عرضه واکسن تک دوزی مدرنا در هند

تهران- ایرنا- قرار است شرکت مدرنا در سال آینده میلادی واکسن کووید ۱۹ خود را به صورت تک دوزی در هندوستان عرضه کند.

به گزارش روز چهارشنبه از گاردین، این شرکت به منظور راه‌اندازی زنجیره تامین واکسن با چند شرکت هندی از جمله شرکت داروسازی کلیپا وارد مذاکره شده است.
در حال حاضر تمام تامین‌کنندگان مدرنا از ظرفیت کامل خود استفاده می‌کنند و امکان تامین میزان بیشتری از واکسن را تا پایان سال میلادی ندارند. این درحالی است که بر اساس گزارش ردگیر پاندمی رویترز، تقریبا نیمی از موارد جهانی ابتلا به کووید ۱۹ در کشور هند رخ می‌دهد.
در حال حاضر شهروندان هندی با استفاده از واکسن داخلی تولید شده توسط شرکت بهارات موسوم به کوویشیلد واکسینه می‌شوند و این واکسیناسیون موجب کاهش ۶۳ درصد آمار ابتلا به بیماری از ماه می تا کنون شده است.
ویروس کرونا عامل بیماری کووید ۱۹ از اواخر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین مشاهده و در مدت کوتاهی در همه جهان منتشر شد؛ به طوری که سازمان بهداشت جهانی در اسفند ۹۸ (فوریه ۲۰۲۰) بروز پاندمی (همه‌گیری جهانی) این بیماری را تأیید کرد.
ویروس کرونا با دست آلوده یا عطسه، سرفه و حتی قطرات تنفسی از طریق دهان، بینی و چشم به افراد منتقل می‌شود. تنگی نفس، خستگی و بدن درد، اختلال در بویایی و چشایی و مشکلات گوارشی از جمله علائم بیماری کووید ۱۹ است. بیش از ۸۰ درصد مبتلایان به ویروس نیز دچار بیماری خفیف می‌شوند.
جهش ویروس کرونا در انگلیس، بزریل، هندوستان و آفریقا که موجب افزایش سرایت، بیماری‌زایی و مرگ و میر آن شده، نگرانی‌های جدیدی را در جهان به وجود آورده است.
انگلیس اولین کشور اروپایی بود که واکسیناسیون را آغاز کرد و آن را سریع‌تر از سایر کشوها پیش برد. اما اکنون دچار چالش شیوع گونه‌های مختلف ویروس کرونا شده است. بر اساس برنامه‌های دولت انگلیس قرار است محدودیت‌های باقی‌مانده در خصوص کووید ۱۹ تا روز ۲۱ ژوین به طور کامل برداشته شوند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha