رئیس‌جمهوری کوبا: هاوانا در برابر تحریم‌های آمریکا تسلیم نمی‌شود

تهران - ایرنا - «میگل دیاز کانِل» رئیس‌جمهوری کوبا، اصرار واشنگتن برای حفظ نام کشورش در فهرست کشورهای حامی تروریسم را «بدبینی» واشنگتن ارزیابی و تاکید کرد که هاوانا در برابر تحریم های ظالمان آمریکا تسلیم نمی شود.

به گزارش روز پنج‌شنبه ایرنا به نقل از خبرگزاری افه، رئیس دولت کوبا در واکنش به ادعای وزارت خارجه آمریکا مبنی بر عدم همکاری این کشور با تلاش‌های ضد تروریسم با انتشار پیامی در صفحه توییترش نوشت: این امپراطوری (آمریکا) مصمم است تا ملت کوبا را با ۲۴۳ تحریم اعمال شده توسط دونالد ترامپ خفه کند.

وی با تاکید بر مقاومت کوبا در برابر تحریم‌های ظالمانه دولت آمریکا نوشت: هیچکس اینجا تسلیم نمی‌شود.

برونو رودریگس وزیر خارجه کوبا نیز به تازگی در واکنش به مواضع دولت بایدن در توئیتی نوشت: این اتهامات عجیب و عصبانی کننده است چرا که دولت بایدن نیز از همان سیاست ها و رویکردهای دولت ترامپ پیروی می کند.

تنها ۱۰ روز پیش از پایان دوره زمامداری دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری سابق آمریکا،  کاخ سفید بار دیگر کوبا را به فهرست کشورهای حامی تروریسم افزود.

دولت باراک اوباما در سال ۲۰۱۵ اقدام به خروج کوبا از لیست کشورهای حامی تروریسم کرده بود اما مناسبات دو کشور آمریکا و کوبا در دوره زمامداری دونالد ترامپ آشکارا به وخامت گرایید.  

تصمیم تازه دولت جو بایدن در حفظ کوبا در فهرست کشورهای حامی تروریست در حالی با نارضایتی شدید مقام‌های کوبایی مواجه شده است که جن ساکی سخنگوی کاخ سفید، پیشتر (در ماه مارس) اعلام کرد، نزدیکی روابط با کوبا مشابه دوران ریاست اوباما از اولویت برنامه‌های جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا نیست اما اطمینان داد که تصمیمات گرفته شده توسط ترامپ بررسی خواهد شد.

در سال ۲۰۰۸ زمانی که برادر فیدل کاسترو (رهبر انقلابی کوبا و اسطوره مبارزه با امپریالیسم آمریکا) «رائول کاسترو» بر سر کار آمد، در مقابل هم باراک اوباما تصمیم گرفت تا برخی محدودیت‌ها برای کوبایی‌ها را لغو کند، از سال ۲۰۱۴ زمزمه‌های روابط دو کشور آغاز شد. در نتیجه در همان سال در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما و با ایجاد تغییرات در سیاست خارجی آمریکا، پس از نیم قرن تحریم و محاصره کامل اقتصادی کوبا، روابط دو کشور از سر گرفته شد.

اما این توافق دوامی نداشت و با روی کار آمدن دونالد ترامپ جمهوری‌خواه به صورت یکجانبه لغو شد و فشارها علیه این کشور ضد امپریالیسم آمریکای لاتین افزایش یافت.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha