فرماندار پاوه: آتش در ارتفاعات روستای «دشه» مهار شد
عکس آرشیوی است

کرمانشاه- ایرنا- فرماندار شهرستان مرزی پاوه اعلام کرد که آتش سوزی مراتع در ارتفاعات دشه امروز پس از ۴۸ ساعت به طور کامل مهار شد.

«پرویز ایده‌پور» سه‌شنبه شب در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: در این حادثه که بر اثر رعد و برق رخ داد مقدار قابل توجهی از مراتع طعمه حریق شد.

وی با بیان اینکه وزش باد باعث شد تا پس از چند بار مهار دوباره آتش شعله‌ور شود، افزود: سرانجام با تلاش‌های انجام شده امروز آتش در ارتفاعات دشه به طور کامل مهار شد.

فرماندار پاوه افزود: سازمان جنگل‌ها، منابع طبیعی، محیط زیست، هلال احمر و مجموعه  عوامل دهیاری و بخشداری در اطفا آتش نقش داشتند.

وی خاطر نشان کرد: با توجه به خشکسالی‌های امسال و کوتاه بودن علوفه آتش به جنگل‌ها سرایت نکرد.

وقوع آتش سوزی در سه شهرستان دیگر استان

به گزارش ایرنا، روز گذشته نیز ارتفاعات شهرستان پاوه در نزدیکی منطقه حفاظت شده بوزین و مرخیل به دلیل رعد و برق آتش گرفت که پیش از رسیدن به این منطقه مهار شد.

شهرستان پاوه در ۱۲۰ کیلومتری شمال غربی کرمانشاه و در منطقه ای کوهستانی واقع شده که بیش از ۷۷ هزار هکتار منابع ملی شامل جنگل و مرتع دارد، منطقه حفاظت شده بوزین و مرخیل حدود ۲۳ هزار ۷۲۴ هکتار مساحت دارد و در منطقه صفر مرزی در بخش باینگان واقع شده است.

همچنین در این مدت وقوع ۲ مورد آتش‌سوزی گسترده در شهرستان‌های دالاهو و گیلانغرب باعث از بین رفتن ۱۳ هکتار از مزارع گندم این شهرستان ها شد.

در ۶ نقطه شهرستان ثلاث باباجانی نیز آتش سوزی روی داد که تاکنون پنج نقطه آن با تلاش نیروهای مردمی و اعضای ستاد مدیریت بحران مهار شده است.

فرماندار این شهرستان عصر سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، اعلام کرد: آتش سوزی های ارتفاعات «بش ناوخاص»، «کتکه»، «بستان‌آباد» و «دری» در بخش مرکزی و روستای «اسپر» و ارتفاعات «بمو» در بخش ازگله مهار شده است.

«یدالله شکری» ادامه داد: در حال حاضر آتش سوزی ارتفاعات «گوریشه» و «درنه» بخش زمکان به علت سخت گذر بودن منطقه همچنان ادامه دارد.

اداره کل مدیریت بحران استان کرمانشاه پیشتر درباره وقوع آتش سوزی در جنگل ها و مراتع استان به دلیل کاهش بارندگی ها و خشکسالی هشدار داده بود.

۷۰درصد مساحت استان جنگل و مرتع است

کرمانشاه استانی پهناور در غرب ایران با ۲۵ هزار کیلومتر مربع مساحت، یکی از استان‌های مهم از حیث کشاورزی و منابع طبیعی محسوب می‌شود به طوریکه ۷۰ درصد مساحت استان را عرصه‌های منابع طبیعی با بیش از ۵۲۷ هزار هکتار جنگل و یک میلیون و ۱۹۲ هزار هکتار مرتع تشکیل داده است.

همچنین بیش از ۹۵۰ هزار هکتار زمین کشاورزی در استان کرمانشاه وجود دارد که سالانه چهار میلیون و ۵۷۵ هزار و ۸۱۴ تن انواع محصولات زراعی، باغی، دامی و شیلات و آبزیان در این اراضی تولید و روانه بازار مصرف می‌شود.

استان کرمانشاه ۲ میلیون نفر جمعیت ساکن در ۱۴ شهرستان، ۳۱ بخش، ۳۲ شهر، ۸۶ دهستان و ۲ هزار و ۵۹۵ آبادی دارد که ۲.۴ درصد جمعیت کشور است،  از این تعداد، ۷۵ درصد در نقاط شهری و ۲۵ درصد در نقاط روستایی زندگی می‌کنند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha