بود، افزود: این موضوع نباید بهانه ای بشود تا عده ای اقدام به احتکار گندم کنند و از طرفی کشاورزان تولید کننده بذور گندم متضرر بشوند از این رو قرار است محتکرین گندم به دستگاه های نظارتی و تعزیرات حکومتی معرفی شوند.

وی به موضوع تامین و تنظیم دستگاه‌های برداشت و تخصیص سهمیه سوخت آنها، نرخ برداشت توسط انواع کمباین ها و قیمت حمل محصول از مزرعه تا مراکز خرید نیز اشاره کرد و گفت: تمام این موارد بر اساس دستورالعمل های ابلاغی باید صورت گیرد.

وی ادامه داد: در هر مرکز خرید گندم دو نفر کارشناس مامور از طرف جهاد کشاورزی به عنوان عامل ذیحساب و عامل تشخیص حضور دارند و بر کار خرید گندم کشاورزان توسط مراکز خرید نظارت کامل دارند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha