سایه انس جهانی و مذاکرات وین بر بازار طلا

تهران- ایرنا- نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران گفت: قیمت طلا و سکه تحت تأثیر افزایش بهای انس جهانی طلا در روزهای اخیر اندکی بالا رفته، اما ممکن است در صورت نتیجه مثبت مذاکرات وین و کاهش قیمت ارز، دوباره سیر نزولی به خود بگیرد.

«محمد کشتی آرای» روز جمعه در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا اظهار داشت: انس جهانی افزایش قیمت پیدا کرده و همین امر بیشترین نقش را در افزایش قیمت طلا داشته است. در روز چهارشنبه، قیمت انس به یکباره حدود ۲۸ دلار بالا رفت و همین امر در سیر صعودی قیمت طلا تعیین کننده بود.

 کشتی آرای در بیان دلایل این موضوع، اضافه کرد: در حال حاضر تورمی در دنیا ایجاد شده که برخلاف پیش‌بینی‌های قبلی است. تا چند ماه پیش تحلیل‌ها این بود که با توجه به اینکه اقتصاد دنیا تحت تأثیر کرونا قرار گرفت، افزایش قیمت انس جهانی ایجاد شد. بعد با تغییر وضعیت و شروع واکسیناسیون در اکثر کشورها پیش‌بینی این بود که قیمت انس جهانی کاهش پیدا خواهد کرد و به سطح قیمت حدود ۱۴۰۰ دلار می رسد.

وی ادامه داد: اما اتفاق دیگری که اکنون افتاده این است که به خاطر همین بیماری کرونا یک تورمی در دنیا ایجاد شده که کاهش ارزش دلار را در پی داشته و کاهش ارزش جهانی دلار نیز به افزایش قیمت انس جهانی منجر شده است.

نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران به موضوع حباب سکه اشاره کرد و اظهار داشت: حباب سکه در این روزها خیلی کم شده و حتی در پنجشنبه گذشته به پایین‌ترین حد خودش در چندسال اخیر رسید و صفر شد. در دو یا سه روز اخیر حباب سکه زیر ۱۰۰ هزار تومان بوده است که رقم قابل توجهی نیست. اما، نیم سکه، ربع سکه و سکه‌های گرمی همچنان حباب بالایی دارند.

وی درباره قیمت طلا در روزهای آینده نیز گفت: چشم بازار ارز به مذاکرات وین دوخته شده تا مشخص شود که به چه شکلی پیش خواهد رفت. ما انتظار داریم نتایج آن مثبت بوده و به برداشته شدن تحریم‌ها و کاهش نرخ ارز منجر شود که این موضوع بسیار تأثیرگذار خواهد بود. اما فعلاً نتیجه نامشخص است.  

به گزارش ایرنا، در ساعت ۱۳ و ۳۰ دقیقه دیروز (پنجشنبه)، ارزش هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید با  افزایش ۱۰ هزار تومانی نسبت به روز گذشته به رقم ۱۰ میلیون و ۳۱۰۰ هزار تومان رسید و سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز ۱۰ میلیون و ۲۸۰ هزار تومان معامله شد.

همچنین امروز نیم‌سکه بهار آزادی پنج میلیون و ۹۰۰ هزار تومان، ربع سکه سه میلیون و ۸۵۰ تومان و سکه یک گرمی هم ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان قیمت خورد.

علاوه بر این، در بازار طلا نیز نرخ هر گرم طلای ۱۸ عیار به یک میلیون و ۴۶ هزار تومان رسید.

قیمت مثقال طلا نیز چهار میلیون و ۵۳۲ هزار تومان شد.

همچنین هر اونس جهانی طلا نیز امروز یک‌هزار و ۸۹۵ دلار و ۷۸ سنت فروخته شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha