انتخاب با بصیرت نیازمند سواد سیاسی و رسانه‌ای

تهران- ایرنا- اهمیت فضای مجازی و فناوری نوین اطلاعات و ارتباطات بر هیچ کس پوشیده نیست اما استفاده از این فضا باید براساس داشتن سواد رسانه ای برای مخاطبان نهادینه شود. امروز در آستانه انتخابات افراد برای انتخاب با بصیرت نیازمند سواد سیاسی در کنار سواد رسانه ای هستند.

ظهور و بروز فضای مجازی همراه با فناوری نوین اطلاعات و ارتباطات شکل زندگی آحاد مردم را تحت الشعاع قرار داده به نوعی که بیشتر امور زندگانی و امور جاری همگان بر پایه و حول و حوش این فضا در جریان است.
 بر هیچ کس پوشیده نیست هر حوزه‌ای که ما به شکل جدی با آن تعامل داریم نیازمند برخورداری از سواد آن حوزه است. امروز در آستانه ایام انتخابات مهم و سرنوشت ساز کشور قرار داریم و آنچه بسیار مهم و حائز اهمیت می شود داشتن سواد سیاسی است تا افراد بتوانند با بصیرت انتخاب مناسب داشته باشند.
این نوع زمینه سازی فقط مختص این حوزه نیست بلکه در بیشتر حوزه ها به نوبه خود و درجه اهمیتی که آن حوزه دارد سواد آن حوزه نیز اهمیت پیدا می کند به عنوان مثال در حوزه مالی مساله بسیار مهم سواد مالی است تا افراد بتوانند موفق و با دستیابی به حصول نتیجه عمل کنند.
امروز چه بخواهیم و چه نخواهیم  زندگی تک تک افراد با فناوری نوین ارتباطات و اطلاعات عجین شده و این نیازمند افزایش سواد رسانه ای و اطلاعاتی هر فرد است از این رو برای اینکه بتوانیم از فضای مجازی بهتر استفاده بکنیم و اینکه بتوانیم از فرصت‌های این فضا به ویژه در آستانه انتخابات سرنوشت ساز پیش رو بهره ببریم باید با بروز روزرسانی و استفاده بهینه از این فضا به دور از نگاه رسانه هراسی با بصیرت و مطالعه کامل بدون توجه به شایعات، دوری جستن از سایت ها و رسانه های فاقد مجوز و تفرقه افکن تنها به کشور و آینده خود فکر کنیم و با دوری از اینگونه رسانه ها و دست اندرکاران آنها فرصت مانور و ضد تبلیغ را از آنها بگیریم.
 واقعیت این است که فضای مجازی می‌تواند هم فرصتی باشد برای ما که با مراجعه به رسانه های مرجع و دوری جستن از نوع فیک (تقلبی و دروغین) آنها، اطلاعات خود را بالا برده و در نتیجه انتخابی درست و شایسته داشته باشیم و از طرفی می تواند ۱۰۰ درصد تهدید باشد اگر سواد رسانه ای و اطلاعاتی کافی نداشته باشیم.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha