وزیر نیرو بابت قطع برق از مردم عذرخواهی کرد

تهران- ایرنا- وزیر نیرو از مردم بابت قطع برق و مشکلات پیش‌آمده عذرخواهی کرد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، "رضا اردکانیان " روز سه شنبه در مراسم افتتاح طرح‌های صنعت آب در سه استان کشور که به صورت ویدئو کنفرانس در وزارت نیرو انجام شد، بابت مشکلات ایجاد شده برای مردم به علت قطع برق، عذرخواهی کرد و گفت: تلاش می‌شود قطع برق کم و کم‌تر شود.

وی گفت: به عنوان وزیر نیرو وظیفه دارم از بابت همه مضیقه‌های پیش‌آمده برای مردم در بخش خانگی و تجاری عذرخواهی کنم.

وزیر نیرو ظرفیت نصب شده نیروگاهی در حال حاضر را ۸۵ هزار و ۳۱۳ مگاوات اعلام کرد و خاطرنشان ساخت: حدود ۱۲ هزار مگاوات از این میزان ظرفیت مربوط به نیروگاه های برق آبی کشور است.
وی ادامه داد: ۷۳ هزار و ۳۱۳ مگاوات ظرفیت بقیه نیروگاه ها شامل حرارتی، تجدیدپذیر، اتمی، تولید پراکنده و سایر نیروگاه است و با توجه به عمری که نیروگاه‌های حرارتی دارند تولید برق در آنها تابع افزایش دما و منطقه جغرافیایی و ارتفاع است.
اردکانیان افزود: نیروگاه های حرارتی به ازای هر یک هزار متر ارتفاع یک درجه از توان خود را از دست می دهند و در هر درجه افزایش دمای بالای ۱۵ درجه، هفت دهم درصد از توان خروجی خود را از دست می دهند که سبب کاهش تولید آنها می شود.

وزیر نیرو گفت: در تابستان حدود ۵۰ هزار مگاوات از ظرفیت نیروگاه ها به غیر از برق آبی ها را در دسترس داریم که در بهترین شرایط، مجموع تولید برق کشور حدود ۶۰ هزار مگاوات خواهد بود.

وی افزود: برای تابستان امسال با توجه به واحدهای جدیدی که به بهره برداری رسیده بود و نیز آمادگی نیروگاه های موجود در شرایط طبیعی می توانستیم روی این میزان حساب کرده و برق تولید استفاده شود.
وی افزود: اما کاهش بارش‌ها به میزان حدود ۵۵ درصد سبب شد سه هزار و ۵۰۰ مگاوات کاهش عملی تولید رخ دهد که این امر مشکلاتی را ایجاد کرد.
اردکانیان ادامه داد: از طرف دیگر کشورمان کشوری درحال توسعه است و نیاز روز افزون به تامین برق برای رونق تولید دارد.
وزیر نیرو خاطرنشان ساخت: پارسال حدود یک میلیون مشترک جدید چه در بخش خانگی و چه در بخش تجاری به مشترکان صنعت برق کشور افزوده شد که برهمین اساس باید افزایش تولیدی به میزان حدود ۲ هزار مگاوات توسط نیروگاه جدید اتفاق می افتاد که پارسال در مجموع ۲ هزار و ۵۰۰ واحد جدید وارد مدار شد که همان ۲ هزار مگاوات مورد نیاز را تامین خواهد کرد.

گرمای زودرس در فصل بهار

وی گفت: برنامه‌ریزی‌ها بر اساس این پیش بینی‌ها صورت گرفته بود اما کمبودی که در روزهای اخیر اتفاق افتاد دلایلی دارد که یکی از آنها گرمای زود رس است، به گونه‌ای که در فروردین‌ماه افزایش دمای ۵ درجه ای و در اردیبهشت رشد ۳ درجه ای در مقایسه با سال گذشته، سبب اثرگذاری بر روی دو موضوع توان خروجی نیروگاه‌های حرارتی و زودتر روشن شدن سیستم‌های سرمایشی شد.

رشد استخراج ارزهای مجازی
اردکانیان دلیل دیگر افزایش مصرف برق را رشد فزاینده فعالیت استخراج کنندگان ارزهای مجازی دانست و ادامه داد: دولت مصوبه ای را درباره سامان‌دهی رمز ارزها داشته و ترتیباتی را برای سامان دادن آنها و اخذ مجوز دیده شده است.

وزیر نیرو از همکاری با وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای شناسایی استخراج کنندگان ارزهای مجازی خبر داد و به گزارش های جهانی درباره مصرف برق توسط ماینرها اشاره کرد.

اردکانیان خاطر نشان کرد: براساس این گزارش ها حدود ۲ هزار مگاوات از مصرف برق کشورمان مربوط به استخراج کنندگان ارزهای دیجیتال است.
وی ادامه داد: حدود ۳۲۱ مگاوات از این میزان دارای مجوز هستند که در زمان پیک مصرف با هماهنگی نسبت به خاموش کردن دستگاه های خود اقدام کردند.
اردکانیان گفت: بر اساس گزارش‌های رسیده اکنون در اماکن مختلفی اقدام به استخراج غیرمجاز رمز ارز می کنند که وزارت نیرو دنبال آن است که این فعالیت به صورت قانونی انجام شود.

نیروگاه اتمی بوشهر از روز گذشته وارد مدار شد

وزیر نیرو با بیان اینکه در دو ماه اخیر با افزایش مصرف روبه رو شده ایم، افزود: سال گذشته بالاترین اوج مصرفمان در دو ماه فروردین و اردیبهشت حدود ۴۰ هزار مگاوات بود، اما امسال در همین زمان حدود ۵۵ هزار مگاوات اوج بار اتفاق افتاده است که این امر ناشی از همه عوامل پیش گفته است که سبب بروز کمبود تولید شده است.  
وی از امضای بیش از ۳۰۰ هزار موافقت نامه با مصرف کنندگن عمده (صنایع) برای مدیریت بار خبر داد و گفت: نیروگاه اتمی بوشهر نیز از روز گذشته وارد مدار شده و این امر سبب خواهد شد قطع برق به شدت کاهش پیدا کند.  
اردکانیان درباره اینکه آیا نمی‌شد برای جلوگیری از خاموشی ها برنامه ریزی کرد، توضیح داد: این امر انجام شده است.  
وی درباره الزام برنامه ششم توسعه برای احداث نیروگاه های جدید گفت: تا کنون ۵۷ درصد این برنامه محقق شده است اما نباید از نظر دور داشت که الزام این برنامه پیش نیازهایی دارد که تزریق اعتبارات و سرمایه گذاری یکی از آنهاست.  

عدم تحقق برنامه ساخت ۱۵ هزار مگاوات نیروگاه به علت تحریم
وزیر نیرو گفت: باید ۱۵ هزار و ۱۷۰ مگاوات نیروگاه با فاینانس و سرمایه ‌گذاری خارجی احداث می شد اما به دلیل تحریم‌ها این امر محقق نشد و این سبب بروز مشکلات شده است.  
وی از تلاش برای وارد مدار کردن هرچه سریع تر نیروگاه های تحت تعمیر خبر داد و گفت: همراهی مردم کمک خواهد کرد تا بتوانیم با کمترین فشار این روزها را سپری کنیم.  
اردکانیان درباره هفته هشتم پویش الف ب ایران گفت: با احتساب طرح هایی که امروز افتتاح شد در مجموع تا کنون ۴۲ طرح با سرمایه گذاری هشت هزار و ۷۳۰ میلیارد تومان افتتاح شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha