کرونا و تمهیدات کامل بهداشتی برای برگزاری انتخابات

تهران- ایرنا- داده کاوی ایرنا نشان می‌دهد در پی برخی نگرانی‌ های کاربران برای حضور در انتخابات در شرایط کرونایی، مقامات دولتی از اجرای کامل پروتکل های بهداشتی، افزایش تعداد صندوق و زمان رای گیری به جهت سهولت شهروندان در روز انتخابات خبر دادند.

به گزارش گروه داده کاوی ایرنا، فضای مجازی در هفته‌ های منتهی به انتخابات به یکی از اصلی‌ ترین عرصه‌ های فعالیت نامزد ها، رسانه‌ ها و کاربران برای اعلام نظر در خصوص انتخابات ۱۴۰۰ تبدیل شده است. کاربران در فضای مجازی به اظهار نظر در خصوص مسایلی چون مشارکت در انتخابات می پردازند و چهره‌ های مختلف جریان های سیاسی در شبکه‌ هایی نظیر توییتر و کلاب هاوس به صریح‌ ترین شکل مورد نقد و تحلیل قرار می گیرند.

گروه داده کاوی ایرنا در گزارش‌ های مستمر خود و در فاصله کمتر از یک ماه مانده به انتخابات ریاست جمهوری، پربازدیدترین محور های مطرح شده در شبکه‌ های اجتماعی را مورد رصد قرار می دهد. این گزارش بر اساس روش تحلیل کیفی، پست‌ های تلگرامی و توییت‌ ها در بازه زمانی ۱۱ صبح چهارشنبه پنجم اردیبهشت تا ۱۱ صبح پنج شنبه ششم خرداد ماه جمع بندی شده است.

تلگرام و تمهیدات بهداشتی و امنیتی برای برگزاری انتخابات

یک کانال تلگرامی در پست پربازدیدی با عنوان «یک میلیون و ۴۰۰ هزار رای اولی در انتخابات ۱۴۰۰ » به نقل از سید اسماعیل موسوی سخنگوی ستاد انتخابات نوشت: آمار رای اولی‌ های این دوره از انتخابات ریاست جمهوری یک میلیون و ۳۹۲ هزار و ۱۴۸ نفر است. رای‌گیری انتخابات ریاست جمهوری از ۷ صبح انجام خواهد شد و این تصمیم هیچ‌ گونه مغایرتی با هیچ قانونی ندارد. اخذ رای‌ از ساعت ۷ صبح تا ۲ بامداد برای همه شعب قابل اجرا نیست و شعبه‌هایی که واقعاً نیازمند تمدید ساعات اخذ رای هستند، مشمول این مصوبه می‌شوند.

در این باره، دکتر حسن روحانی در هیات دولت نیز با بیان اینکه «سه ساعت به ساعات رای‌گیری اضافه شد تا مردم راحت‌تر پای صندوق‌های رأی‌ حاضر شوند» افزود: وزارت کشور با افزایش حوزه‌ها و صندوق‌ های رأی‌گیری زمینه حضور هرچه بیشتر مردم در انتخابات را فراهم کرده است. افزایش ساعات رأی‌گیری (۷ صبح تا ۲ بامداد) از دیگر تصمیمات دولت در این زمینه است.

در ارتباط با رعایت پروتکل های بهداشتی در زمان برگزاری انتخابات، سخنان سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا مورد توجه رسانه های مختلف در شبکه های اجتماعی قرار گرفت. یک کانال تلگرامی در بازنشر سخنان علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره پروتکل‌ های برگزاری انتخابات نوشت: بیشتر نگران انتخابات شوراها هستیم تا ریاست جمهوری. آنقدر که از انتخابات شوراها نگرانی داریم از انتخابات ریاست جمهوری واهمه ندارم، چون اغلب میتینگ‌ های تبلیغاتی انتخابات شهر و روستاها در خانه‌ ها اتفاق می‌افتد و اغلب افراد دور هم جمع می‌شوند. واجدان شرایط هر استان که مبتلا به کرونا هستند پای صندوق‌ ها حضور پیدا نمی‌کنند و به صورت سیار از آن‌ها رای گیری می‌شود. هر گونه تجمع در فضای بسته در انتخابات ممنوع است و سخنرانی در فضای باز به ازای هر ٨ متر مربع یک نفر روی صندلی بنشیند و این بدون توجه به رنگ‌بندی شهرهاست. ستادهای انتخاباتی در شهرهای زرد با حداکثر ٣٠ نفر و در شهرهای نارنجی ١۵ نفر باید برگزار شود. در صورت نقض پروتکل‌ها رئیس ستادهای نامزدهای انتخابات باید پاسخگو باشند.

کرونا و تمهیدات کامل بهداشتی برای برگزاری انتخابات

همچنین،  جمال عرف رییس ستاد انتخابات کشور از  برخورد قضایی با ناقضین پروتکل‌های بهداشتی خبر داد. یک کانال تلگرامی در این باره از قول وی نوشت: امروز کشور در شرایط شکننده‌ای به لحاظ بیماری قرار دارد.  پروتکل‌ های بهداشتی ویژه  انتخابات تدوین شده که در آن تصریح شده است تجمعات و گردهمایی‌ های انتخاباتی مثل سایر دوره‌ ها نخواهیم داشت. طبق پروتکل تصویب شده در شهرهای زرد حداکثر ۳۰ نفر، در شهرهای نارنجی حداکثر ۲۰ نفر و در شهرهای قرمز، حداکثر ۱۵ نفر امکان حضور در ستادها را دارند. نقض پروتکل‌های بهداشتی جزء تخلفات انتخاباتی محسوب می‌شود و برخورد قضایی با ناقضین صورت خواهد گرفت. در مجموع ۳۳ هزار صندوق الکترونیک در کشور داریم که از این صندوق‌ها در انتخابات پیش رو استفاده خواهیم کرد. صندوق‌های الکترونیک کاملا امن است و هیچ مشکلی به لحاظ امنیتی ندارد.

روزگذشته، نمایندگان مجلس شورای اسلامی از اقدام شورای نگهبان در خصوص رد صلاحیت برخی نامزدها حمایت کردند. در این باره یک کانال تلگرامی با عنوان «تشکر مجلس از رد صلاحیت های شورای نگهبان» نوشت:نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی با امضا بیانیه‌ای از اقدام شورای نگهبان در بررسی دقیق صلاحیت نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی حمایت کردند.  

یک کانال تلگرامی به نقل از خبرگزاری مهر به بازتاب موضع دادستان کل کشور در قبال برخی اعتراضات سیاسیون در روزهای اخیر پرداخت و به نقل از محمدجعفر منتظری دادستان کل کشور نوشت: گلایه به جای خود حضور در انتخابات هم به جای خود. در درون خانه خود و در درون کشور با برخی از مسایل و مشکلات و ضعف مدیریت‌ هایی مواجه هستیم چه بسا نسبت به برخی از مسایل گله مند باشیم (که البته گله‌مند بودن و اعتراض داشتن حق هر شهروندی است) اما تاکید می‌کنم هیچ‌یک از این اعتراضات یا گله‌مندی‌ها نباید ما را از حضور در صحنه انتخابات باز بدارد؛ گله و اعتراض به جای خود اما حضور ضروری است چراکه چشم دنیا به حضور مردم است.

در این باره، یک کانال تلگرامی اصولگرا با بازنشر سخنان سیامک ره‌پیک با عنوان «توضیحات قائم مقام دبیر شورای نگهبان درباره روند بررسی صلاحیت‌ها» نوشت: شورای نگهبان و اعضای آن همچون سایر نهادها و اشخاص مصون از اشتباه و نقص نیست، اما به ویژه در این دوره از بررسی‌ها تلاش فوق العاده خود را برای بررسی دقیق، عادلانه و همه جانبه براساس ضوابط قانونی و شرعی بکار گرفت. در این دوره در مورد پرونده یکی از نامزدها، بیش از ۴ ساعت بحث و بررسی انجام شد. درمورد نزدیک به ۱۰ پرونده دوبار و یک پرونده سه بار رای‌گیری شد .صلاحیت هیچ داوطلبی با کمتر از ۷ رأی مثبت تائید نمی‌شود؛ حتی یک مورد استثنا وجود ندارد.

کرونا و تمهیدات کامل بهداشتی برای برگزاری انتخابات

یک کانال تلگرامی با تولید و انتشار گرافی در خصوص سوابق ۷ نامزد تایید صلاحیت شده سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری آورد:

کرونا و تمهیدات کامل بهداشتی برای برگزاری انتخابات

توییتر و اظهارنظر نامزد های تایید و رد صلاحیت شده

سعید محمد نامزد احراز صلاحیت نشده سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری توییت زد: آنچه که برای مردم مهم است؛ تغییر تفکر حاکم بر کارگزاران از رویکرد غربزده و لیبرال به تفکر عدالت محور و مردم نهاد مبتنی بر ارزش های الهی و منطبق با منظومه فکری رهبر معظم انقلاب میباشد که انشالله در این دوره از انتخابات با مشارکت مردم عزیز رقم خواهد خورد.

حساب توییتری خبرگزاری فارس با بازنشر سخنان علیرضا زاکانی نامزد ریاست جمهوری نوشت: زاکانی، کاندیدای انتخابات:‌ همان‌طور که سال‌هاست برای آمریکا و اسراییل دوران بزن در رو تمام شده، بزودی برای مفت خورها و مفسدان اقتصادی دوران بخور در رو تمام خواهد شد و هر آنچه خوردند، پس خواهیم گرفت.

خبرگزاری فارس در توییت دیگری به بازنشر  اظهار نظر یکی دیگر از نامزدهای اصولگرای انتخابات ریاست جمهوری پرداخت و توییت زد؛ جلیلی، کاندیدای انتخابات: برای پاسخ درست به اشتغال، گرانی، مسکن و مبارزه با تحریم‌ها که خواسته تقریبا همه مردم است باید برنامه جدی داشته باشیم. در ۸ سال گذشته تحت عنوان دولت سایه با کمک متخصصین و جوانان سعی کردیم به این موضوعات اصلی بپردازیم که از روز اول دولت کار شروع شود.  

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha