انتقاد کرملین از هیاهوی غرب در مورد فرود اجباری هواپیما در بلاروس

مسکو - ایرنا - دیمیتری پسکوف سخنگوی رئیس جمهوری روسیه از هیاهوی ایجاد شده از سوی غرب در مورد فرود اجباری هواپیمای ریان ایر در بلاروس انتقاد کرد.

به گزارش ایرنا ، پسکوف روز سه شنبه به خبرنگاران گفت: بلاروس هشدارهای لازم متناسب با مقررات بین المللی را در مورد تهدیدی که هنگام فرود اجباری هواپیمای ریان ایر بوجود امده بود انجام داد.

وی یادآوری کرد که پیامی حاوی تهدید برای هواپیما دریافت شده و مطابق با قوانین بین المللی اخطارهای لازم داده شد.  

 به گفته سخنگوی رئیس جمهوری روسیه، اقدامات پرسنل برج مراقبت فرودگاه مینسک در جهت به حداقل رساندن تهدید احتمالی به هواپیمای ریان ایر بود.  

 وی معتقد است که نه فقط جان شهروندان روس بلکه مسافران دیگر که در هواپیما قرار داشتند ممکن بود به خطر بیفتد. برای اینکه این تهدید به حداقل کاهش بیابد اقداماتی از طرف خدمه برج مراقبت صورت گرفت.

پسکوف گفت که با این دیدگاه که جان مسافران روس در هواپیمای ریان ایر با فرود اجباری به خطر افتاد موافق نیست.  

روز دوم خرداد (۲۳ مه) به دستور آلکسی لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس یک جنگنده نیروی هوایی بلاروس، هواپیمای مسافربری متعلق به شرکت رایان ایر را وادار به فرود کرد.  این هواپیما با ۱۲۳ مسافر از آتن راهی ویلنیوس، پایتخت لیتوانی بود.

بر اساس گزارش رسانه‌های بلاروس، لوکاشنکو دستور رهگیری و فرود اجباری هواپیمای مسافربری را بر پایه خبری مبنی بر حمل بمب توسط هواپیمای مسافربری صادر کرده است. ماموران امنیتی در هواپیما بمبی نیافتند اما توانستند رومان پروتاسویچ را دستگیر کنند.

این وبلاگ‌نویس یکی از سرسخت‌ترین مخالفان لوکاشنکو به‌شمار می‌رود و در لیتوانی زندگی می کند. نهادهای امنیتی بلاروس او را در فهرست تروریست‌های خطرناک قرار داده‌اند. هواپیمای بوئینگ ۷۳۷-۸۰۰ رایان ایر عصر یکشنبه پس از چند ساعت توقف مینسک را به مقصد لیتوانی ترک کرد.

رهبران اتحادیه اروپا و آمریکا با صدور بیانیه‌های جداگانه‌ای رفتار دولت بلاروس را محکوم کردند. دبیرکل ناتو هم این حادثه را خطرناک خواند و گفت نیاز به تحقیقات بین المللی دارد. وزارت امور خارجه اتریش نیز بر لزوم تحقیقات در این باره صحبت کرد.

شورای اروپا پیشنهاد کرده است که پرواز هواپیماهای بلاروس بر فراز کشورهای اروپایی منع شود و شرکت های هواپیمایی اروپایی از پرواز هواپیماهای خود بر فراز بلاروس خودداری کنند.  

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha