بانوان مهره های اثربخش برای تحقق مشارکت حداکثری در انتخابات ۱۴۰۰

بجنورد- ایرنا- تعدادی از بانوان فعال سیاسی و اجتماعی استان خراسان شمالی بر این باورند بانوان با توجه به جایگاهشان نقش اساسی در آگاه سازی خانواده به خصوص واجدین شرایط اخذ رای برای شرکت در انتخابات ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ دارند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، بانوان فعال سیاسی و اجتماعی استان خراسان شمالی می گویند : با توجه به این که بانوان نیمی از جامعه رای دهندگان را تشکیل می دهند ،حضور این قشر در انتخابات به تنهایی بخشی از اهداف مشارکت حداکثری را محقق می کند و با توجه  به نقش  اثرگذاری که در جامعه  به عنوان یک زن و مادر دارند، می توانند سایر افراد را نیز برای این حضور اثربخش ترغیب کنند تا برنامه نظام برای مشارکت حداکثری مردم در انتخابات محقق شود.
 مدیر عامل یکی از موسسات قرآنی استان خراسان شمالی در بجنورد می گوید : والدین به خصوص مادران نقش مهمی و کم نظیری را در آگاه سازی فرزندان  و سایر اعضای خانواده نسبت به مسایل اجتماعی وسیاسی به ویژه انتخابات دارند و می توانند با بهره گیری از این موقعیت ممتاز خود در خانواده ها، آنها را برای شرکت در انتخابات تشویق کنند.
زهرا عباسی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت : با توجه به تاکید رهبر معظم انقلاب بر حضور حداکثری مردم فهیم این مرز و بوم  در انتخابات ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ ، برای خنثی سازی توطئه دشمنان نظام جمهوری اسلامی ، نیاز است که زنان در چنین شرایط حساسی همانند گذشته ( هشت سال دفاع مقدس ) با آگاه سازی جامعه برای حضور گسترده در انتخابات و تحقق مشارکت حداکثری ، تلاش کنند.
وی اضافه کرد : دشمنان نظام جمهوری اسلامی با بهره گیری از رسانه های خود به دنبال ایجاد یاس و ناامیدی در جامعه  و کاهش مشارکت مردم در پای صندوق های اخذ رای هستند و باید بانوان ما به عنوان مادران در خانواده ها با تبیین نقش تاثیر گذار آحاد جامعه در انتخابات سرنوشت ساز ۲۸ خردادماه ، بستر فرهنگی و اجتماعی را برای تحقق این رویداد مهم فراهم کنند.
این فعال اجتماعی استان خراسان شمالی افزود: پیروزی انقلاب اسلامی مرهون حضور گسترده بانوان و حمایت معنوی آنها از مردان است و این نقش را زنان ما در هشت سال دفاع مقدس نیز دوشادوش مردان ایفاء کردند و باید در وضعیت فعلی که کشور نیازمند خلق حماسه مشارکت حداکثری در انتخابات است، بار دیگر اثرگذاری خود را نشان دهند تا دشمنان نظام جمهوری اسلامی همانند گذشته ناامید شوند.
عباسی افزود: برای حضور در عرصه های سیاسی تفاوتی میان زنان و مردان وجود ندارد و بانوان نیز باید مشارکت حداکثری در انتخابات داشته باشند و حضور زنان و مردان در این رویداد مهم سیاسی آینده کشور را برای رسیدن به توسعه همه جانبه تضمین می کند.

بانوان مهره های اثربخش برای تحقق مشارکت حداکثری در انتخابات ۱۴۰۰


نفوذ سیاسی و اجتماعی زنان در جامعه نقطه عطف مشارکت حداکثری 
معاون فرهنگی جهاددانشگاهی خراسان شمالی گفت: اگرچه طبق آمار رسمی نصف جمعیت ایران را  زنان تشکیل می دهند، ولی ویژگی مثبت زنان و جایگاه  مادرانه آنها در  خانواده، ظرفیت های غیر قابل انکاری را در حوزه اثرگذاری در اختیارشان قرار داد که می توانند زمینه اقناعی برای مشارکت در رویدادهای مهم سیاسی و اجتماعی را برای جامعه فراهم کنند.
الهام آزاد زاده در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود :  نقش مادرانگی زن می تواند از حوزه خصوصی به حوزه عمومی به ویژه در صحنه سیاست و اجتماع تسری یابد ، چنانچه تاریخ گواه ظرفیت های معرفتی و وجودی زنان از صدر اسلام تاکنون بوده است و  امروز که با فرایند "جهانی شدن" و گفتمان فارغ از مرزها مواجه شده ایم ، بی تردید بیش از پیش به لزوم حضور موثر جایگاه زن و مادر در اجتماع نیاز داریم.
این فعال سیاسی و اجتماعی استان خراسان شمالی خاطرنشان کرد : در اسلام و در قرآن کریم نیز بر تاثیر گذاری سیاسی زنان تاکید و الگوسازی شد و براساس همین آموزه ها نقش زنان در عرصه‌های مختلف از سیاست گرفته تا فرهنگ و اقتصاد بسیار تعیین کننده است  و در انقلاب اسلامی نیز همواره زنان در هر عرصه ای که نیاز به حضور و مشارکتشان بود، فعالانه نقش خود را ایفاء کردند  و با توجه به جایگاه آنان در مدیریت خانواده بر کل جامعه تاثیرگذار بودند و این بار نیز می توانند از این جایگاه مهم خود برای تحقق مشارکت حداکثری در انتخابات استفاده کنند.
معاون فرهنگی جهاددانشگاهی خراسان شمالی خاطرنشان کرد : در انتخابات پیشرو  زنان و مادران با حضور خود در انتخابات و  ترغیب سایر اعضای واجد شرایط اخذ رای در خانواده ها برای  مشارکت  در انتخابات و کمک به تبیین موازین انتخاب اصلح همانند گذشته نقش مهم خود را در صحنه ای دیگر از انقلاب اسلامی ایفا کنند.
مشارکت زنان در انتخابات نمود عینی حضور اجتماعی
کارشناس امور بانوان و خانواده فرمانداری شهرستان بجنورد گفت: وقتی مشارکت زنان در انتخابات پررنگ و گسترده باشد به تبع  این حضور، تحقق خواسته‌ها و مطالبات بر روی زمین مانده آنها از  سوی منتخبین تسریع خواهد شد و نیاز است تا زنان با برای تحقق مطالبات خود در پای صندوق های اخذ رای مشارکت حداکثری داشته باشند.
زهره عباسی  معتقد است که مشارکت زنان و مردان در انتخابات نمود عینی حضور اجتماعی و سیاسی به عنوان  نیروهای تاثیرگذار است و باید دغدغه  تحقق مشارکت حداکثری و انتخاب اصلح را هر دو قشر به یک میزان داشته باشند و هر چه این دغدغه و حساسیت برای عینیت بخشیدن به مشارکت حداکثری از سوی زنان بیشتر باشد، قطعا قشر مردان نیز به تبعیت از آنها وارد این کارزار سرنوشت ساز خواهند شد.
 

بانوان مهره های اثربخش برای تحقق مشارکت حداکثری در انتخابات ۱۴۰۰


وی خاطرنشان کرد : در فضای امن سیاسی و فرهنگی و اجتماعی است که زنان می توانند همانند مردنن مدارج بالا را در هر زمینه ای کسب کنند، بنابراین در مشارکت سود و رشد و پیشرفت هست ، ولی در عدم مشارکت سودی نیست و در چنین فرایندی زنان ما باید از موقعیت اجتماعی که در خانواده ها دارند، مردان و تمام رای دهندگان را به حضور گسترده در انتخابات و تعیین سرنوشت آینده کشور ترغیب کنند.
کارشناس امور بانوان و خانواده فرمانداری شهرستان بجنورد گفت : وظیفه ما این است که  با روشنگری در بین  خانواده و بستگان خود ، آنها را به حضور در پای صندوق های اخذ رای و  انتخاب فرد اصلح  تشویق کنیم.
براساس سرشماری ۱۳۹۵ جمعیت استان خراسان شمالی  ۸۶۳ هزار و ۹۲ نفر اعلام شد که طبق  آمار حدود  ۴۲۹۴۵۹ هزار نفر از این جمعیت زنان و ۴۳۳۶۳۳ را مردان تشکیل می دهد به طوری که ۴۹.۷۶ درصد از این جمعیت را زنان و ۵۰.۲۴ درصد را مردان بودند و  ۵۶ درصد از این جمعیت در ۲۴ شهر و مابقی در روستاهای این استان سکونت دارند.
براساس آخرین انتخابات که مربوط به یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی است از بین ۶۵۸ هزار و ۳۴۲ نفر واجد شرایط اخذ رای حدود ۳۷۷ هزار و ۳۹ نفر در آن انتخابات شرکت کردند و مشارکت بیش از 60 درصدی را خلق کردند.

انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری و  ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا  به همراه میاندوره ای پنجمین دوره خبرگان رهبری و یازدهمین دوره  مجلس شورای اسلامی ۲۸ خردادماه ۱۴۰۰ به طور همزمان با سراسر کشور در استان خراسان شمالی نیز برگزار می شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha