ثبت‌نام دانش‌آموزان کلاس اولی‌ پس از سنجش قطعی می‌شود

تهران- ایرنا- معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش گفت: ثبت نام اولیه پایه اول ابتدایی از اول خردادماه به صورت حضوری در حال انجام است که بعد از مراجعه دانش آموزان به پایگاه های سنجش در بدو ورود، ثبت نام آنها قطعی خواهد شد.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، رضوان حکیم زاده روز چهارشنبه در گردهمایی مشترک اعضای شورای معاونان و مدیران کل آموزش و پرورش استان ها، در اردوگاه شهید باهنر تهران افزود: در راستای انسجام و هماهنگی در ستاد ثبت نام استان ها، تبیین فرآیند ثبت نام، مصاحبه های خبری و پاسخگویی به ابهامات و اطلاع رسانی ضروری است. 

وی از راه اندازی سامانه الکترونیکی ثبت نام خبر داد و گفت: راه اندازی سامانه الکترونیکی ثبت نام، افزایش سرمایه اجتماعی آموزش و پرورش را به دنبال خواهد داشت.

معاون آموزش ابتدایی با تاکید بر ثبت نام در موعد مقرر اظهار داشت: باوجود این سامانه در صورت ضرورت ثبت نام به شیوه حضوری در مناطق محروم و کم برخوردار و فاقد زیرساخت های اینترنتی، تأکید می شود برای پیشگیری از ازدحام خانواده ها و دانش آموزان، از سیستم نوبت دهی استفاده شود.

برگزاری مصاحبه یا آزمون برای پیش دبستانی و کلاس اولی ها ممنوع است

حکیم‌زاده ادامه داد: در راستای رعایت اصول تربیتی و اهمیت حفظ اعتماد به نفس کودکان در آغاز ورود به مدرسه؛ برگزاری هرگونه مصاحبه یا آزمون برای نو آموزان پیش دبستانی و کلاس اولی ها در همه مدارس دولتی و غیر دولتی در زمان پدیرش و ثبت نام ممنوع است.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش تصریح کرد: در راستای اطلاع رسانی و افزایش آمادگی خانواده ها و دانش آموزان، موقعیت جغرافیایی مدارس، جنسیت، دوره تحصیلی و نوع امکانات مدرسه از طریق شبکه شاد و پورتال های خبری استانی و منطقه ای اطلاع رسانی می شود.

حکیم زاده خاطرنشان کرد: امید  است با توجه به زمان بندی های صورت گرفته و برنامه ریزی های انجام شده، فرآیند ثبت نام همانند سال قبل به خوبی انجام شود.

وی از افزایش آمار دانش آموزان، در سال تحصیلی جاری نسبت به سال گذشته، خبر داد و گفت: در سال تحصیلی جاری، در پایه اول ابتدایی، کاهش ثبت نام داشتیم که ناشی از خودداری برخی از خانواده ها از ثبت نام فرزندشان در مدرسه در شرایط کرونایی است؛ این امری نامطلوب و اجحاف در حق فرزندان است.

معاون آموزش ابتدایی از ارسال بخشنامه ثبت نام پیش دبستانی ها، خبر داد و افزود:  بر اساس، تجربه ثبت نام در سال گذشته، یکی از چالش ها در این فرآیند، ثبت نام در مدرسه مطلوب و مورد علاقه و چالش دوم مشارکت خانواده ها با مدرسه است.

حکیم زاده یادآور شد: تجربه نشان می دهد، توسعه مدارس هیات امنایی می تواند چالش های موجود در زمینه ثبت نام و مشارکت خانواده ها را کاهش دهد.

وی خاطرنشان کرد:  هر قدر در فرآیند ثبت نام برنامه هایی برای اطلاع رسانی و افزایش آمادگی خانواده ها ارائه دهیم، در این زمینه با چالش کمتری روبرو خواهیم بود.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: راه اندازی سامانه ثبت نام الکترونیکی برای آموزش و پرورش یک سرمایه اجتماعی است. البته مشکلات سامانه ثبت نام برطرف خواهد شد.

حکیم زاده گفت: در مورد  ثبت نام دانش آموز اتباع خارجی با توجه به فرمایشات رهبر معظم انقلاب باید عمل شود  بنابرای باید تلاش کنیم فرصت تحصیلی مناسب را در اختیار آن ها قرار دهیم.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha