نوبخت: شاخص توسعه انسانی ایران ۹ پله صعود کرد

اصفهان-ایرنا- معاون رییس جمهوری و رییس سازمان برنامه و بودجه اعلام کرد: بر اساس آخرین گزارش سازمان ملل متحد، شاخص توسعه انسانی جمهوری اسلامی ایران در مقایسه با سایر کشورها ۹ پله ارتقا یافت.

محمدباقر نوبخت، عصر پنجشنبه در مراسم گشایش سالن ورزشی چندمنظوره "ورزشگاه ولایت" دانشگاه اصفهان افزود: این ارتقا ناشی از توسعه در سه محور "اقتصاد"، "تولید ناخالص داخلی" و "آموزش و سلامت" است.

وی با تاکید براینکه رشد دانشگاه‌ها بعنوان یکی از محورهای توسعه انسانی گویای موفق بودن عملکرد مدیران جهادی کشورمان است، افزود: توسعه دانشگاه‌ها علاوه بر عرصه آموزش و پژوهش، در فعالیت‌های زیربنایی و ساخت و ساز نیز رُخ داده است.

معاون رییس جمهوری با اظهار امیدواری برای تداوم رشد علمی و پژوهشی دانشگاه اصفهان تصریح کرد: با توجه به اینکه خشت نخست ورزشگاه ولایت این دانشگاه با اعطای اعتبار ویژه از سوی رهبر انقلاب اسلامی در سفر به اصفهان بنا نهاده شده، لازم است این ورزشگاه هرچه زودتر تکمیل شود.

نوبخت خاطرنشان ساخت: این افتخاری برای دولت ماست که منویات رهبر انقلاب در  باره دانشگاه اصفهان را تکمیل و از آن بهره‌برداری کنیم.

وی گفت: به مدیران سازمان برنامه و بودجه ماموریت را می‌دهم که اعتبارات مانده برای تکمیل نهایی این طرح در کوتاهترین زمان فراهم و توفیق مشارکت در اتمام آن در کارنامه دولت دوازدهم ثبت شود.

رییس دانشگاه اصفهان نیز در این مراسم گفت: این مجموعه پس از چند سال توقف عملیات اجرایی آن، تنها سالنی است که پس از سال ۹۳، از محل بودجه سازمان برنامه و بودجه برای تکمیل آن استفاده شده است.

هوشنگ طالبی با اشاره به اینکه بودجه مورد نیاز برای این سالن ورزشی در سال ۹۷ تخصیص یافت و تاکنون ۳۳ میلیارد تومان به آن تزریق شده است، افزود: این سالن ۹۲ درصد پیشرفت دارد و امیدواریم اعتبار مورد نیاز برای تکمیل ۸ درصد باقیمانده آن نیز هرچه زودتر اختصاص یابد.

وی ویژگی برتر این ورزشگاه را نزدیک بودن آن به مجموعه خوابگاهی دانشگاه اصفهان دانست و اظهار داشت: امکان استفاده از این ورزشگاه بزرگ برای حدود هفت هزار دانشجو فراهم شده است.

طالبی همچنین با بیان اینکه دانشگاه اصفهان تاکنون ۱۲۰ هزار دانش‌آموخته داشته است، گفت: این دانشگاه با ۷۰ سال قدمت، یکی از پنج دانشگاه جامع برتر کشور و دانشگاه مُعین استان اصفهان است.

وی با تاکید بر بهبود شاخص‌های آموزش عالی در دانشگاه اصفهان در هشت سال گذشته افزود: تعداد دانشجویان این دانشگاه از ۱۱ هزار به ۱۶ هزار و تعداد اعضای هیات علمی آن به ۶۷۰ نفر رسیده است.

طالبی با بیان اینکه تعداد بروندادهای علمی دانشگاه اصفهان در سال ۹۹ نسبت به سال ۹۲ معادل ۲ برابر شده و به یکهزار و ۳۰۰ مقاله رسیده است، اضافه کرد: تعدادی از این مقاله ها حاصل طرح‌های پژوهشی برای حل مشکلات جامعه است.

وی به بهبود شاخص‌های پژوهشی و منابع انسانی دانشگاه اصفهان و چهار برابر شدن بودجه آن در هشت سال گذشته نیز اشاره و خاطرنشان کرد: در هشت سال گذشته حدود ۵۰ هزار مترمربع ساختمان احداثی و ۵۰ هزار مترمربع بازسازی در این دانشگاه داشتیم در حالی که بعد از سال ۹۳، از بودجه ملی برای اجرای طرح‌های عمرانی بی‌بهره بودیم.

وی محل تامین بودجه برای طرح‌های عمرانی دانشگاه اصفهان را مواردی مانند درآمدهای اختصاصی، تسهیلات بانکی، برخی تبصره‌های قانون بودجه و کمک خیران عنوان کرد.

طالبی همچنین از رییس سازمان برنامه و بودجه برای همسان‌سازی حقوق اعضای هیات علمی و افزایش حقوق کارکنان دانشگاه‌ها قدردانی کرد.

به گزارش ایرنا، سالن ورزشی چندمنظوره ورزشگاه ولایت دانشگاه اصفهان با زیربنای هفت هزار مترمربع از مُصوبه‌های سفر رهبر انقلاب اسلامی به اصفهان در سال ۱۳۸۱ است که عملیات اجرایی و طراحی آن در سال ۱۳۸۲ آغاز و در سال بعد، سازه بتُنی آن احداث شد.
احداث این ساختمان پس از حدود ۲۰ درصد پیشرفت به مدت ۱۳ سال متوقف شد و سال ۱۳۹۶ با موافقت محمدباقر نوبخت رییس سازمان برنامه و بودجه، روند اجرای آن از سر گرفته شد.
این سالن ورزشی چندمنظوره شامل سالن اصلی حدود سه هزار و ۵۰۰ مترمربع و سالن جانبی شامل سالن‌های پینگ پُنگ، بدنسازی، بولینگ، تیراندازی، بیلیارد و فضای خدماتی و مشترک است.

طرح سالن ورزشی ورزشگاه ولایت دانشگاه اصفهان اکنون حدود ۹۲ درصد پیشرفت دارد و سالن اصلی، رختکن بازیکنان و جایگاه خبرنگاران آن، ۱۰۰ درصد تکمیل و افتتاح شده است.
حدود ۱۲ میلیارد تومان برای تکمیل ۸ درصد باقی مانده پروژه این سالن ورزشی، اعتبار نیاز دارد.
حدود ۱۲ هزار مترمربع مساحت محوطه این ورزشگاه است که در ۲ مرحله قابل اجرا و هزینه هر مرحله ۱۵ میلیارد تومان است.

محمدباقر نوبخت معاون رییس جمهوری و رییس سازمان برنامه و بودجه کشور، عصر چهارشنبه برای بازدید از طرح مترو اصفهان - بهارستان، قطعه سوم کنارگذر شرق، وضعیت آبرسانی به ۱۴ شهرستان استان، افتتاح مسکن محرومان بنیاد مسکن و کمیته امداد در شهرستان تیران و کرون، افتتاح ورزشگاه بزرگ ولایت دانشگاه اصفهان و ساختمان سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان، وارد اصفهان شد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha