۴ خرداد ۱۴۰۰،‏ ۱۶:۰۱
کد خبرنگار: 3149
کد خبر: 84342813
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

کرونا اهدا و پیوند عضو را در مشهد متوقف نکرده است

مشهد- ایرنا- مسوول واحد فراهم‌آوری اعضای پیوندی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت:بحران کرونا باعث توقف یا محدودیت بسیاری از فعالیتها شده است اما تلاشگران کادر درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد اجازه ندادند این محدودیت بر روند حیاتی و حساس اهدای عضو و جراحی پیوند اعضا حاکم شده و آن را متوقف کند.

به گزارش روز سه شنبه دانشگاه علوم پزشکی مشهد دکتر ابراهیم خالقی افزود: ۶۵ مورد اهدای عضو از بیماران مرگ مغزی و جراحی پیوند آنها به بیماران نیازمند و منتظر از ابتدای شیوع ویروس کرونا تاکنون برای متقاضیان در گستره شمال شرق کشور توسط متخصصان این دانشگاه در مشهد انجام شده است.

وی ادامه داد: بیشترین عمل اهدای عضو مربوط به ۴۶ مورد عمل پیوند کبد به بیماران مبتلا به نارسایی حاد کبدی بوده است

او اضافه کرد: پیوندهای کبد از سال ۱۳۹۱ تاکنون در بیمارستان منتصریه مشهد ۴۰۰ پیوند انجام شده است که ۱۰ مورد آن در سال ۱۴۰۰ صورت گرفته است.

مسوول واحد فراهم‌آوری اعضای پیوندی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: پس از پیوند کبد، عمل‌های پیوند کلیه و قلب به ترتیب با ۳۲ و ۱۸ مورد بیشترین میزان عمل‌های پیوندی بوده است.

خالقی افزود: از ابتدای امسال تاکنون ۱۱ بیمار نیازمند عضو تحت اعمال جراحی پیوند قرار گرفتند و در ۲ ماهه اخیر به ۱۰ نفر کبد، به هشت نفر کلیه، به چهار نفر قلب و به ۲ نفر کلیه و پانکراس پیوند شده است.

وی ادامه داد: در مجموع از ابتدای امسال تاکنون ۶۰ بیمار نیازمند عضو از اعضای اهدایی بیماران مرگ مغزی و افراد زنده برخوردار شدند و توانسته‌اند به حیات خود ادامه دهند.

مرکز پیوند اعضا از بیماران مرگ مغزی دانشگاه علوم پزشکی مشهد که از سال ۱۳۸۰ فعالیت خود را آغاز کرده و هم اکنون شمال شرق کشور را در این حوزه زیر پوشش قرار داده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha