۱۶۰ هزار زن سرپرست خانوار در خراسان رضوی تحت حمایت هستند

مشهد- ایرنا- مدیر کل دفتر امور زنان و خانواده استانداری خراسان رضوی گفت: ۱۶۰ هزار و ۵۹۴ زن سرپرست خانوار در این استان تحت پوشش نهادهای حمایتی هستند که از این تعداد ۵۵ هزار و ۸۳۱ نفر هرگز ازدواج نکرده و بقیه از همسر خود طلاق گرفته یا همسرشان فوت کرده است.

طاهره طهماسبی روز سه‌شنبه در نشست کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری خراسان رضوی افزود: براساس سرشماری نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵، سه میلیون و ۱۹۰ هزار زن در این استان زندگی می‌کنند که از این تعداد ۲ میلیون و ۱۶۵ هزار نفر بین ۱۵ تا ۶۴ سال دارند و از این تعداد ۲۵۸ هزار و ۹۰۸ نفر سرپرست خانوار هستند.

وی ادامه داد: پارسال ۳۷ هزار و ۸۵۱ مورد ازدواج و ۱۳ هزار و ۴۵۸ مورد طلاق در خراسان رضوی ثبت شد که میزان ازدواج نسبت به سال ۹۸ با پنج درصد افزایش و میزان طلاق با ۲.۲ درصد کاهش همراه بود.

مدیر کل دفتر امور زنان و خانواده استانداری خراسان رضوی گفت: هزار و ۱۱۵ زن کارآفرین در استان وجود دارد که ۳۱ درصد از این تعداد در بخش صنعت، ۹ درصد در بخش کشاورزی، ۱۴ درصد در بخش صنایع دستی، ۴۶ درصد در بخش خدمات فعال هستند و عمده مشکلات آنان در بنگاه های اقتصادی خود، کمبود سرمایه در گردش، بوروکراسی اداری، مشکلات گمرکی، تامین مواد اولیه به خاطر تحریم ها، مشکلات ناشی از شیوع کرونا و نداشتن بازار فروش مطلوب است.

وی افزود: بیش از ۶۰ درصد صاحبان مشاغل خانگی در این استان، زنان هستند که مشکلات این گروه از بانوان کمبود منابع، نداشتن بازار فروش، کمبود آموزشهای مرتبط با اشتغال و بازار است و بخش اعظم این افراد به ویژه در روستاها و شهرهای کوچک، سرپرست خانوار یا بدسرپرست هستند که باید تحت پوشش واحدهای اقتصادی خود قرار گیرند.

طهماسبی ادامه داد: پارسال ۳۲۴ صندوق خرد زنان روستایی در استان با هشت هزار و ۹۰۶ عضو تشکیل شد و زنان ۲۱۶ روستا در طرح مربوط به این صندوق ها شرکت کردند، پارسال ۱۸۷ هزار و ۹۸۷ زن در خراسان رضوی جزو بیمه شدگان اصلی و تبعی تامین اجتماعی بودند.

وی گفت: آمار دقیق از واحدهای اقتصادی ایجاد شده توسط بانوان در خراسان رضوی در دست نیست و لازم است دستگاه های اجرایی هر یک به سهم خویش نسبت به شناسایی بانوان کارآفرین در استان اقدام کنند.

مدیرکل دفتر امور زنان و خانواده استانداری خراسان رضوی افزود: بیش از ۶۰ درصد دانش‌آموختگان دانشگاهی این استان زنان هستند که بیشترین تعداد در مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد و بالاتر را تشکیل می دهند و اغلب در سن استخدامی نیز نیستند لذا با توجه به تجربه موفق مراکز رشد و شرکتهای دانش بنیان در دانشگاهها و پارکهای علم و فناوری پیشنهاد می شود دستکم در شهرستانهای بزرگ استان امکانات برای ایجاد مراکز رشد و شرکتهای دانش بنیان و اشتغال این بانوان فراهم شود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha