۴ خرداد ۱۴۰۰،‏ ۱۳:۲۷
کد خبرنگار: 1215
کد خبر: 84342660
۰ نفر

برچسب‌ها

بغداد صحنه اعتراض‌های جدید شد
تجمع نیروهای ضد شورش در میدان تحریر بغداد . عکس از خبرنگار ایرنا در بغداد

بغداد – ایرنا – با فراخوان گروه های مرتبط با اعتراضات اکتبر ۲۰۱۹ که منجر به استعفای دولت «عادل عبدالمهدی» در اوائل ۲۰۲۰ شد، دور تازه ای از اعتراضات امروز (سه شنبه ) در بغداد آغاز شده است.

به گزارش ایرنا، گروه های مرتبط با اعتراضات اکتبر ۲۰۱۹، از همه تظاهرکنندگان از استان های مختلف خواسته بودند که تظاهرات خود را امروز (سه شنبه) در بغداد برگزار کنند برهمین اساس، تعدادی از معترضین از بامداد امروز وارد پایتخت عراق شدند.
طبق گزارش ها، بیشترین حضور تظاهرکنندگان از شهر «ناصریه» مرکز استان ذیقار است که در طول دو سال اخیر شاهد بیشترین تحرکات اعتراضی در عراق بوده است.
تعدادی از معترضین نیز به واسطه اتوبوس هایی که از قبل برای آنها مهیا شده بود، از استان های الانبار و بابل به بغداد آمده و در منطقه میدان «نسور»  (غرب ) تجمع کرده اند. 
برگزار کنندگان اعتراضات امروز انتظار داشتند که تظاهرات در دو مکان «میدان تحریر» (شرق رودخانه دجله) و منطقه «علاوی» (غرب رودخانه دجله) برگزار شود تا همزمان معترضین از دو طرف وارد منطقه امنیتی سبز (محل نهادهای حاکمیتی عراق) شوند و نظام سیاسی حاکم در این کشور را براندازند.
برگزار کنندگان اعتراضات امروز بر این دور جدید از اعتراضات، نام «تظاهرات مسالمت آمیز» نهاده و سطح مطالبات را براندازی نظام و طبقه سیاسی حاکم و تحصن در داخل منطقه امنیتی سبز عنوان کرده اند.
دولت عراق برخلاف میل تظاهرکنندگان، مکان اعتراضات را فقط به میدان «فردوس» (شرق رودخانه دجله) و میدان «نسور» (غرب رودخانه دجله) که از منطقه امنیتی سبز فاصله دارند، محدود کرده است.
در این راستا از بامداد امروز تعداد قابل توجهی از نیروهای مبارزه با اغتشاشات در میادین مختلف به ویژه میدان تحریر و منطقه علاوی مستقر شده تا از حضور تظاهرکنندگان در این مناطق جلوگیری کنند.
برخی گزارش های اولیه حاکی است که با وجود فراخوان هایی که از روزهای گذشته برای برگزاری گسترده این اعتراضات شده و سقف بالای مطالبات معترضین، اجابت مردم به اعتراضات در حد انتظار نبوده است.
برخی از تظاهرکنندگان با درگیر شدن با نیروهای حفظ  امنیت درصدد ورود به میدان تحریر هستند اما تاکنون نیروهای دولتی مانع آنها شده اند.

بغداد صحنه اعتراض‌های جدید شد
شخصیت های مرتبط با اعتراضات اکتبر که متهم به قتل فعالان اجتماعی در عراق شده اند

تظاهرات امروز، نظم عمومی را در پایتخت عراق دستخوش تغییر کرده و باعث ترافیک سنگین در خیابان های پایتخت شده است.
این دور از اعتراضات در حالی برگزار می شود که برخلاف اعتراضات ۲۰۱۹، مرجعیت عالی دینی عراق از آن حمایت نکرده و بسیاری از احزاب بزرگ هم از حمایت و تایید آن خودداری کرده اند.
در دور تازه اعتراضات، اختلافات بین گروه های مرتبط با آن کاملا بروز کرده به نحوی که پلاکاردهایی در روزهای گذشته در بغداد و برخی شهرهای عراق منتشر شده که بخشی از عوامل ترورهای اخیر در عراق را شخصیت ها و جریان های مرتبط با اعتراضات اکتبر معرفی کرده اند.
بخشی از مطالبات مهم اعلام شده برگزار کنندگان اعتراضات امروز، تحریم انتخابات دهم اکتبر ۲۰۲۱ (۱۸ مهرماه ۱۴۰۰) عنوان شده است.
لازم به ذکر است که برخی جریان ها از جمله «کتائب حزب الله عراق» این دور از اعتراضات را دارای انگیزه های سیاسی دانسته و طیف های نزدیک به دولت را متهم کرده اند که این اعتراضات را برای بهره برداری های انتخاباتی به راه انداخته اند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha