میزبانی ۱۲ تماشاخانه پایتخت از ۲۴ نمایش در هفته پیش‌رو

تهران- ایرنا- آغاز فصل فعالیت هنرمندان نمایش از ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ با شدت و گرمای خاصی در حال پیگیری است به گونه‌ای که تنها طی هفته پیش رو ۲۴ اثر نمایش در ۱۲ تماشاخانه پایتخت به صحنه می‌روند.

تنها پس از گذشت سه هفته از صدور ابلاغیه ستاد ملی مقابله با کرونا مبنی بر از سرگیری فعالیت تماشاخانه‌ها و سالن‌های نمایشی از هجدهم اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۰ با رعایت حداکثری شیوه‌نامه‌های بهداشتی، رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و بهره‌بردن از ۵۰ درصد ظرفیت تالارهای میزبان شاهد گرم و گرم‌تر شدن تنور فعالیت هنرمندان تئاتر هستیم.

این اقبال از سوی هنرمندان تئاتر بازتاب دهنده شرایط سخت تعطیلی‌های مستمر سالن‌های نمایش و عدم کار و فعالیت هنرمندان این عرصه است. همچنین شکل اقبال مخاطبان تئاتر نیز با وجود شرایط کرونا و عطش آنها به حضور در تالارهای نمایشی بعد از بیش از یک سال رکود و سکون از دیگر دلایل اقبال هنرمندان تئاتر به تولید و اجرای آثار نمایشی است.

۱۲ تماشاخانه پایتخت در شرایطی طی هفته پیش‌رو با ۲۴ اثر نمایشی به استقبال مخاطبان تئاتری می روند که در این بین نمایش‌ها آمده بودیم اینجا بمیریم، باعث، نشخوار، تراژدی زمین و دلقک‌ها و تلخک و قندک، پنج اثری هستند که در هفته جاری اجرای خود را در تالارهای نمایشی تهران آغاز کردند.

در ادامه مروری خواهیم داشت بر آثار نمایشی که در تالارهای نمایشی پایتخت اجرا به صحنه می‌روند.

میزبانی ۱۲ تماشاخانه پایتخت از ۲۴ نمایش در هفته پیش‌رو

مجموعه تئاترشهر از «مرفی» تا «جنگ و صلح» و «مرگ گرم»

مجموعه تئاترشهر طی هفته پیش رو با سه نمایش مرفی، جنگ و صلح و کنسرت نمایش مرگ گرم میزبان علاقمندان هنر نمایش است.

مرفی نوشته سپیده ضیایی و کار نگین ضیایی ساعت ۱۸:۴۵ در سالن سایه اجرا می‌شود و بازیگران آن حامد ادوای، نیما انصافیان، ساجده حمیدی‌منزه، شادی ضیایی، رضا مرشد  و امین موحدی‌پور هستند.

به گفته کارگردان نمایش مرفی:‌ این نمایش اقتباسی از رمان مرفی اثر ساموئل بکت است. خط داستانی در این رمان پررنگ است و کاراکترها خارج از جهان ابزورد هستند البته رگه‌هایی هم از ابزورد در رمان دیده می‌شود اما اگر مخاطبان این رمان را نخوانده باشند، باور نمی‌کنند که آن را نویسنده در انتظار گودو نوشته است.

نمایش مرفی در بیست‌ودومین جشنواره تئاتر دانشگاهی ایران شرکت و تندیس بهترین طراحی لباس را از آن خود کرده بود.

میزبانی ۱۲ تماشاخانه پایتخت از ۲۴ نمایش در هفته پیش‌رو

نمایش جنگ و صلح به نویسندگی، طراحی و کارگردانی میثم یوسفی ساعت ۱۹:۳۰ در سالن چهارسو این مجموعه با بازی شاهین علایی نژاد، مهناز غمخوار، محمد صمدی، مصطفی ایزدی، پریسا فلاح زاده، مرتضی حقی، هومن قاسم خانی، هانیه مهر افزون و  زهرا دوستی به صحنه می‌رود.

در خلاصه داستان تئاتر موزیکال جنگ و صلح آمده است: در مجلس بزمی ۲ خانواده سازهای سنتی (ایرانی )و کلاسیک (فرنگی) در حال اجرای موسیقی هستند  که دو ساز جوان کمانچه از خانواده سازهای ایرانی و چنگ از خانواده سازهای کلاسیک رخ در رخ یکدیگر قرار گرفته و یک دل نه صد دل عاشق و واله و شیفته یکدیگر می شوند و با توجه به اختلافات بین فرهنگی و خانوادگی شان با ممنوعیت خانواده هایشان مواجه می شوند.

میزبانی ۱۲ تماشاخانه پایتخت از ۲۴ نمایش در هفته پیش‌رو

همچنین کنسرت نمایش مرگ گرم نوشته و کار محمدرضا عطایی‌فر ساعت ۱۸ در سالن قشقایی اجرا می‌شود.

بازیگران این نمایش زری اماد، محسن زرآبادی، علی حیدری، مهتاب باجلان، دانیال بلوری، محمدهادی عطایی، خسرو کشاورز، محمد باقر صفانور، حسین میرزاییان، محمدرضا عطایی فر، الهه جوانمهر، النا مکاری، علی یعقوب زاده، رهام شریفی، رعنا حسین دخت، محمد آسایشلو، مهدی اشتری، فایزه رجبی، ارمین میزانی، پرنیا عسگری، احسان حاجیان، سپهر صفرخوانی، سهیل صفرخوانی، علیرضا اسلامی گیلانی، پارسا شیرازیان، علیرضا عرب و بیتا شیری هستند.

روایت داستانی نمایش کنسرت مرگ گرم از دهه چهل آغاز شده و تا دهه ١٤٠٠ ادامه خواهد یافت. این نمایش به صورت داستان گو در هفت اپیزود با زبان موسیقی، رخدادهای مهم هر دهه را روی صحنه روایت می کند.

میزبانی ۱۲ تماشاخانه پایتخت از ۲۴ نمایش در هفته پیش‌رو

دستان پُر تماشاخانه ایرانشهر با میزبانی از چهار نمایش

تماشاخانه ایرانشهر با دو تالار اقماری استاد سمندریان و ناظرزاده کرمانی در هفته پیش رو با چهار نمایش عمو لاوروف، سگک، هار و لوله به استقبال مخاطبان خواهد رفت.

نمایش عمو لاوروف نوشته و کار امیر امیری ساعت ۲۰ در سالن استاد ناظرزاده کرمانی این تماشاخانه اجرا می‌شود. بازیگران این نمایش فریاد جودی، نازنین دیده ور و علی طاووسیان هستند.

این اثر نمایشی در زمان حال اتفاق می‌افتد اما موضوع آن روایت وقایع دهه ۱۳۲۰ هجری شمسی از زبان مردم عادی است و به اشغال ایران توسط قوای متفقین می‌پردازد. نماینده‌هایی از مردم آن مقطع زمانی که در زمان حال زندگی می‌کنند به واکاوی اتفاقات آن دوران می‌پردازند.

میزبانی ۱۲ تماشاخانه پایتخت از ۲۴ نمایش در هفته پیش‌رو

سگک نوشته کهبد تاراج با طراحی و کارگردانی رضا بهرامی ساعت ۲۰ در سالن استاد سمندریان این مجموعه با بازی تینو صالحی، مرجان قمری، محمدرضا ایمانیان، سهیل ملکی، حسن تدینی، فهیمه معین، لبخند بدیعی، عرفان پورمحمدی و آبتین حاتمی به صحنه است.

این اثر نمایشی روایت کننده زندگی شهید شاهرخ ضرغام از شهدای دوره هشت سال دفاع مقدس است.. شهید ضرغام که دو زندگی متفاوت پیش و پس از انقلاب اسلامی را تجربه کرده یکی از متفاوت‌ترین شخصیت‌هایی است که در تاریخ معاصر انقلاب و جنگ تحمیلی شناخته و به واسطه آثار متنوع صحنه‌ای و نوشتاری به مخاطبان معرفی شده است.

نمایش سگک از هفدهمین جشنواره تئاتر مقاومت موفق به دریافت شش تندیس برتر بخش‌های برنده کارگردانی، طراحی صحنه، بازیگری زن، بازیگری مرد، طراح لباس و طراح گریم شده بود.

میزبانی ۱۲ تماشاخانه پایتخت از ۲۴ نمایش در هفته پیش‌رو

هار عنوان نمایشی به نویسندگی، طراحی و کارگردانی حسین پوریانی‌فر است که ساعت ۱۸ در سالن سمندریان این تماشاخانه اجرا می‌شود. سپندار اعلم، بردیا مشهودی، مهدی قربانی، علی‌اصغر حسینی، میلاد افواج، میرآقا بهاری، اکبر سلمانی اله دادی، علیرضا آشوری، جواد کارگر، شهاب رحمانی و مهرکوش علیزاده بازیگران نمایش هستند.

نمایش هار اثر برگزیده بیست و یکمین جشنواره تئاتر دانشگاهی ایران است

میزبانی ۱۲ تماشاخانه پایتخت از ۲۴ نمایش در هفته پیش‌رو

همچنین لوله عنوان نمایش دیگری است که ساعت ۱۸:۳۰ در سالن استاد ناظرزاده کرمانی این مجموعه روی صحنه است. علیرضا اجلی نویسنده و کارگردان این نمایش و محمدرضا آریان، احمدرضا خانی، مینا رسولی، ابراهیم عبدی، مصطفی عطری، مژده منظومه و یاسمن وفایی بازیگران آن هستند.

نمایش لوله اثری فانتزی درباره جامعه‌ای است که تحت سلطه یک سرکارگر قرار دارد. او از مقامات بالا دستور می‌گیرد که ۷ کارگر شرکت تخلیه چاه را اخراج کند، این ۷ کارگر اخراج می‌شوند و باقی ماجرا رخ می‌دهد.

میزبانی ۱۲ تماشاخانه پایتخت از ۲۴ نمایش در هفته پیش‌رو

«هجده سالگی»، «سگ زندگی»، «خانواده گومیدان» و «تلخک و قندک» در تئاتر شهرزاد

نمایش هجده سالگی نوشته محسن میرزاخانی و محمد کرمی با دراماتورژی محسن میرزاخانی و امید زندگانی به کارگردانی فردین رحمانور ساعت ۱۸ در سالن گلایل پردیس تئاترشهرزاد اجرا می‌شود. بازیگران این نمایش امید زندگانی، نوشین تبریزی، مصطفی دارابی، حامد کریوند، آزاده جاوید، هانیه گلپایگانی، محمد کرمی، لیلا فرداد، شعبان حاتمی، کامیار مهدی زاده ،نگار والی دوست، اوا مهماندوست و فردین رحمانپور هستند.

سگ زندگی نوشته و کار حمیدرضا اسماعیلی ساعت ۱۹ در سالن صنوبر این مجموعه به صحنه است. علیرضا اسماعیلی، امیرخشایار امجدی، نرگس هاشمی، پرتو مهر، انیس سلامی، کیان طایفه، پوریا سعیدیان، عطیه ملکی، رعنا رحمانی و نفس حسینی در آن ایفای نقش دارند.

نمایش خانواده گومیدان نوشته ژرژ کورتولین با ترجمه داریوش مودبیان و کارگردانی مهدی شعبانی ساعت ۲۰ در سالن صنوبر این پردیس با بازی آیدا پورموسی، احسان رجب زاده، مهناز زینی و مهدی شعبانی روی صحنه است.

سالن ارکیده این تماشاخانه از ۵ خرداد ماه میزبان نمایش تلخک و قندک نوشته داوود فتحعلی بیگی به کارگردانی محمدشایان طهماسب پور است. بازیگران این نمایش فریدون‌احمدی، زیبا مصطفایی، محمد عبداللهی، محمدمهدی فتاحی، بهار جهانبانی، امید رهبر، مهشید زبردست، مجتبی طباطبایی، مرجان آقانوری، هیوا پورشفیقی، حسین براتی، علی پیله ور، رضا حسین نژاد، علی رضا عباسی، سعید بیرام زاده و مبینا سرلک جیوا هستند.

میزبانی ۱۲ تماشاخانه پایتخت از ۲۴ نمایش در هفته پیش‌رو

لورکا با «شب/ خارجی/ یرما» در تالار مولوی

شب/ خارجی/ یرما نام نمایشی نوشته فدریکو گارسیا لورکا به کارگردانی نسیم ادبی و ندا شاهرخی است که ساعت ۱۸ در سالن اصلی این مجموعه با بازی آناهید ادبی، علیرضا عبدالعلی زاده، سجاد طاهری، سوگند حسینی، عاطفه غضنفری، دانیال محمدی، سجاد باقری، صدف محسنی، شبنم خاتون حسینخانی، مرجان رنود، شکیبا عسگری، رایحه پاشا، شبنم ابریشمی، حامد مهربانی، سهراب صمیمی و شهاب راد روی صحنه است.

این نمایش که در دسته تئاتر مستند-نمایشی قرار می‌گیرد، روایت زنی به نام یرما است که برای آنچه آرزویش را دارد می‌جنگد و تسلیم قضاوت‌های جامعه نمی‌شود. روایت یرما با روایت‌های مستند بازیگران از زندگی شخصی خود گره می‌خورد و به این ترتیب نمایش شب/خارجی/یرما روی صحنه جان می‌گیرد.

میزبانی ۱۲ تماشاخانه پایتخت از ۲۴ نمایش در هفته پیش‌رو

خانه نمایش مهرگان و میزبانی از سه نمایش

نمایش چهرازی نوشته مهدی راستی به کارگردانی کامبیز نیک آمیز ساعت ۱۷:۳۰ در سالن شماره یک این مجموعه با بازی الناز زاهدی، کامبیز نیک آمیز، سحر آژیر، مریم زارعی، ملیکا شاگردی، حسین صفدری، رضا لک، مهدی راستی، درسا علی آبادی، زهرا عسگری، فاطمه آزادخواه، فاطمه آقاپور، اشکان دهقانی، بهار صادقی، متیناسادات میرکمالی، هانیه امامی، بهار شعربافی، احمدرضا طاهری، ابراهیم موسوی، محمدعرفان باقری، مانی محمدی، متین وکیلی  و متین نیکنام روی صحنه است.

در خلاصه داستان نمایش چهرازی آمده است: این نمایش از آسایشگاهی می‌گوید که در دل آن هر شخصی به گناه های متفاوت آلوده است و همه‌ آنها می‌بایست سه روز دیگر اعدام شوند و برای زنده ماندن راهی جز بازگشت عشق وجود ندارد. پس تنها راه نجات عشق است ...

میثم ترکمند نویسنده و کارگردان نمایش رویای یک نویسنده است که ساعت ۱۹:۳۰ در سالن شماره یک این خانه نمایش اجرا می‌شود. بازیگران این اثر علیرضا حنیفی، مرجان آقانوری، حسین کرمی، کیوان عموزاده، سحر بیرانوند، مرضیه بنی علی، شایان حاجی اسماعیلی، سحر رستمیان، مهتاب عسگری، کوروش شاهی نیا، ابوالفضل علی یاری، علی ساکی، عرفان خوش نیت، جلال حسنی، معصومه کبیری، میثم ترکمند، فاطمه پاک سرشت نائینی و محمدطه تقی زاده هستند.

نمایش «تکرار» به نویسندگی و کارگردانی حامد شیخی ساعت ۱۹ در سالن شماره یک این مجموعه با بازی حامد شیخی، تینا سلاسل، مهدیه رضایی، الهام اصغری، نیکی میرصادقی و پیمان رجبی روی صحنه است.

میزبانی ۱۲ تماشاخانه پایتخت از ۲۴ نمایش در هفته پیش‌رو

«آمده بودیم اینجا بمیریم»؛ پرتره-روایتی از شهید جهان‌آرا درتماشاخانه سرو

آمده بودیم اینجا بمیریم نوشته و کار مریم منصوری از ۳ خرداد ماه همزمان با سالروز فتح خرمشهر ساعت ۱۹:۳۰ درتماشاخانه سرو به صحنه رفته است. دریا یاسری، ندا گلرنگی، محسن پوشایی، نازنین نادرپور، پرهام روئین و پریناز لطف الهی بازیگران این نمایش هستند.

نمایش آمده بودیم اینجا بمیریم برگزیده سوم نمایشنامه‌نویسی و تقدیرشده در بخش بازیگری مرد در هفدهمین جشنواره سراسری تئاتر مقاومت است.

مریم منصوری نویسنده و کارگردان نمایش «آمده بودیم اینجا بمیریم» این نمایش را با یاد و احترام به شهید محمد جهان‌آرا، به خرمشهر تقدیم کرده که چشم‌های کارون بر او خیره بود.

 در خلاصه نمایش آمده است: «پشت در اوین برف می‌اومد، درشت و تند!... انگار تیکه‌های پنبه که رو عبام می‌نشست... سوز سردی با دونه‌های برف به پوست صورتم می‌خورد و توم گُر گرفته بود... انگار یه چی، تو خرمشهر جا مونده بود و امیر هم یه تیکه داغ او بود....»

میزبانی ۱۲ تماشاخانه پایتخت از ۲۴ نمایش در هفته پیش‌رو

«تراژدی زمین و دلقک‌ها» سهم نمایش کودک در تالار هنر

نمایش کودک و نوجوان تراژدی زمین و دلقک‌ها نوشته و کار جمال رنجبرزاده از ۲ خرداد ماه ساعت ۱۸:۳۰ در این تالار نمایشی اجرا می‌شود. جمال رنجبرزاده، حامد نساج بخارایی، سیدعلی پرپنچی، زهرا محمدی، محسن محمدی، مائده کریمی، رویا یکه فلاح، شیوا سلیمی و مصطفی صادقی در این نمایش ایفای نقش می‌کنند.

داستان این نمایش درباره یک پسرک و دخترک زمینی است که از سال ۲۰۵۰ آمده‌اند و می‌خواهند زمین را نجات دهند. در این بین با یک شخصیتی به نام تلخک آشنا می‌شوند و با چند دلقک به زمان سفر می‌کنند. آن‌ها به دوره ادیسون، نوبل و انیشتین می‌روند که مانع اختراع و کشف آن‌ها شوند تا بمب هسته‌ای ساخته نشود، اما متأسفانه بمب‌ ساخته می‌شود و آن‌ها متوجه می‌شوند تنها راه نجات زمین از طریق...

میزبانی ۱۲ تماشاخانه پایتخت از ۲۴ نمایش در هفته پیش‌رو

تماشاخانه استاد جمشید مشایخی با «من دیوانه نیستم» و «گناه»

من دیوانه نیستم عنوان نمایشی نوشته و کار مرتضی گلچین است که ساعت ۱۸ در این مجموعه با بازی مرتضی گلچین، نیلوفر بابایی، کیمیا محمدی، رضاموسوی، ملینا علیمحمدی، فائزه صاحبی، میلاد صوفی و اویان براتی‌فر به صحنه می‌رود.

این مجموعه ساعت ۲۰ میزبان نمایش گناه نوشته و کار بهار اشکوری است. شقایق حق نظری، مجتبی ترکمان، امیر حسین سید اسماعیل، علی حقیقت، حسین درخشان  و نازنین بیوک  در این نمایش ایفای نقش دارند.

میزبانی ۱۲ تماشاخانه پایتخت از ۲۴ نمایش در هفته پیش‌رو

«نشخوار» در عمارت نوفل لوشاتو

نمایش نشخوار نوشته و کار محمدحسین اثنی‌عشری از ۴ خرداد ماه ساعت ۲۰ در این تماشاخانه به صحنه است. بازیگران این نمایش نیلوفر جبارزارع، غزاله جعفرپور، ماهان جباری، محمدامین خادم، ابوالفضل رشیدی، مینا رسولی، بابک سلیمی، سپیده سیرانی، رعنا شفیع‌زاده، پوریا صفایی‌زاده، آرین طوقیان، یاسمن گلرخ، تینا مومن‌زاده، محمدامین موسوی، یگانه ماموریان، محمدحسن نیلوفر، علی ویسی و مهدی یزدانی هستند.

اثنی‌عشری درباره خط داستانی این اثر نمایشی گفت: این کار را از دریافت دغدغه مندی‌های افراد حاضر در نمایش نوشتم و مشخصا موضوع و محتوا به این سمت رفته است که دغدغه‌های افراد علاقه‌مند به بازیگری را در قالب داستان شبیه به نمایش‌های کلاسیک به نمایش بگذارم.

میزبانی ۱۲ تماشاخانه پایتخت از ۲۴ نمایش در هفته پیش‌رو

مجموعه تئاتر دیوار چهارم با «مرگ و استعاره» و «بوی گوشت آدمیزاد»

نمایش مرگ و استعاره نوشته رضا سرور، به کارگردانی پوریا جلال وندی ساعت ۱۹:۳۰ در این تالار نمایشی روی صحنه است. افشین کامیاب‌فرد، پوریا جلال وندی، مانلی خاتمی  و میلاد قنبری در این نمایش ایفای نقش می‌کنند.

بوی گوشت آدمیزاد به نویسندگی فرشید گویلیان با طراحی و کارگردانی علی مولایی ساعت ۱۷:۳۰ در این مجموعه با بازی نگار افراشته، امیرحسین توانا، محمد رجبیان، مریم شیرازی، مریم محبی، محمد مرادی و  علی مولایی روی صحنه است.

میزبانی ۱۲ تماشاخانه پایتخت از ۲۴ نمایش در هفته پیش‌رو

«جمجمه‌ای در کانمارا» و «هیپنوتیزم» در تماشاخانه اهورا

جمجمه‌ای در کانمارا عنوان نمایشی نوشته مارتین مک دونا با ترجمه مهرداد بهراد و کارگردانی شکیبا علیزاده است که از ۲۴ اردیبهشت ماه ساعت ۱۷:۳۰ در این تالار نمایشی اجرا می‌شود. مجتبی طباطبایی، دامون بستاک،سهیل قسیمی، سارا دغاغله و امیرپوریا مسعودنیا  در این نمایش ایفای نقش دارند.

همچنین نمایش هیپنوتیزم نوشته و کار هیلا رضائیان ساعت ۱۹:۳۰ در این مجموعه روی صحنه است. بازیگران این نمایش پویا ابراهیمی، کامران نوروزی، امیرعلی شرفی، مونا حسن زاده، مهسا نوروزی، هیلا رضائیان، سبا ایروانی، ترگل شایسته، ملیکا طوسی، سارا عابدی، فاطمه فرزانه، همراز اکبری و رضا نظری هستند.

میزبانی ۱۲ تماشاخانه پایتخت از ۲۴ نمایش در هفته پیش‌رو

بهنام شریفی با «باعث» در عمارت روبرو

باعث نام نمایشی به کارگردانی بهنام شریفی است که از ۷ خرداد ماه در تماشاخانه روبرو با ایفای نقش بهار زندی، بهار رضی زاده، شیده غفاریان، محمد شعبانپور، مهرداد طهماسبی، شکوفه حیدریان، حنانه خضرایی، زینب مجدمی، حسین یوسفی، روین گالستیان، فرنوش مرواری، شیوا سرمست و آروین محتشمی اجرا می‌شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha