آتش‌سوزی منطقه حفاظت شده بوزین و مرخیل شهرستان پاوه مهار شد

کرمانشاه - ایرنا - فرماندار و رییس ستاد مدیریت بحران شهرستان پاوه گفت: آتش‌سوزی منطقه حفاظت شده بوزین و مرخیل با تلاش نیروهای منابع طبیعی، محیط زیست، هلال احمر و تعدادی از نیروهای مردمی و اعضای ستاد مدیریت بحران شهرستان روز سه‌شنبه مهار شد.

«پرویز ایده‌پور» روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، افزود: مدیریت واحد و حضور به موقع نیروهای امدادی و اعضای ستاد مدیریت بحران موجب شد تا مهار آتش که در چندین نقطه شعله‌ور بود با سرعت بیشتری انجام شود.

وی تصریح کرد: به دلیل وزش باد در منطقه چند گروه از نیروهای یگان حفاظت منابع طبیعی و محیط زیست و هلال احمر مستقر شده اند تا در صورت بروز آتش سوزی ها فوری وارد عمل شده و اطفای حریق را انجام دهند.

فرماندار پاوه اظهار داشت: کارشناسان برای برآورد خسارات در محل حضور حضور دارند و بزودی نتایج کارشناسی آنها از به اطلاع عموم خواهد رسید.

ایده پور اضافه کرد: امکان آتش سوزی به دلیل رعد و برق های ۲۴ ساعت گذشته بالاست اما ستاد مدیریت بحران در حال تحقیق بیشتر در این خصوص و سایر احتمالات است.

وی گفت: در دیار پاوه و اورامانات جنگل و مرتع نقش حائز اهمیتی در زندگی و معیشت مردم دارد و مردم برای حفاظت از این منابع از جان مایه می گذارند.

فرماندار پاوه به مقایسه آتش سوزی امسال نسبت به سال گذشته پرداخت و افزود: مهمترین تمایز این است که آتش سوزی سالجاری در بالاترین نقطه ارتفاعات منطقه رخ داد و به دلیل سخت گذر و خشن بودن توپوگرافی منطقه، مهار آتش برای نیروهای اطفا حریق دشوار بود.

منطقه حفاظت شده بوزین و مرخیل با هدف حمایت از گونه با ارزش شوکا و ارزش‌های رویشگاهی با مساحت ۲۳ هزار و ۷۲۴ هکتار در پاییز ۱۳۷۴ به عنوان منطقه شکار و تیراندازی ممنوع و در سال ۱۳۷۸ حفاظت شده اعلام شد.

شهرستان پاوه در ۱۲۰ کیلومتری شمال غربی کرمانشاه و در منطقه ای کوهستانی واقع شده که بیش از ۷۷ هزار هکتار منابع ملی شامل جنگل و مرتع دارد، منطقه حفاظت شده بوزین و مرخیل حدود ۲۳ هزار ۷۲۴ هکتار مساحت دارد و در منطقه صفر مرزی در بخش باینگان واقع شده است.

سال گذشته براثر آتش سوزی در منطقه حفاظت شده بوزین و مرخیل متاسفانه چهار تن از جمله یک نیروی عضو بسیج و سه تن از نیروهای مردمی که برای مهار آتش به منطقه رفته بودند، جان خود را از دست دادند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha