بیش‌از چهار هزار راس گاو علیه بیماری لمپی اسکین واکسینه شدند

زاهدان- ایرنا- مسوول اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی اداره‌کل دامپزشکی سیستان و بلوچستان گفت: با گزارش اولین مورد بیماری لمپی اسکین در دلگان نمونه برداری و اعلام کانون بیماری انجام و تاکنون چهار هزارو ۳۲ راس گاو در معرض خطر بیماری واکسینه و حدود سه هزارو ۱۸۵ راس دام سمپاشی شدند.

دکتر ویدا معزی روز چهارشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: بیماری لمپی اسکین یک بیماری ویروسی در گاو است که سلامت آن را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد و در ایران جزو بیماری‌های اخطار کردنی محسوب می‌شود که باید به محض رخداد، گزارش بیماری به ادارات دامپزشکی صورت گیرد تا اقدامات بهداشتی مناسب برای کنترل بیماری مانند نمونه برداری و واکسیناسیون انجام شود.

وی گفت: در سالجاری به دنبال وقوع بیماری لمپی اسکین در برخی مناطق کشور و افزایش اقدامات مراقبتی بیماری توسط دامپزشکی استان بویژه در سطح شهرستان های همجوار با کانون های بیماری، اولین مورد در شهرستان دلگان رصد و نمونه برداری و اعلام گزارش بیماری انجام شد.

مسوول اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی اداره کل دامپزشکی سیستان و بلوچستان افزود: علاوه بر اقدامات انجام شده جهت پیشگیری از گسترش بیماری در سایر نقاط استان با توجه به جابجایی های دام بویژه مخاطرات ناشی از حمل غیرمجاز در شهرستان های زاهدان و خاش که عمده جمعیت دام سنگین به صورت متمرکز نگهداری می شوند با حضور تیم‌های کمکی، واکسیناسیون به صورت عملیات ویژه در حال انجام است.

وی بیان کرد: به منظور جلوگیری از شیوع بیماری از مردم و دامداران استان درخواست می شود تا در صورت مشاهده علائمی مانند تب، ریزش اشک و ضایعات پوستی در اسرع وقت به نزدیکترین اداره دامپزشکی شهرستان گزارش و با توجه به پایداری ویروس در محیط به ضدعفونی و پاکسازی موثر محیط دامداری و وسایل نقلیه با مواد ضدعفونی کننده بپردازند زیرا سمپاشی به موقع و مستمر سبب کنترل حشرات و مگس ها در دامداری‌ها شده و در کاهش روند بیماری موثر است.

معزی گفت: اداره کل دامپزشکی سیستان و بلوچستان آماده دریافت گزارشات، پیشنهادات و انتقادات شهروندان از طریق شماره ۱۵۱۲ است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha