فرماندار: ۳ تعاونی جدید دامداری در پاکدشت راه‌اندازی می‌شود

تهران- ایرنا- فرماندار پاکدشت با بیان اینکه سه شرکت تعاونی جدید دامداری در این شهرستان راه‌اندازی می‌شود، گفت: با راه‌اندازی این سه واحد در قالب دامداری شیری، پرواری و دام سبک، مشکلات واحدهای کوچک روستایی و سنتی در دسترسی به نهاده‌های دامی این منطقه مرتفع می‌شود.

مهدی یوسفی جمارانی روز پنجشنبه در جریان بازدید میدانی از سه دامداری شیر صنعتی پاکدشت گفت: بیشترین مشکل دامداری‌های پاکدشت، تامین نهاده در واحدهای کوچک روستایی و سنتی است چرا که این واحدها به دلیل نبود تعاونی و تشکل در داخل شهرستان، به عضویت در تعاونی‌های شهرستان‌های مجاور درآمده و برای تأمین نهاده‌های دامی با مشکل مواجه‌اند.

وی افزود: با تشکیل، ثبت و شروع به کار تعاونی های جدید دامداری و زیر پوشش قرار دادن واحدهای کوچک روستایی و سنتی و تخصیص سهمیه نهاده به این دامداری‌ها، مشکل کمبود نهاده در این شهرستان نیز مرتفع شود.

جمارانی اضافه کرد: در حال حاضر این تعاونی‌ها در سطح شهرستان تشکیل شده و با دریافت مجوز سازمانی و استانی معاونت امور دام و دریافت کد یکتا و سامانه بازارگاه، دسترسی به نهاده‌های دامی به زودی محقق می‌شود. 

وی با اشاره به این‌که شهرستان پاکدشت در تأمین نهاده دامداری‌های شیری مشکلی ندارد، افزود: شرکت تعاونی "دامداران فعال پاکدشت"، چندین سال است که به منظور تامین نهاده برای دامداری‌های شیری صنعتی فعال بود و از طریق سامانه بازارگاه سهمیه نهاده های ذرت، سویا و جو را با مبدا ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی خریداری و بین دامداران توزیع می‌کند.

جمارانی اضافه کرد: شهرستان پاکدشت با ۱۸۲ دامداری شیری در سه سطح صنعتی، نیمه صنعتی و سنتی با ۱۳ هزار راس دام شیری، روزانه ۴۳۰ تن شیر در شهرستان تولید می‌کند.

فرماندار پاکدشت با اشاره به این‌که میزان سهمیه نهاده دریافتی شهرستان متغیر است، بیان کرد: به طور میانگین به ازای هر راس دام شیری ۸۴ کیلوگرم نهاده در ماه تخصیص داده می‌شود.

وی با اعلام این‌که سازمان جهادکشاورزی مجوز واردات علوفه (یونجه) را به تعاونی‌ها می‌دهد، افزود: تعاونی‌ها با درخواست واردات علوفه به جهاد کشاورزی شهرستان و با توجه به ظرفیت و نقدینگی هر تعاونی، میزان واردات خود را دریافت و بین اعضا خود توزیع خواهند کرد.

پاکدشت با ۳۵۰ هزار نفر جمعیت در ۲۵ کیلومتری جنوب‌شرق تهران واقع شده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha