فرماندار: مفاخر و مشاهیر بافق به نسل جوان شناسانده شوند

یزد- ایرنا- فرماندار بافق با توجه به نقش این شهرستان در اتفاقات تاریخی کشور گفت: نقش و جایگاه این شهر در تاریخ مشخص است و باید مفاخر و مشاهیر شهرستان به نسل امروز و آینده شناسانده شوند.

سیدمهدی طلائی مقدم روز چهارشنبه در حاشیه نشست شورای فرهنگی عمومی شهرستان بافق  در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: ضرورت دارد جامعه به این خود باوری برسد که مردان بافق سهم بسیار بزرگی در روند برخی از اتفاقات تاریخی ایران داشته‌اند.

به گفته وی محمدتقی خان بافقی  (زاده‌ ۱۰۹۵ - درگذشت ۲۳ اسفند ۱۱۷۷)  خورشیدی، سرسلسله خوانین یزد و حاکم استان در اواخر دوره افشار، تمام طول دوره زند و اوایل قاجار بود که ۵۲ سال حاکم یزد بود و از این مرز و بوم دفاع کرد.

فرماندار با بیان اینکه توجه به مفاخر و مشاهیر شهرستان از مسایل بنیادین و ریشه‌ای است که باید مورد توجه و اهتمام جدی قرار بگیرد اظهار کرد: مهمترین خصلت مردمان بافق شجاعت و دلاوری است و با توجه به اسناد تاریخی، این شهر از گذشته به عنوان دارالشجاعه شناخته می‌شد که افتخار بزرگی برای این سرزمین به حساب می‌آید.

وی خاطرنشان کرد: شیخ محمدتقی بافقی، از عالمان شیعه در قرن ۱۴ قمری است که نقش مهمی در تاسیس حوزه علمیه قم داشت و از مخالفین سرسخت رضاشاه به شمار می رفت، اعتراض او به همسر رضاخان و برخی زنان دربار که در مراسم تحویل سال٬ بدون حجاب در حرم حضرت معصومه(س) ظاهر شده بودند، باعث شد رضاشاه، خود از تهران به قم بیاد و شیخ بافقی را پس از ضرب و شتم زندانی کند.

برخی معتقدند اقدام آیت الله بافقی موجب شد تا کشف حجاب هشت سال دیرتر اجرا شود.

طلائی مقدم ادامه داد: مفاخر و مشاهیر پرچم‌داران هویت منطقه هستند و هر اقدامی که در حوزه فرهنگ انجام شود به نوعی سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود و توجه به سرمایه‌های معنوی که برگرفته از فرهنگ بومی و اصیل بافق است می‌تواند تاثیر بسزایی در توسعه فرهنگی شهر داشته باشد.

وی با بیان اینکه به منظور معرفی نویسندگان و هنرمندان بومی و فعالیت بیشتر این گروه در زمینه چاپ آثار و انتشار ، اعتبار اختصاص می یابد در رابطه با حمایت مالی نویسندگان و هنرمندان بومی شهرستان، قول مساعدت داد.

مرکز این شهرستان ۵۸ نفری در فاصله ۱۱۰کیلومتری جنوب شرق شهر یزد قرار دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha