واشنگتن مدعی همکاری با اسلام‌آباد برای صلح منطقه‌ای شد

اسلام‌آباد - ایرنا - همزمان با مخالفت‌های داخلی در پاکستان با هرگونه نفوذ نظامی آمریکا در آن کشور، وزیر دفاع آمریکا طی گفت‌وگو با فرمانده ارتش پاکستان مدعی همکاری با این کشور برای صلح و امنیت منطقه‌ای شد.

به گزارش ایرنا، رسانه‌های پاکستانی روز چهارشنبه اعلام کردند: «لوید آستین» طی گفت‌وگوی تلفنی با ژنرال «قمر جاوید باجوا» از به اصطلاح آمادگی ایالات متحده جهت ادامه همکاری با پاکستان برای صلح و امنیت منطقه‌ای سخن گفت.

طرفین آخرین تحولات پیرامون روند صلح افغانستان را بررسی کرده و وزیر دفاع آمریکا نیز از اقدامات پاکستان برای کمک به تسهیل تلاش‌های صلح قدردانی کرد.

لوید آستین همچنین در حساب کاربری خود در توییتر نوشت که با ژنرال پاکستانی پیرامون موضوعات مورد علاقه متقابل و تحولات امنیتی منطقه‌ای تبادل نظر انجام داده است.

این دومین تماس وزیر دفاع دولت بایدن با فرمانده ارتش پاکستان طی یکماه گذشته محسوب می‌شود، درحالی که روزهای اخیر برخی گمانه‌زنی‌ها مبنی بر تصمیم پاکستان برای ارائه پایگاه به آمریکا واکنش سیاسیون پاکستانی را درپی داشته است.

آستین هشتم اردیبهشت ماه امسال نیز با فرمانده ارتش پاکستان به صورت تلفنی درباره افغانستان و تحولات منطقه تبادل نظر کرد.

گفتنی است، وزیر امور خارجه پاکستان و مرکز دیپلماسی این کشور هرگونه تصمیم برای در اختیار گذاشتن پایگاه نظامی و یا هوایی به نیروهای آمریکایی را تکذیب و گمانه‌زنی‌ها در این خصوص را بی اساس و غیرمسئولانه عنوان کردند.

با وجود توجیه مقامات ارشد پاکستانی درباره ماهیت مشارکت این کشور با آمریکایی‌ها، نیروهای سیاسی در پاکستان بار دیگر نگرانی خود را از تحرکات واشنگتن برای نفوذ در پاکستان با هدف دستیابی به منافع خاص ابراز داشتند.

صدای مخالفت با مشارکت نظامی و امنیتی با آمریکا در پاکستان بلندتر شده و این بحث به مجلس این کشور نیز رسید، جایی که رهبران سیاسی از دولت عمران خان (به عنوان مخالف سرسخت یورش آمریکا به افغانستان و اشتباه دانستن تصمیم دولت وقت پاکستان برای پیوستن به واشنگتن در جنگ افغانستان) خواستند تا جزئیات درست درباره توافق با آمریکا برای اعطای تسهیلات ارتباط زمینی و هوایی را به نمایندگان مردم در پارلمان ارائه دهد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha