مرور برنامه‌ها و وعده‌های انتخاباتی نامزدها

تهران-ایرنا- ایجاد یک میلیون شغل، پرداخت یارانه ۴۵۰ هزارتومانی، وادار کردن آمریکا به التماس ، متوقف کردن رشد تورم و دادن وام ۵۰۰ میلیونی به زوجین جوان از مهم‌ترین وعده‌های انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری در دو روز اخیر بوده است در حالی که اعلام موضوع تشکلهای سیاسی نیز در قبال آن ادامه دارد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، شمارش معکوس بیست روزه برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری یازدهم آغاز شده است و نامزدها و همراهان آن‌ها از هر فرصتی برای اعلام و ارائه برنامه‌های خود استفاده می‌کنند. به سیاق ادوار گذشته و به منظور بهره گیری همه نامزدها از حضور در رسانه ملی برنامه‌های مناظرات هم تهیه و اعلام شده است. البته شرایط کرونایی زمینه ساز کوچ تبلیغات انتخاباتی نامزدها به فضای رسانه بویژه صدا و سیما شده است.

در جدی‌ترین برنامه، مناظره سه ساعته میان هفت نامزد مورد تایید شورای نگهبان روزهای دوشنبه ۱۰ خرداد ، جمعه ۱۴خرداد و سه‌شنبه۱۸ خرداد از رسانه ملی جمهوری اسلامی ایران پخش خواهد شد که در این برنامه‌ها هر کدام از نامزدها به شرح و توضیح برنامه‌های خود در حوزه‌ سیاست‌ داخلی و بین‌المللی، فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی می‌پردازند. قشر و جنس و سن واجدین شرایط رای دادن هم از موارد جالب توجه رسانه‌هاست. بر اساس تازه‌ترین اعلام وزارت کشور در این دوره از انتخابات بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار رای اولی پای صندوق‌های رای می روند.

نامزدها، وعده‌ها و حاشیه‌ها

نامزدهای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری طی روزهای پایانی هفته گذشته به بیان دیدگاه‌ها، شعارها و وعده‌های انتخاباتی خود پرداختند.  

رییسی: یک میلیون شغل ایجاد می‌کنیم

وعده‌ها و برنامه‌های انتخاباتی حجت الاسلام «سید ابراهیم رییسی» بیشتر معطوف به ایجاد سازوکارهایی برای افزایش تولید بوده است. وی در سخنرانی‌های و برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی خود مهم‌ترین وعده‌ها و برنامه‌های خود را با محورهای زیر اعلام کرد و گفت:

۱-  تولید اولویت نخست ما است و برنامه‌ریزی خواهیم کرد نقدینگی به طرف تولید برود.

۲-شفافیت و صداقت با مردم که بعضی شعارش را می‌دهند را ما بنا داریم در حوزه تصمیم‌گیری و اجرا بوجود آوریم.

۳-ظرفیت خالی اقتصادی کشور را  که ۷۰ درصدش خالی است فعال و یک میلیون شغل ایجاد می کنیم.

۴-یکی از مسائلی که مدنظر دارم، تیم اقتصادی هماهنگ است.

۵- تورم را تک رقمی خواهم کرد.

۶-می‌توانیم هزینه درمانی را تا ۵۰ درصد کاهش دهیم.

جلیلی: با دولت در سایه کشور را رصد کردیم

سعید جلیلی دیگر نامزد انتخابات سیزدهم هم با اشاره به اینکه ۸ سال با دولت در سایه مسائل کشور را رصد می‌کردیم، وعده های خود را این گونه تشریح کرده است:

۱-درباره طرح‌های کوتاه مدت؛ طرح وان؛ تحت عنوان واحد انرژی، که بر اساس آن مردم می‌توانند سهم خودشان از انرژی نفت، بنزین و گاز خودشان مدیریت کنند

۲- طرح دیگر ما تامین سبد غذایی برای همه شهروندان است.

۳- طرح کوتاه مدت دیگر ما طرح سفر است که هر خانواده ایرانی به فراخور می‌تواند از آن استفاده کند.

۴- مبارزه با مفسدین اراده جدی می‌خواهد که این اراده جدی در دولت ما به قوت وجود خواهد داشت.

۵- باید اهرم فشار اقتصادی دشمن را برای همیشه غیرفعال کنیم.

۶- تولید مسکن در کشور از طریق واگذاری زمین دولتی به تعاونی های مسکن

زاکانی: آمریکا التماس خواهد کرد

یکی از پرخبرترین نامزد انتخابات ریاست جمهوری در یکی دو روز اخیر علیرضا زاکانی بوده است، خبرهای منتشر شده در رسانه‌ها واکنش هایی از سوی وی در پی داشته است. زاکانی روز گذشته فهرست اموال خود را منتشرکرد و ضمن تکذیب دوتابعیتی بودن دخترش، دلیل حضور وی در کشور سوییس را ادامه تحصیل وی اعلام کرد. همچنین خبرهای مرتبط با حکم محکومیت وی از سوی ستاد این نامزد تکذیب شد. خبر دیگر، موضوع حمایت زاکانی از چندهمسری بود که ستاد انتخاباتی او، این موضوع را هم تکذیب کرد. در راستای معرفی برنامه‌ها و وعده‌ها زاکانی گفت:

۱-اگر بنده رییس جمهور شوم آمریکایی‌ها التماس می‌کنند و مجبور می‌شوند تحریم‌ها را بردارند، تمام سیاست‌های آمریکا در برخورد با ایران در تمام سطوحش شکست خورده است.

۲-اساس حرکت من برداشتن موانع تولید در راستای جهش تولید است.

۳-می‌دانیم اگر کجا دست بگذاریم بخش عمده مشکلات صنعت و کشاورزی حل خواهد شد.

۴- کابینه من از جوانان متعلق به جبهه انقلاب خواهند بود.

۵- هدف گذاری ما مردم سالاری دینی است، دولت باید قدرت را توزیع کند و مردم را در همه سطوح مشارکت دهد.

۶- تیغ بانک را از گردن تولید برمی‌دارم 

رضایی: به هر ایرانی ۴۵۰ هزار تومان یارانه می‌دهم

محسن رضایی از پرتجربه‌ترین نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری به سبب حضور در چند دوره رقابت‌هاست. وی درتشریح برنامه‌های اقتصادی خود به محورهای زیر اشاره کرده است:

۱- - برنامه دولت من این است که یارانه‌ها را هوشمند و هدفمند کنم. دوتا ۴ میلیارد دلار را صرفه‌جویی می‌کنم که از این دو ۴ میلیارد دلار یعنی ۸ میلیارد دلار به ۴۰ میلیون فرد ایرانی ماهانه به هر کدام ۴۵۰ هزار تومان به صورت نقد یارانه خواهم داد.

۲ -دولت «اقدام و تحول» صندوقی را که مالک نفت و گاز و فرآورده‌های نفتی و گازی است، تشکیل می‌دهد و ۳۰ درصد سهام آن را برای بهبود معیشت مردم مستقیماً به یکایک ایرانیان، ۴۰ درصد سهام را به تامین سرمایه‌گذاری‌های دولت در بخش‌های مختلف پیشرفت کشور و ۳۰ درصد سهام را برای نسل‌های آینده ایرانیان به صندوق توسعه ملی می‌دهد.

۳- اولویت اول دولت من این است که مهار قیمت‌ها را در دست بگیرد و گرانی‌ها را کنترل کند.

۴- جاذبه تولید را از هر کار دلالی بالاتر می‌بریم.

۵-استفاده از پنجره جمعیتی را بیشتر خواهیم کرد و سن بازنشستگی را از ۵۰ تا ۷۰ سال خواهیم داشت. برنامه های ترویجی و تشویقی برای ازدواج جوانان را دنبال خواهیم کرد.

۶- دولت من به فرهنگ توجه جدی می کند نه به عنوان کالای لوکسی که در اختیار همه مردم نباشد.

همتی: عامل تغییر هستم نه بانی وضع موجود

عبدالناصر همتی نامزد دیگر انتخابات خود را دلیل بخشی از تغییر وضعیت موجود اعلام کرده و موارد زیر را به عنوان محور برنامه‌های خود اعلام کرده است:

۱- «تعامل؛ از خانه تا جهان» شعار دولت من است.

۲- مهمترین مشکل مردم، معیشت و رفاه آنها است. من دولتی اقتصادی بر اساس یک بینش اقتصادی تشکیل خواهم داد تا این مشکلات را حل کند.

۳- به عنوان یک صدای سوم آمده ام؛ صدایی که صدای بخش اعظم خاموش مردمی است که به وضع موجود اعتراض دارند.

۴- اجرای برنامه‌های پیشنهادی من، در ۴ سال عملی است. لذا در صورت رای اعتماد مردم، بیش از ۴ سال رییس جمهور نخواهم بود.

۵-آمده‌ام با صدای بلند از مخالفان بپرسم چه زمانی بهتر از امروز برای حل همزمان دو پرونده تحریم و FATF است؟

۶- من از دو سال و نیم پیش تاکنون بخشی از  تغییر وضعیت موجودم نه بانی وضعیت موجود. اگر روند قبلی سیاست‌های ارزی و پولی ادامه می یافت با شوک اقتصادی ناشی از کرونا چیزی برای رقابت باقی نمی‌ماند. با یک تعامل جدی ، عقلانیت درست و  کارآمدی دولت، مشکلات موجود را در دولت بعدی خودم حل می کنم.

مهرعلیزاده: تورم را متوقف خواهم کرد

محسن مهرعلیزاده، نامزد انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم هم در معرفی مهم‌ترین بخش وعده‌ها و برنامه‌های خود گفته است:

۱- -در عرض ۳-۴ ماه بعد از تشکیل دولتم، روند افزایش تورم را متوقف خواهیم کرد و تورم تثبیت خواهد شد.

۲ - باید سهم نزدیک به ۶۷ درصدی اقتصاد در دست دولت را به ۲۰ تا ۲۵ درصد برسانیم.

۳- میانگین سنی دولت من از ۴۵ سال عبور نخواهد کرد.

۴- برنامه های مشخصی برای نشاط جوانان دارم.

۵- برای تامین کسری بودجه پول چاپ نخواهم کرد، اوراق مشارکت منتشر نمی کنم، خلق نقدینگی نخواهم کرد بلکه با حذف یارانه پنهان، تورم را کنترل خواهم کرد.

۶- حقوق اقوام ایرانی را در چارچوب قانون اساسی به آنها بازخواهم گرداند.

در پی شایعه حمایت اصلاح طلبان از این نامزد انتخابات روابط عمومی ستاد مهرعلیزاده تاکید کرده است:  «‏اگرچه می‌دانیم انتظار بیهوده‌ای است، اما رسانه‌های وابسته به نهادهای خاص، بهتر است اخلاق حرفه‌ای را رعایت کرده و از خبرسازی به قصد تخریب و تفرقه بپرهیزند. مواضع و خبرهای مهندس مهرعلیزاده از طریق شبکه‌های اجتماعی ایشان به اطلاع ملت خواهد رسید.» ستاد مهرعلیزاده هم روز گذشته رییس خود را شناخت و «محمود زمانی قمی» مسئولیت ریاست ستاد و «محمدجواد حق شناس» به عنوان رییس شورای سیاست گذاری ستاد انتخاباتی مهرعلیزاده انتخاب شد.

قاضی‌زاده هاشمی: نظریه فصل پروانگی تولید کردیم

ستاد انتخاباتی «سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی هم رییس خود را شناخت و زهرا شیخی نماینده اصفهان از سوی وی به عنوان رییس ستاد انتخاب شد. بخشی از محورهای برنامه‌های انتخاباتی این نامزد انتخابات به شرح زیر است:

۱- تورم را نه تنها تک رقمی می کنم بلکه آن را به زیر ۵ درصد خواهم رساند.

۲- برنامه ریزی ضربتی برای تامین ۴/۵ میلیون واحد مسکونی در کشور و تامین مسکن سه دهک پایین جامعه با اقساط ۳۰ ساله در قالب طرح اجاره به شرط تملیک

۳- پرداخت فوری وام ۵۰۰ میلیون تومانی به زوجین جوان با تشکیل صندوق رفاه جوانان

۴- حتما باید اقتصاد برون‌گرا باشد و بتواند برای خود تصمیم بگیرد و باید تعیین کننده شرایط اقتصادی بین الملل باشد.

۵ -  دولت من دارای نظریه و برنامه خواهد بود. دو سال روی نظریه‌ها کار کردیم و نخست نظریه پایه به نام فصل پروانگی تولید کردیم.  بعد از آن به یک مدل تحول رسیدیم به نام دولت مردم که روش اصلاح ما در کشور چگونه هست و پس از آن به برنامه اجرایی رسیدیم به نام دولت اعتماد و اقدامات اجرایی را در حوزه های مختلف ارائه کردیم.

۶- ریشه بی عدالتی در جامعه، ایجاد طبقه برنده قانونی ضد مردمی است. من به این شکاف عمیق طبقاتی پایان خواهم داد.

حمایت‌ها و ائتلاف‌ها

حمایت و ائتلاف از نامزدها و با ستادهای آنان، آغاز شده، گمانه زنی‌ها درباره احتمال حمایت جریان‌های سیاسی از نامزدها هم در حال افزایش است. حزب مردمی اصلاحات، به دبیرکلی «محمد زارع فومنی» روز گذشته از حمایت این حزب از حجت الاسلام رییسی خبر داد. در بیانیه روابط عمومی این حزب آمده است: «با توجه به جلسه دبیرکل حزب مردمی اصلاحات با علی نیکزاد رییس ستاد انتخابات رییسی مقرر شد که ستاد اصلاح طلبان و اعتدالیون حامی وی به ریاست حجت الاسلام زارع فومنی تشکیل شود.» ائتلاف وحدت ملی هم در بیانیه‌ای حمایت خود را از حجت الاسلام رییسی در انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرد.

از سوی دیگر «محمد صادق جوادی حصار» عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی درباره امکان حمایت اصلاح طلبان به ویژه طیف کارگزاران از همتی گفت: «نمی‌توان پیش بینی خاصی در این زمینه داشت؛ اما اطلاع دارم که برخی از دوستان جبهه اصلاحات به ویژه در کارگزاران سازندگی در آشکار و چه نهان بی‌میل به حمایت از همتی نیستند.»

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha