سراجی: سایپا به استناد قانون فیفا برنده بازی با پیکان اعلام شد

تهران- ایرنا- مدیرعامل باشگاه سایپا گفت: تیم فوتبال سایپا توانست با استناد به قوانین فیفا در دیدار برابر پیکان برنده اعلام شود.

به گزارش ایرنا، مهرداد سراجی در نشستی خبری در مورد برنده اعلام شدن سایپا در دیدار جنجالی برابر سایپا و پیکان اظهار داشت: پس از اعلام نتیجه دیدار ما با پیکان تصمیم گرفتیم توضیحاتی را ارائه دهیم. در قوانین کمیته انضباطی به خاطر تعویض بیش از حد مجاز جریمه‌ای مشخص نشده است و به همین خاطر ما از مسوولان خواستیم که به قوانین کنفدراسیون فوتبال آسیا و فیفا استناد کنند.

وی افزود: در همین راستا به بند ب ماده ۵ آیین نامه فیفا که قوانین مربوط به بازی است مراجعه شد. البته برخی از کارشناسان حقوقی به این موضوع اشاره کردند که در قوانین چنین مواردی را نداریم اما همین بند به ما این اجازه را می دهد که به قوانین بالادستی رجوع کنیم. ماده سوم این اساسنامه به تعداد تعویض‌ها اشاره می‌کند که تعداد آن پنج نفر است. در یک بند دیگر فیفا از بازیکنی که فاقد صلاحیت حضور در میدان است یاد می شود. به استناد همین بند به ماده ۲۲ آیین نامه انضباطی فیفا مراجعه کردیم که قانون می گوید که اگر بازیکنی که فاقد صلاحیت باشد وارد زمین شود، قانون اجازه می دهد که نتیجه بر فوتبال سه بر صفر و در فوتسال پنج بر صفر و در فوتبال ساحلی ۱۰ بر صفر  می‌شود. ما به این موارد استناد کردیم.

مدیرعامل باشگاه سایپا در رابطه با اینکه باشگاه پیکان می‌خواهد به دادگاه CAS شکایت کند، گفت: من این قوانین فیفا را از روی متن انگلیسی خواندم. قانون اجازه می‌دهد که این رای در کمیته استیناف مدنظر قرار بگیرد و بعد از آن هم در دادگاه عالی ورزش طرح شود، اما یقین داریم که به استناد همین مواردی که در بالا عنوان کردم، کمیته استیناف هم این رای را تایید خواهد کرد.

وی تاکید کرد: از طرفی فیفا هم به طور حتم این رای را تایید خواهد کرد چرا که به به همان قوانین استناد کردیم.

سراجی در خصوص این موضوع که برخی از تیم‌های دیگر خودشان را درباره این رای ذی‌نفع می‌دانند، خاطرنشان کرد: نمی‌دانم منظور شما چیست یا کیست، ولی به هر حال باید به قانون تمکین کنیم. اگر از تصمیمات هیجانی، احساسی و صحبت‌هایی که از تریبون‌های مهم خلاف قانون و مقررات مطالبی بیان و باعث تشویش اذهان می‌شود جلوگیری و به مُر قانون توجه کنیم فوتبال کشورمان اعتلا پیدا خواهد کرد.

وی در واکنش به صحبت مدیرعامل ذوب‌آهن که گفته آیا سه امتیاز راحت از گلوی سایپا پایین می‌رود؟ تصریح کرد: مدیرعامل ذوب‌آهن از دوستان خوب من است و من صحبت‌های او را ندیدم.

مدیرعامل سایپا در مورد اینکه برخی معتقدند حضور او در هیات رییسه فدراسیون فوتبال در صادر شدن این رای بی تاثیر نبوده، تصریح کرد: در این راستا جو مسمومی ایجاد شده که چندان مناسب نیست. براساس قانون مدیرعامل باشگاه‌ها حق شرکت در انتخابات فدراسیون فوتبال را داشتند از طرفی این انتخابات در فضای دموکراتیک برگزار شد. تمام دستگاه‌های نظارتی هم بر آن نظارت داشتند و حتی ناظر فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا هم دکه در انتخابات شرکت داشتند آن را تایید کردند. در پی این انتخابات من هم به هیات رییسه راه پیدا کردم.

سراجی افزود: طرح این مسائل غیر منطقی و غیر اخلاقی و در مجموع فضای این جو کاملا مسموم است. در فرصت مناسب یک روز در جایگاه هیئت رئیسه  صحبت و مفاد اساسنامه فدراسیون فوتبال را هم بیان خواهم کرد. کار مطالعاتی دقیق انجام شده تا تکلیف تضاد منافع در اساسنامه مشخص و صراحت وجود دارد. این نوع اتهامات چیزی جز ایجاد فضای مسموم و تشویش اذهان نیست.

وی در رابطه با وضعیت ادامه همکاری باشگاه سایپا با فراز کمالوند تصریح کرد: عکس‌العملی که بیاتی‌نیا و کمالوند روی صحنه مشکوک نشان دادند، از سر غیرت و تعصب بود. شاید آن رفتار شایسته‌ای نبود و باید به قوانین احترام گذاشته می‌شد، ولی از روی تعصب بوده و ما از کمیته استیناف خواهش خواهیم کرد تا این رأی را در صورت امکان تقلیل بدهند یا ببخشند. با این مربیان ادامه خواهیم داد و فصل بعد هم کنار کمالوند خواهیم بود.

مدیرعامل باشگاه سایپا ضمن اشاره به اینکه اتفاق مشابه بازی با پیکان در لیگ ایتالیا رخ داد، ادامه داد: اتفاقاتی در یکی از بازی‌های سری آ ایتالیا بین  رم و اسپتزیا افتاد و نتیجه سه بر صفر علیه تیم خاطی اعلام شد. این یک مثال واضح برای تایید این موضوع است. اینجا لازم است درباره نقض مقررات صحبت کنم، وقتی نقض مقررات اتفاق می‌افتد، اعمال قانون صورت می‌گیرد. از طرفی ما همین بازی را هم جزو مستنداتمان قرار دادیم.

سراجی در مورد اینکه باشگاه استقلال نیز بلافاصله پس از اعلام رأی خواستار تجدید نظر در نتیجه بازی‌شان با پیکان به دلیل اشتباه در تعویض‌ها شده است، گفت: برای نظرات مدیران باشگاه استقلال احترام قائل هستم. در جایگاهی نیستم که درباره استقلال صحبت کنم. اگر مستنداتی داشته‌اند باید در موعد مقرر و قانونی انجام می‌دادند و قطعا موکلان باشگاه مطلع هستند. در روزهای گذشته افراد زیادی اظهارنظر کرده‌اند که از آنها تشکر می‌کنم. خیلی از افراد از جمله شاه حسینی روند رأی را تأیید کردند که باید از ایشان تشکر کنم. برخی موکلان نیز فرایند حقوقی رأی را تأیید کرده‌اند.

سراجی داد: من در یک وقت مشخص در مورد فدراسیون فوتبال و موارد اساسنامه و کمیته فوتسال که وظیفه آن را بر عهده دارم، صحبت خواهم کرد. در مجموع اگر بخواهم چیزی بگویم، باید از خدمات عزیزی‌خادم تشکر کرد که انصافاً با تمام تلاش در حال پیگیری موضوعات تیم ملی است. از رسانه‌ها هم تشکر می‌کنم که کار اطلاع‌رسانی را انجام می‌دهند. اگر هم انتقادی می‌شود ما با جان و دل پذیرا هستیم. جایگاه و شأنی جز خدمت رسانی برای فوتبال برای خودمان قائل نیستیم و هر نوع انتقادی را با جان و دل می‌پذیریم. امیدوارم همه دست به دست هم بدهیم و از سر انصاف و همدلی کمک کنیم تا تیم ملی افتخارات لازم را کسب کند.

مدیرعامل سایپا در خصوص اینکه ممکن است در ادامه لیگ توجهات به سایپا بیش از حد شود، اضافه کرد: تیم ما آماده است و ما نیز تمرینات خوبی را دنبال می‌کنیم. همه اعضای تیم در بهترین شرایط خود قرار دارند و . ما همیشه دنبال ارائه بازی جوانمردانه هستیم.

وی در مورد اشتباه داوری هم گفت: هم فصل گذشته و هم این فصل از داوری ضربه زیادی خوردیم و در برخی دیدارها برای مثال در بازی برابر نساجی یک پنالتی واضح ما گرفته نشد. در بازی با ماشین سازی هم اتفاقات علیه ما رقم خورد.

وی گفت: ما نمی‌گوییم این اتفاقات از عمد است اما در مجموع امیدواریم این اتفاقات تکرار نشود و نتایج جوانمردانه رقم بخورد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار ورزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha