رییس دادگستری کردستان برای کاهش پرونده نامتعارف شعبات فرصت ۶ ماهه داد

سنندج‌ - ایرنا - رییس کل دادگستری کردستان گفت: شعبی که موجودی بالای ۵۰۰ پرونده دارند فرصت ۶ ماهه و شعبی که موجودی ۵۰۰ پرونده ای دارند، فرصت چهار ماهه داده می‌شود تا موجودی پرونده های خود را به زیر ۲۰۰ مورد برسانند.

حجت‌الاسلام سیدحسین حسینی روز شنبه در دومین جلسه با شورای معاونین، روسا و دادستان‌های حوزه‌های قضایی استان کردستان اظهار داشت: کاهش پرونده‌ها و کاهش اطاله دادرسی باید با یک اقدام جهادی انجام گیرد تا وضعیت دادگستری استان کردستان سرو سامان یابد.

وی میانگین متوسط رسیدگی به پرونده ها در استان کردستان را بالاتر از میانگین کشوری دانست و افزود: چنانچه موجودی پرونده در شعب بالا باشد قاضی شعبه دچار مشکل می‌شود و نارضایتی مردمی را به دنبال خواهد داشت.

حجت الاسلام حسینی با اشاره به اینکه قضات با کمک گرفتن از کمیسیون های مشورتی گره کور پرونده ها را باز کرده و پرونده ها را مختومه کنند یادآور شد: میزان رضایتمندی عمومی به بحث اطاله دادرسی مرتبط است و بنابراین باید در کمترین زمان ممکن و با دقت هرچه بیشتر تکلیف پرونده های جریانی در دادگستری ها روشن شود.

رییس کل دادگستری استان کردستان از رضایتمندی عمومی ۷۰ درصدی کردستانی ها از دستگاه قضایی استان خبر داد و گفت: بر اساس اعلام مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه، دادگستری استان کردستان از لحاظ میانگین تعداد نوبت صادر شده توسط شعب در رتبه اول کشوری قرار گرفته است ولی هنوز تا نقطه مطلوب فاصله داریم.  

وی با اشاره به اینکه طرح پایش زندانیان استان در میزان رضایتمندی عمومی موثر است گفت: قضات در دادگستری های استان بصورت مداوم و مستمر از زندان‌های استان بازدید بعمل آورده و هرجا که لازم باشد باید با استفاده از اعطای مرخصی ها اخذ تامین مناسب و استفاده از مجازات‌های جایگزین حبس در سروسامان دادن به وضعیت زندان‌های استان تلاش کنند.

حجت‌الاسلا حسینی تاکید کرد: نظارت مفید ، مستمر و موثر مدیران قضایی بر قضات و کارکنان دادگستری های استان نقش تعیین کننده ای در میزان رضایتمندی عمومی دارد و همچنین روسا و دادستان‌های محاکم قضایی می توانند با نظارت و تعامل بر ضابطین قضایی به این امر کمک کنند .

رییس کل دادگستری استان کردستان ضمن تاکید بر لزوم برخورد صحیح و مناسب با ارباب رجوع، اظهار داشت : خوش اخلاقی و حسن رفتار با مردم باید از زمان تشکیل پرونده در دادسرا تا زمان اجرای حکم در شعب اجرای احکام ادامه داشته باشد.

در ادامه این جلسه روسا و دادستان‌های استان در خصوص مسایل و مشکلات حوزه های قضایی تابعه استان بحث و تبادل نظر کردند و مصوبات جلسه قبلی پیگیری شده و در خصوص کاهش موجودی شعب مصوباتی به تصویب رسید.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha