دولت با اختصاص ۴۲هزار میلیارد ریال تخفیف سود از کولبران حمایت کرده است

کرمانشاه- ایرنا- معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزیر کشور با اشاره به اقدامات دولت در سال های اخیر برای ساماندهی کولبران، گفت: اختصاص ۴۲ هزار میلیارد ریال تخفیف سود بازرگانی برای ساماندهی فعالیت های موسوم به کولبری یکی از این اقدامات است.

به گزارش ایرنا؛ «بابک دین‌پرست» روز جمعه در جریان سفر به استان کرمانشاه با هدف آخرین وضعیت اجرای آیین نامه ساماندهی مبادله در بازارچه های غیررسمی موقت مرزی (موسوم به کوله بری) در جمع کولبران شهرستان پاوه در نوار مرزی شهر نوسود، افزود: دولت در سال های اخیر برای بهبود معیشت مرزنشینان و ایجاد اشتغال پایدار تصمیمات مهمی را در قالب تصویب نامه‌ها ابلاغ کرده است.

وی اختصاص ۴۲ هزار میلیارد ریال تخفیف سود بازرگانی برای ساماندهی فعالیت های موسوم به کولبری را گامی مهمی در این راستا دانست و گفت: باید دلایل عدم بهره مندی مطلوب از این شرایط بر اساس وضعیت کنونی فعالیت کولبران در مرزها بررسی و مشخص شود.

او تاکید کرد که باید بررسی شود چرا از ظرفیت ایجاد شده براساس موضوع ماده ۹ تصویب نامه و تبصره آن برای استفاده هر خانوار مرزنشین از حداکثر ۲۸ میلیون ریال ماهیانه تخفیف سود بازرگانی به صورت کامل استفاده نشده است.

وی در ادامه سخنانش اظهار داشت: اجرای آیین نامه و رفع مشکلات کولبران مورد تأکید وزیر کشور برای ایجاد اشتغال پایدار و بهبود وضعیت معیشت مرزنشینان است و برهمین اساس در این سفر به صورت میدانی مشکلات را پیگیری کردیم.

وی افزود: بر اساس تصمیمات اتحاذ شده و دستور وزیر کشور تکلیف و وظیفه داریم علاوه بر تجمیع امکانات و ظرفیت ها و ایجاد هماهنگی در بین دستگاه‌های اجرایی ذیربط برای اجرای تکالیف مشخص شده به منظور ساماندهی فعالیت های کولبران؛ همه پرونده های مهم مربوط به ماموریت های وزارت کشور را به سرانجام برسانیم و ریل گذاری مشخصی انجام دهیم تا در دولت بعدی این مهم تداوم یابد.

اجرای صحیح آیین نامه کلید حل مشکلات کولبران است 

دبیر شورای توسعه و امنیت پایدار شرق و غرب و کشور با بیان اینکه بی شک آموزش می تواند راهکاری مناسب برای تسهیل اجرای آیین نامه ساماندهی مبادله در بازارچه های غیررسمی موقت مرزی (موسوم به کوله بری) و بهره مندی خانوارهای مرزنشین از حمایت های دولت باشد؛ گفت: اجرای صحیح آیین نامه کلید اصلی حل مشکلات کولبران است که با ارائه مشوق های مناسب برای رفع مشکلات مردم و همکاری سایر نهادها می توانیم فعالیت های غیرقانونی را محدود و زمینه فعالیت قانونی کولبران را با برخورداری از حمایت های صورت گرفته از جمله تخفیف های سودبازرگانی بیشتر از گذشته فراهم کنیم.

دین‌پرست در ادامه این جلسه ضمن تأکید بر ارائه گزارش های مورد نیاز در مدت یک هفته توسط دستگاه های اجرای متولی با رویکرد دریافت اطلاعات دقیق و موثق با هدف فراهم شدن زمینه اتخاذ تمهیدات مناسب در راستای ارتقای سطح معیشت مرزنشینان، افزود: یکی از اهداف مهم دولت حل مشکلات کولبران با اجرای آیین نامه است و به همین منظور در این سفر به صورت میدانی در منطقه مرزی بخش نوسود حضور یافته و از نزدیک و بدون واسطه، در جریان مشکلات کولبران قرار گرفتیم.

وی تصریح کرد: در این سفر می خوایهم این موضوع را برررسی کنیم که چرا باوجود ابلاغ آیین نامه مصوب هیات دولت در چهار سال گذشته و تعیین تسهیلات و معافیت های قابل توجه، کماکان خارج از چارچوب های ابلاغی و مصوب، اقدام به واردات کالا در قالب کولبری می نمایند.

مشکلات موجود در مرزها توسط صمت بررسی شود

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه ای وزارت کشور در ادامه این نشست تأکید کرد: اداره صمت براساس تکالیف قانونی موظف است گزارشی از روند اجرای آیین نامه به صورت دقیق تهیه کند و با همکاری دیگر نهاد بررسی شود که آیا همه خانوارهای مرزنشین امکان برخورداری عادلانه از مشوق های و طرح های حمایتی را دارند. 

دین پرست افزود: بر اساس مصوبات نشست این سفر گزارش های آخرین وضعیت انبارها، بازارچه ها، دلایل عدم ترخیص و مشکلات موجود به انضمام روند همکاری بهداشت و شرایط قرنطینه در مرزهای استان تهیه و برای حل این موانع در اسرع وقت با بررسی کارشناسی اقدام می شود. 

دبیر شورای توسعه و امنیت پایدار شرق و غرب و کشور با یادآوری این مهم که توسعه اقتصاد در مرزها، بهبود وضعیت معیشت مرزنشینان و اشتغال پایدار از اهداف دولت برای استان های مرزی است؛ گفت: ظرفیت های اقتصادی شهرستانهای پاوه و ثلاث باباجانی را نیز بررسی و احصاء کرده ایم و در فرصت باقیمانده طرحی با امکان سنجی مناسب برای ایجاد مشوق های سرمایه گذاری با هدف گسترش اشتغال پایدار در حوزه ظرفیت های اقتصادی و به ویژه طرح های گلخانه ای مصوب و انجام خواهیم داد. 

استان کرمانشاه با جمعیت ۲ میلیون نفری حدود ۲۱ هزار خانواده مرزنشین دارد. این استان دارای پنج مرز رسمی و یک بازارچه و ۳۷۱ کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق است.

بخش نوسود با بیش از هشت هزار نفر جمعیت در حدود ۵۰ کیلومتری شهر پاوه واقع شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha