کمیته تحقیق حمله به کنگره؛ مناقشه جدید دموکراتها و جمهوریخواهان

تهران-ایرنا- به رغم تصویب تشکیل کمیته مستقل تحقیقات درباره حمله هواداران دونالد ترامپ به کنگره آمریکا در ۶ ژانویه (۱۷ دی) در مجلس نمایندگان آمریکا، این طرح با چشم انداز دشواری در سنا مواجه است و دستکم ۱۰ نفر از جمهوریخواهان و رهبر اکثریت سنا با آن مخالف هستند.

به گزارش ایرنا، تارنمای ان بی سی نیوز نوشت: در مجلس نمایندگان آمریکا ۳۵ نماینده حزب جمهوریخواه درحمایت از تشکیل این کمیته رای دادند که اختلافات  بر سر این حزب از سوی جمهوریخواهان را در رابطه با دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا نشان می دهد.

مخالفت با تحقیقات مستقل درباره حملات مرگبار کنگره در چهار ماه پیش اختلافات شدید حزبی در واشنگتن را نشان داد.

جمهوریخواهان تلاش کرده اند تشکیل کمیته تحقیقات را از مسیر اصلی خود خارج کنند و با توجه به نقش ترامپ در این حملات برخی تلاش کرده اند روایت های جدیدی را درباره اتفاقات مرگبار در این حمله شورشی ارائه دهند.

میچ مک مانل رهبر اکثریت سنا ضمن مخالفت با تشکیل این کمیته گفت تلاش های پلیس برای کشف عاملان این حمله ادامه دارد و تحقیقات کمیته دو حزب دموکرات و جمهوریخواه ادامه دارد و کم و کاستی برای تحقیقات مستقل وجود ندارد.

اظهارات مک مانل یک روز بعد از بیانیه ترامپ مطرح شد. ترامپ از کوین مک کارتی رهبر جمهوریخواه اقلیت مجلس نمایندگان آمریکا خواسته است با تشکیل این کمیته مخالفت کند. مک کارتی صبح امروز سه شنبه مخالفت خود را با طرح تشکیل کمیته تحقیقات ابراز  کرد.

بیش از ۴۴۰ نفر تاکنون به دلیل مشارکت در حمله به کنگره متهم شده اند. در این حمله ۵ نفر جان باختند. بسیاری از آنها بر اساس گزارش پلیس فدرال آمریکا با گروه های تندروی راست افراطی در ارتباط هستند.

دادستان ها می گویند برخی از صدها نفر از حامیان ترامپ در حمله به کنگره با پوشیدن کلاهخود و تجهیزات تاکتیکی خود را آماده جنگ کرده بودند. این حمله برای جلوگیری از شمارش آرا در کنگره در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا  انجام شد که پیروزی جو بایدن و شکست ترامپ را تایید می کرد.

بر اساس نظرسنجی های جدید در آمریکا اکثر شهروندان این کشور از ایجاد کمیته مستقل حمایت می کنند.

سناتور آمریکایی میت رامنی روز دوشنبه  در پاسخ به این سوال که اگر چارلز شومر رهبر اکثریت سنا تلاش کند این طرح را به بحث بگذارد؛ اقدامی که به ۶۰ رای برای شکست دادن فیلی باستر نیاز دارد، گفت از این طرح حمایت خواهد کرد.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha