« مهرواره محله همدل» طرحی برای حل مشکلات محلات با جذب مشارکت مردمی

تبریز- ایرنا- فرهنگ سازی طرح مشکلات و بیان مساله توسط مردم با برگزاری جشنواره «مهرواره محله همدل»رویکردی مشارکت محور در قالب انتقاد غیرمستقیم است که تنها به بیان مشکل و نقایص نمی پردازد بلکه با احساس مسئوولیت و همدلی تلاش می‌کند دلسوزانه مشکل را رصد کرده و نسبت به رفع آن به ارایه راهکار بپردازد.

به گزارش ایرنا، سازمان تبلیغات اسلامی با ارایه این مدل جدید تلاش می کند تا حل مشکلات حوزه های مختلف محلات و شهرها توسط خود شهروندان شناسایی شده و برای رفع این مشکلات مدل گفتمانی حل مساله را نهادینه کند تا بدون دغدغه مسائل یاد شده برطرف و زمینه توسعه در ابعاد مختلف مهیا شود.

بر این اساس مسوولان بنیاد هدایت، مدیران کل تبلیغات اسلامی آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل و معاونان فرهنگی ادارات تبلیغات اسلامی این استان ها در فرهنگسرای الغدیر تبریز گرد هم آمدند تا ارزیابی از طرح مهرواره محله همدل در شمال غرب کشور که البته به صورت سراسری برگزار می شود انجام دهند. 

مدیرکل تبلیغات اسلامی آذربایجان شرقی روز چهارشنبه در این نشست گفت: حدود ۲۸۰۰ مساله و مشکل توسط مردم با اجرای طرح مهرواره محله همدل در این استان ثبت شده است و تا ۲۰ خرداد ماه جاری دریافت این مسائل و راهکارهای آنها ادامه خواهد داشت. 

حجت الاسلام والمسلمین حسن شعبانی اظهار کرد: در قالب این طرح مردم برای مشکلات ارسال شده توسط خودشان اعلام آمادگی کردند تا برای رفع مشکلات خودشان اقدام کنند و این موضوع نشان دهنده رغبت مردم برای رفع مشکلات شهرستانی، استانی و ملی است. 

وی با بیان اینکه بیشترین مشکلات مطرح شده مربوط به مسایل اقتصادی بوده است، افزود: این طرح در سه بخش شهرستانی، استانی و ملی برگزار می شود و در نهایت به سه برگزیده کشوری که بهترین راهکار عملی برای رفع بزرگترین مشکل اعلام شده هر کدام ۲۰۰ میلیون تومان اهدا می شود. 

تاکنون ۵۰ هزار و ۸۹۱ مساله از حدود ۳۹هزار محله مطرح شده است

دبیر مهرواره محله همدل و مسئول منطقه شمال غرب ادارات تبلیغات اسلامی کشور نیز در این نشست گفت: تاکنون ۵۰ هزار و ۸۹۱ مساله و ۷۴۸گزارش از نزدیک ۳۹هزار محله کشور ثبت شده است که بر این اساس ۱۴کلان مساله طرح شده و ۱۰۴ ریزمساله طراحی شده است که باید رفع شود. 

حجت الاسلام رضا غلامی گفت:استان های آذربایجان شرقی و غربی مقام اول طرح مسائل و مشکلات را هر کدام با هفت درصد در اختیار دارند و استان اردبیل مقام ششم را دارد. 

وی با اشاره به فرمایشات سال گذشته مقام معظم رهبری  در ماه مبارک رمضان برای مواسات و همدلی، اظهار کرد: با این اتفاق مساجد ما که به دلیل کرونا اغلب تعطیل بودند کارکردشان تغییر کرد و بیشتر به سمت همدلی و کمک مؤمنانه پیش رفتند و در واقع مساجد وارد مسائل اجتماعی شدند و از طرفی مهرواره با هدف جامعه بانشاط و خودباوری شکل گرفت که نیاز جامعه انقلابی است که دشمن نیز از بین بردن امید و خودباوری مردم را نشانه رفته است. 

وی خاطرنشان کرد: تاکید رهبری این بوده که مشکلات با همراهی مردم رفع شود و طرح مهرواره برای تحقق این موضوع کلید خورد.

حجت الاسلام غلامی ادامه داد: در قالب این طرح سه جشنواره شهرستانی برای انتخاب ۵۵۰ مساله برتر، جشنواره استانی برای انتخاب ۶۲ مساله برتر و ۳ نفر برتر در سطح ملی انتخاب و برای هر کدام ۲۰۰میلیون تومان وجه نقد اهدا می شود. 

دبیر مهرواره محله همدل یادآوری کرد: بیشترین مسائل و مشکلات ارایه شده به ترتیب در حوزه های اقتصادی، اجتماعی و زیرساختی است. 

غلامی همچنین در خصوص ثبت‌نام  در این مهرواره اعلام کرد: برنامه‌های مهرواره محله همدل از ۲ روز مانده به ماه مبارک رمضان شروع ‌شده است و روند ثبت مسأله توسط شرکت‌کنندگان تا عید سعید فطر، همچنین حل مسئله و بارگذاری آن در سایت «www.ham-del.ir» تا ۲۰ خرداد جاری ادامه دارد.

وی گفت: علاقه مندان و هر کنشگر اجتماعی باید عدد یک را به شماره ۵۰۰۰۱۷۵ ارسال کند و لینک ثبت‌نام برای آن داوطلب ارسال می‌شود و داوطلب با اعلام آمادگی برای رفع مشکلات محله‌اش نوع مشارکت خود را هم اعلام می کند و اگر نیاز به پاسخگویی بود به او مشاوره داده می‌شود.

غلامی ادامه داد: فقط موضوع جمع‌آوری و توزیع سبد معیشتی مدنظر نیست بلکه به جز مشکلات اقتصادی اهالی، موضوعاتی چون برطرف شدن اختلافات، رفع مشکلات محله، جهیزیه و هر نوع مشکلات فردی و جمعی که در محله‌ها وجود دارد مدنظر این مهرواره است، البته تاکنون مشکلاتی مثل آب شرب محله، ایجاد اشتغال و آسفالت محله رفع شده است. 

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha