تلاش جانسون اند جانسون برای اخذ تاییدیه واکسن از ژاپن

تهران - ایرنا - شرکت آمریکایی جانسون اند جانسون اعلام کرد: درخواستی را برای تایید واکسن کووید ۱۹ خود به وزارت بهداشت ژاپن تقدیم کرده است که درصورت اخذ تاییدیه، واکسن جانسون اند جانسون به عنوان چهارمین واکسن کرونا از ابتدای سال ۲۰۲۲ میلادی در این کشور عرضه می‌شود.

به گزارش روز سه شنبه گاردین، دولت ژاپن در روز جمعه دستور پیگیری سریع فرایند صدور مجوز برای 2 واکسن مدرنا و آسترازنکا را صادر کرده و واکسن فایزر نیز پیش از این مجوز تزریق در ژاپن را دریافت کرده است.
پیش از این موارد نادری از لخته شدن خون شهروندان دچار کمبود پلاکت که واکسن جانسون اند جانسون را تزریق کردند، موجب توقف عرضه این واکسن در آمریکا و کشورهای دیگر شد اما پس از تایید ایمنی واکسن در ماه آوریل، عرضه مجدد آن آغاز شد.
سازمان جهانی بهداشت تاکنون واکسن‌های فایزر، آسترازنکا، جانسون اند جانسون و سینوفارم را در فهرست تزریق اضطراری قرار داده است.
ثبت در فهرست تزریق اضطراری سازمان جهانی بهداشت پیش نیاز پیوستن به زنجیره تامین کواکس است. همچنین امکان اجرای مصوبات قانونی داخلی کشورها را در رابطه با واردات و تزریق واکسن کووید ۱۹ فراهم می‌کند.
ورود به این فهرست مستلزم ارزیابی دقیق داده‌های آزمایشات بالینی فاز دوم و سوم و همچنین اطلاعات تکمیلی در خصوص ایمنی، اثربخشی، کیفیت و برنامه مدیریت ریسک واکسن است.
ویروس کرونا عامل بیماری کووید ۱۹ از اواخر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین مشاهده و در مدت کوتاهی در همه جهان منتشر شد؛ به طوری که سازمان بهداشت جهانی در اسفند ۹۸ (فوریه ۲۰۲۰) بروز پاندمی (همه‌گیری جهانی) این بیماری را تأیید کرد.
ویروس کرونا با دست آلوده یا عطسه، سرفه و حتی قطرات تنفسی از طریق دهان، بینی و چشم به افراد منتقل می‌شود. تنگی نفس، خستگی و بدن درد، اختلال در بویایی و چشایی و مشکلات گوارشی از جمله علایم بیماری کووید ۱۹ است. بیش از ۸۰ درصد مبتلایان به ویروس نیز دچار بیماری خفیف می‌شوند.
جهش ویروس کرونا در انگلیس، بزریل، هندوستان و آفریقا که موجب افزایش سرایت، بیماری‌زایی و مرگ و میر آن شده، نگرانی‌های جدیدی را در جهان به وجود آورده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha