۴ خرداد ۱۴۰۰،‏ ۱۴:۰۷
کد خبرنگار: 2107
کد خبر: 84342714
۰ نفر

برچسب‌ها

کردستان در دامنه فعالیت امواج بارشی قرار گرفت

سنندج - ایرنا - رییس گروه پیش‌بینی اداره کل هواشناسی کردستان از ورود امواج بارشی به استان خبر داد و گفت: امروز و فردا استان در دامنه فعالیت امواج بارشی قرار گرفته که سبب رگبار و رعد و برق، وزش باد گاهی اوقات شدید و احتمال بارش تگرگ خواهد شد.

نشمیل احمدیانی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بیشترین میزان و شدت فعالیت سامانه بارشی برای امروز تا اوایل وقت فردا و به ویژه برای نواحی شمالی، مرکزی و شرقی استان(سقز، بیجار، سنندج، دیواندره، مریوان، بیجار و قروه) پیش بینی می‌شود.

وی افزود: با توجه به ماهیت رگباری و نقطه‌ای بودن بارش‌های بهاره امکان وقوع آبگرفتگی معابر و رواناب موقت و همچنین خطرات ناشی از رخداد صاعقه در سطح استان وجود دارد.

رییس گروه پیش بینی اداره کل هواشناسی کردستان گفت: از امروز تا آخر هفته شرایط شکل گیری گرد و خاک بر روی عراق و سوریه و انتقال بخشی از آن به نیمه غربی کشور وجود دارد که می‌تواند موجب کاهش کیفیت هوا و دید افقی در سطح استان شود.

وی میانگین دمای استان در شبانه روز گذشته را ۲۸ درجه سانتی گراد اعلام کرد و افزود: نسبت به اوایل هفته جاری (۳۳ درجه سانتی گراد)، پنج درجه سانتی‌گراد میانگین دمای هوای استان کاهش داشته و شاهد هوای خنک‌تری در سطح منطقه هستیم.

احمدیانی با اشاره به اینکه در شبانه روز گذشته "سلین اورامان" با دمای ۳۵ درجه و "سراب شهرک" با دمای چهار درجه سانتی گراد به ترتیب گرمترین و سردترین نقطه استان بودند، اضافه کرد: در این مدت، دمای هوای شهر سنندج مرکز استان نیز در سردترین ساعت ۱۱ درجه و در گرمترین حالت ۳۱ درجه سانتی گراد بود.

میانگین بارندگی‌های کردستان از آغاز سال زراعی جاری(اول مهر پارسال) تاکنون ۲۸۸ میلی‌متر بوده است که نسبت به مدت مشابه آن در سال گذشته (۴۹۷ میلی‌متر) ۴۲ درصد و در مقایسه با دوره بلندمدت (۲۵ تا ۳۰ سال قبل) حدود ۴۱۴ میلی‌متر، ۳۱ درصد کاهش داشته است.

اداره کل هواشناسی کردستان دارای ۲۲ ایستگاه هواشناسی شامل ۹ ایستگاه سینوپتیک (هر ساعت یک بار تغییرات هواشناسی در آن اندازه گیری و ثبت می‌شود) و ۱۳ ایستگاه اقلیم‌شناسی، ۷۹ ایستگاه باران‌سنجی و سه ایستگاه جاده‌ای است و این ایستگاه‌ها در طول شبانه روز پارامترهای هواشناسی را اندازه‌گیری و ثبت می‌کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha