۶ خرداد ۱۴۰۰،‏ ۱۹:۱۲
کد خبرنگار: 1261
کد خبر: 84346231
۰ نفر

برچسب‌ها

احتمال ادامه حضور ۶۰۰ نظامی آمریکا در افغانستان

کابل - ایرنا - منابع غربی اعلام کردند، انتظار می‌رود ۶۰۰ نظامی آمریکایی و شماری از نظامیان انگلیسی برای تأمین امنیت سفارتخانه‌ها و جلوگیری از سقوط کابل در افغانستان بمانند.

به گزارش ایرنا، طلوع نیوز افغانستان امروز (پنجشنبه) نوشت، این نظامیان برای جلوگیری از سقوط احتمالی کابل و تأمین امنیت سفارت خانه‌ها، در کابل می مانند.

به نوشته طلوع نیوز، روزنامه «دی سان» انگلیسی  این مطلب را به نقل از مقام‌های نظامی و غیرنظامی انگلیس نوشته ‌است که یک پایگاه نظامی ترکیه برای امنیت فرودگاه بین‌المللی حامد کرزی در نزدیکی‌ این فرودگاه نیز ایجاد خواهد شد.

خروج نظامیان آمریکایی و پیمان آتلانیتک شمالی (ناتو) از اول می(۱۱ اردیبهشت) آغاز شد و قرار است تا پیش از ۱۱ سپتامبر (۲۰شهریور) تکمیل شود و منابع آمریکایی گفته‌اند که تاکنون حدود نیمی از نظامیان آنها افغانستان را ترک کرده‌اند.

گروه طالبان تاکنون در این باره اعلام موضع نکرده اما روز گذشته پس از تبلیغات رسانه‌ها مبنی بر ایجاد پایگاه نظامی آمریکا در برخی از کشورهای همسایه افغانستان به آنان هشدار داد و گفت که اگر اجازه دهند پایگاه نظامی آمریکا در کشورهای آنها ایجاد شود، خاموش نخواهند ماند.

گروه طالبان پیش از این گفته بود که تا زمان که یک نظامی خارجی در این کشور حضور داشته باشد به جنگ علیه آنان ادامه می‌دهند و طی روزهای گروه طالبان با انتشار ویدئوهای رهبران بلند پایه خود از جمله هیأت قطر را معامله‌گر خوانده و از فرماندهان جنگی این گروه خواسته‌اند که علیه خارج به جنگ ادامه دهند.

دفتر شورای امنیت ملی افغانستان هم دیروز (چهارشنبه) اعلام کرده بود که مشاور امنیت ملی با همتاری آمریکایی خود در باره ادامه همکاری آمریکا با افغانستان در یک گفت وگوی تلفنی بحث کرده‌اند و طرف آمریکایی از ادامه همکاری خود با دولت افغانستان اطمینان داده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha